$ DOLAR → Alış: 18,55 / Satış: 18,62
€ EURO → Alış: 18,34 / Satış: 18,41

Festival’in ilk günü coşkuyla kutlandı

Yozgat Belediyesi tarafından bu yıl 21.ncisi düzenlenen Uluslar arası Sürmeli Festivali’nin ilk günü coşkuyla kutlandı.

Festival’in ilk günü coşkuyla kutlandı
  • 06.08.2022
  • 866 kez okundu

Yozgat Belediyesi tarafından bu yıl 21.ncisi düzenlenen Uluslar arası Sürmeli Festivali’nin ilk günü coşkuyla kutlandı.

Sünnet Şöleni, Halk Dansları topluluğu gösterileri, bisiklet yarışları, açılış yürüyüşü ve akşam gerçekleştirilen konser programları ile başlayan Festival, Yozgatlıları doyumsuz bir gün yaşattı.

Yozgat Belediyesi’nin daveti üzerine uzak şehirlerden festivale katılmak üzere  gelen federasyon ve dernek başkanları, iş insanları memleketlerinde hemşehrileri ile buluşarak hasret giderdi.

YÜRÜYÜŞE YOĞUN KATILIM

Festivalin resmi açılışı Yimpaş AVM önünden Cumhuriyet Alanı’na kadar süren yürüyüşle yapılmış oldu. Protokol üyeleri, festivale katkı sağlamak için gelen, motorize ekipler, bisiklet yarışmasına katılanlar ve vatandaşların mehteran eşliğinde yaptığı yürüyüşün ardından başlayan etkinlik, mehteran takımı, halk oyunları ekiplerinin gösterisi ve sünnet çocukları için düzenlenen eğlence programları ile devam etti. Sürmeli Festivalinin ilk günü akşamı ise Grup Patika ve İsmail Altunsaray konseriyle Yozgatlılar gönüllerince eğlendi.

Yozgat Valisi Ziya Polat, burada yaptığı konuşmada; Yozgat’ın İç Anadolu’nun bağrında Türkiye’ye güç veren, millete güç veren, özü, sözü bir olan, yiğitlerin yaşadığı kent olduğunu söyledi.

Vali Polat, “Biz, birlikte olduğumuz zaman güçlüyüz. Birlik içerisinde, beraberlik içerisinde geçmişimizden aldığımız güçle geleceğe kol kola, omuz omuza yürüyeceğimiz günlerde buluşmak üzere, herkese iyi eğlenceler diliyorum.” diye konuştu.

AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer’de festivalde bulunmak Yozgatlı hemşerileri ile bir arada olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti.

Sürmeli Festivali’nin birlik beraberlik adına kaynaşmaya da vesile olduğunun altını çizen Başer, “Bu değerleri yaşatmak için de 21’incisi düzenlemiş olduğumuz ve uluslararası boyut alanına taşımış olduğumuz bu festivalin başta gençlerimiz olmak üzere Yozgat’ımıza ve ülkemize hayırlar getirmesini yüce Mevla’dan niyaz ediyorum. Festivalimizin hayırlı ve mübarek olmasını diliyorum.”dedi.

MHP Yozgat Milletvekili İ.Ethem Sedef’te, Sürmeli Festivali’nin hayırlı olması dileğinde bulunarak birlik beraberlik mesajı verdi.

Belediye Başkanı Celal Köse, Sürmeli’nin aslında bir türkü değil, Anadolu’nun sevdası, acısı, kederi, derdi olduğunu ifade etti.

Milletleri millet yapanın, tarihi, kültürü, folkloru, türküleri gibi değerler olduğunu vurgulayan Başkan Köse,”Biz pek çok değerlerimizi, pek çok anlatmak istediklerimizi aslında ‘Sürmeli’nin içinde bulduk. Yeri geldi dedik ki ‘Ziya’mın atını pazara tutun, gelen geçen Ziya’m ölmüş desinler.’ Acımızı gönlümüze gömdük. Yeri geldi sesimiz, gönlümüz konuşmadı. ‘Ben susayım, kemiklerim söylesin’ dedik, sürmeli içinde kendimizi bulduk. Dolayısıyla sürmelimiz bizim ortak değerimiz, ortak sevdamızdır.”şeklinde konuştu. Programa; Yozgat Valisi Ziya Polat, AK Parti Milletvekili Yusuf Başer, MHP Milletvekili Ethem Sedef, Belediye Başkanı Celal Köse, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, POMEM Müdürü Zafer Kişi, Hayırsever İşadamı Bilal Şahin, AK Parti İl Başkanı Yusuf Başer, MHP İl Başkanı Tekin Irgatoğlu, CHP İl Başkanı Abdullah Yaşar, BBP İl Başkanı Kemal Korkmaz, federasyon ve dernek başkanları ve vatandaşlar katıldı.

ReklamReklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ