$ DOLAR → Alış: 7,49 / Satış: 7,52
€ EURO → Alış: 9,04 / Satış: 9,08

Milli Eğitim’den 28 Bin 81 öğrenci kodlama eğitim aldı

Yozgat Valiliği himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Koordinesinde 2017 yılında kurulan KoduluYoz programından 28 Bin 81 öğrencinin eğitim aldığı bildirildi.

Milli Eğitim’den 28 Bin 81 öğrenci kodlama eğitim aldı
  • 15.10.2020
  • 824 kez okundu

Yozgat Valiliği himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Koordinesinde 2017 yılında kurulan KoduluYoz programından 28 Bin 81 öğrencinin eğitim aldığı bildirildi.

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, yaptığı açıklamada; Başlangıçta 6 ilçede kurulmaya başlanan atölye sayılarının şu an  21 atölye ile çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Yazıcı, “ KodluYoz atölyesinde kurs alan yüzlerce öğrencimiz öncelikle code.org etkinlikleri ile başlayarak algoritma becerisini kazanmakta ve Scratch programı ile bu becerilerini geliştirmektedir. Atölyede çalışma imkânı olmayan öğrencilerimize de Bilişim Teknolojileri öğretmenlerimiz ve Robotik Kodlama kursu alan öğretmenlerimiz tarafından okul imkânları doğrultusunda  21 Bin 236 öğrencinin Code.org, 6 Bin 845 öğrencimizin de Scratch Programında kayıtları yapılmış ve kodlama alanında eğitim alması sağlanmıştır.

KodluYoz Projesi ile hizmet içi eğitim  kapsamında 500 öğretmenimiz robotik kodlama eğitimi alarak 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda kendilerini geliştirme imkânı buluyor ve Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından onaylı sertifika sahibi oluyorlar. Atölyemizde bulunan robotik malzemeleri inceleme ve bunlarla çalışma fırsatı bulan öğrencilerimiz robot parçalarını, sensörleri ve ne işe yaradıklarını, bunları nasıl bir araya getireceklerini ve tasarımı yapılan bir robotun nasıl kodlanarak farklı alanlarda kullanılabileceğini keşfetmektedir. Grup çalışması yaparak analitik ve inovatif düşünmeyi öğrenen öğrencilerimiz bu bilgilerin gerçek hayatta kullanılan örneklerini görme imkânı bulmaktadır.”dedi.

ÖĞRENCİLERİMİZ KENDİLERİNİ DE BU ALANDA GELİŞTİRECEKLERDİR

Öğrencilerin kendilerini de bu alanda geliştireceklerini vurgulayan Yazıcı, “Atölyelerimizde 3 boyutlu tasarım yapmayı öğrenen öğrencilerimiz, bu alanda yapılan ve gelecekte yapılacak olan Endüstri 4.0 teknolojileri ile tanışarak kendilerine özel 3 boyutlu tasarımlar yapıp, bunların çıktısını almaktadır. Öğrencilerimizin aldıkları eğitimin sonuçlarını görmek, yapılan işleri sergilemek amacıyla TUBİTAK ile  Ulusal ve yerel  alanlarda düzenlenen yarışmalara katılmaktadırlar.  2019 yılında Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen Eğitim Bilim ve Öğrenme Şenliğinde yapılan yarışmamıza 100 öğrencimiz katılmış ve ödüllendirilmiştir.

Salgın nedeniyle yarışma yapılamamakla beraber atölyelerde ve çevrimiçi çalışmalarla kodlama etkinliklerimiz devam etmektedir. Dünya genelinde yapılan kodlama haftası çalışmaları çerçevesinde Evde KodluYoz sloganı ile ilimiz geneli tüm öğrencilerimizle kodlama çalışmaları başlatılmıştır. Öğrencilerimiz artık evlerinde de kodlama yaparak çalışmalarını sürdürerek kendilerini geliştirme imkanına sahip olmaktadır. 21. yy. becerilerini kazandırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla yediden yetmişe herkesi kodlama haftası etkinliklerine KodluYoz ile davet ediyoruz. Etkinliklere katılmak için rehberimiz kodluyoz.org adresinde bulabilirsiniz.”diye konuştu.

 

Yozgat İl Jandarma Komutanlığı tarafından temel eğitimlerini tamamlayan 46 acemi er için yemin töreni düzenlendi.
Destici’den Vali Polat’a ziyaret
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Yozgat Valisi  Ziya Polat'a nezaket ziyaretinde bulundu.
İl Başkanı Başer Mazbatasını aldı
AK Parti Yozgat İl Başkanı Yusuf Başer, İl Seçim Kurulundan İl Başkanlığı Mazbatasını aldı.
Başer, yatırım ve projeleri görüştü
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, il genelinde yapımı devam eden  baraj ve göletlerin ödenek...
Sağlık Sen Yozgat Şubesinden Alan’a tepki
Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas,  Sağlık çalışanlarının özlük haklarına yönelik taleplerini ‘rüşvetçilikle’ ilişkilendiren Yeni Akit’in Haber Müdürü Murat...
Sedef’ten Şefaatli Belediye Başkanı Karacay’a ziyaret
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İ Ethem Sedef, Şefaatli Belediye Başkanı Müjdat Karaca’yı makamında ziyaret etti.
Şerefli: Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı
Memur-Sen Yozgat  İl Temsilcisi Kenan Şerefli, “Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı, vergide adalet için oran sabitlenmeli, matrah artmalıdır" dedi.
Saraykent Belediyesinde toplu iş sözleşmesi sevinci
Saraykent Belediyesi ile Hizmet İş Sendikası Yozgat Şube Başkanlığı arasında 3 yıl süreli toplu iş sözleşmesi imzalandı.
Diyanet Vakfı Yozgat Şubesinden 400 öğrenciye kıyafet yardımı
Yozgat İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı ile WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu iş birliğiyle Yozgat’taki 400 ihtiyaç sahibi öğrenciye...
Erciyas: Hayal kırıklığı yaşamaktan yorulduk
Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas, sağlık çalışanlarının bugüne kadar Kovid-19 salgınına karşı verdiği mücadelede birçok kıymetli neferini şehit...
Koranavirüse karşı aşı uygulaması başladı
Yozgat’ta Koranavirüse karşı (Corona Vac) aşı uygulaması ilk olarak sağlık çalışanlarından başlamak üzere yapılmaya başlandı.
Ticaret Borsası modern yeni hizmet binasını hizmete açtı
Yozgat Ticaret Borası son derece modern olarak tasarlanan Onur Kaytan Plaza'da bulunan yeni hizmet binasını düzenlenen törenin ardından dualar ve...
Türkiye’nin 1 numarası Kolatar Ev Konsepti Mondi Mağazası oldu
Yozgat’ta sahipliğini Ali ve Mustafa Kolatar kardeşlerin yaptığı Kolatar İstikbal ve Mondi mağazaları, 2020 yılı içerisinde Türkiye genelinde  İstikbal ve...
Yozgat Şehir Hastanesinde aşı odaları hazırlandı
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan, aşı uygulamalarının sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığının genelgesi...
Engelli evde bakım hizmeti destek miktarları artırıldı
Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti’nden (SED), engeli evde bakım hizmeti ödemeleri için yapılan destek miktarlarını artırıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ