$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Milli Eğitim’den 28 Bin 81 öğrenci kodlama eğitim aldı

Yozgat Valiliği himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Koordinesinde 2017 yılında kurulan KoduluYoz programından 28 Bin 81 öğrencinin eğitim aldığı bildirildi.

Milli Eğitim’den 28 Bin 81 öğrenci kodlama eğitim aldı
  • 15.10.2020
  • 975 kez okundu

Yozgat Valiliği himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Koordinesinde 2017 yılında kurulan KoduluYoz programından 28 Bin 81 öğrencinin eğitim aldığı bildirildi.

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, yaptığı açıklamada; Başlangıçta 6 ilçede kurulmaya başlanan atölye sayılarının şu an  21 atölye ile çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Yazıcı, “ KodluYoz atölyesinde kurs alan yüzlerce öğrencimiz öncelikle code.org etkinlikleri ile başlayarak algoritma becerisini kazanmakta ve Scratch programı ile bu becerilerini geliştirmektedir. Atölyede çalışma imkânı olmayan öğrencilerimize de Bilişim Teknolojileri öğretmenlerimiz ve Robotik Kodlama kursu alan öğretmenlerimiz tarafından okul imkânları doğrultusunda  21 Bin 236 öğrencinin Code.org, 6 Bin 845 öğrencimizin de Scratch Programında kayıtları yapılmış ve kodlama alanında eğitim alması sağlanmıştır.

KodluYoz Projesi ile hizmet içi eğitim  kapsamında 500 öğretmenimiz robotik kodlama eğitimi alarak 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda kendilerini geliştirme imkânı buluyor ve Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından onaylı sertifika sahibi oluyorlar. Atölyemizde bulunan robotik malzemeleri inceleme ve bunlarla çalışma fırsatı bulan öğrencilerimiz robot parçalarını, sensörleri ve ne işe yaradıklarını, bunları nasıl bir araya getireceklerini ve tasarımı yapılan bir robotun nasıl kodlanarak farklı alanlarda kullanılabileceğini keşfetmektedir. Grup çalışması yaparak analitik ve inovatif düşünmeyi öğrenen öğrencilerimiz bu bilgilerin gerçek hayatta kullanılan örneklerini görme imkânı bulmaktadır.”dedi.

ÖĞRENCİLERİMİZ KENDİLERİNİ DE BU ALANDA GELİŞTİRECEKLERDİR

Öğrencilerin kendilerini de bu alanda geliştireceklerini vurgulayan Yazıcı, “Atölyelerimizde 3 boyutlu tasarım yapmayı öğrenen öğrencilerimiz, bu alanda yapılan ve gelecekte yapılacak olan Endüstri 4.0 teknolojileri ile tanışarak kendilerine özel 3 boyutlu tasarımlar yapıp, bunların çıktısını almaktadır. Öğrencilerimizin aldıkları eğitimin sonuçlarını görmek, yapılan işleri sergilemek amacıyla TUBİTAK ile  Ulusal ve yerel  alanlarda düzenlenen yarışmalara katılmaktadırlar.  2019 yılında Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen Eğitim Bilim ve Öğrenme Şenliğinde yapılan yarışmamıza 100 öğrencimiz katılmış ve ödüllendirilmiştir.

Salgın nedeniyle yarışma yapılamamakla beraber atölyelerde ve çevrimiçi çalışmalarla kodlama etkinliklerimiz devam etmektedir. Dünya genelinde yapılan kodlama haftası çalışmaları çerçevesinde Evde KodluYoz sloganı ile ilimiz geneli tüm öğrencilerimizle kodlama çalışmaları başlatılmıştır. Öğrencilerimiz artık evlerinde de kodlama yaparak çalışmalarını sürdürerek kendilerini geliştirme imkanına sahip olmaktadır. 21. yy. becerilerini kazandırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla yediden yetmişe herkesi kodlama haftası etkinliklerine KodluYoz ile davet ediyoruz. Etkinliklere katılmak için rehberimiz kodluyoz.org adresinde bulabilirsiniz.”diye konuştu.

 

Yozgat Valisi Ziya Polat ve Belediye Başkanı Celal Köse, Avrupa Spor ve Hareketlilik Haftası nedeniyle Spor Vadisi’nde düzenlenen Spor Şenliği’ne...
Bilal Şahin İlahiyat Fakültesinde mezuniyet sevinci
Bozok Üniversitesi Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi’nde 2020-2021 akademik yılı lisans eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler düzenlenen törenle diplomalarını aldı.
Down sendromlu çocuğu bulmak için emniyet seferber oldu
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde kaybolan 5 yaşındaki Emir Talha Erdem isimli down sendromlu çocuk için polis ekipleri seferber oldu.
Musatafa Yağız’a Nefes Ol
Antalya’da yaşayan Didem (36) ve Gökhan (39) Gülmez çiftinin bebeği SMA hastalığıyla mücadele ediyor.
Kaçırılmak istenen öğrenciyi moto kurye kurtardı
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde kaçırılmak istenen öğrenciyi moto kurye kurtardı.
Yozgat en yüksek iller sıralamasında ilk 7’de
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11-17 Eylül arasındaki vaka sayılarını açıkladı. Yozgat en yüksek iller arasında ilk 7’de yer alarak, yüzde...
Bozkır’ın Tezenesi vefatının 9. yıl dönümünde anılıyor
Bozkırın Tezenesi" olarak bilenen ve 25 Eylül 2012'de vefat eden halk ozanı merhum Neşet Ertaş, başta memleketi Kırşehir olmak üzere...
Vali Polat, Şehit babası Şahin’in cenazesine katıldı
Yozgat Valisi Ziya Polat, 2004 yılında Hakkari’nin Çukurca’da şehit olan Jandarma Asteğmen Süleyman Şahin'in vefat eden babası Murat Şahin'in Yerköy...
Başkan Köse: Ortak paydamız Yozgat
Başkanlık görevine geldiği günden bu yana esnaf ve vatandaş ziyaretlerini sürdüren ve istişare toplantıları düzenleyen Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse,...
Yozgat’ta yaban hayatı fotokapanla görüntülendi
Yozgat’ta ormanlık alanlara kurulan fotokapanla; yaban hayatı görüntülendi.
Divanev Yozgat Mağazası açıldı
Yozgat’ta yarım asırdır mobilya sektöründe faaliyet gösteren Köksallar Mobilya bünyesinde hizmet verecek Divanev Yozgat Mağazası, kalabalık bir davetli katılımıyla düzenlenen...
Yozgat’ta kamu kurum misafirhaneleri öğrencilere açıldı
Yozgat Valisi Ziya Polat, ilgili kamu kurum müdürleri ile yaptığı toplantı sonrası il genelinde kamu kurumlarına ait misafirhanelerin, yurt bulamayan...
Sağlıklı yaşam için pedal çevirdiler
“Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında Yozgat Belediyesi tarafından “Bisiklet Sürme Etkinliği kapsamında düzenlenen bisiklet turunda katılımcılar sağlıklı yaşam için pedal çevirdi.
Kavşakta düzenleme çalışması yapıldı
Yozgat Belediyesi tarafından Esentepe Mevkiinde petrol istasyonun olduğu güzergahta yeniden düzenleme yapılarak orta refüj kaldırıldı, yeniden yol açıldı.
İki sporcu Kayseri Bölge Karmasına seçildi
Yozgat Belediyesi Bozokspor Kulübü sporcuları, başarılarına yeni başarı eklemeyi sürdürüyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ