$ DOLAR → Alış: 32,17 / Satış: 32,30
€ EURO → Alış: 34,90 / Satış: 35,04

Başkan Açıkgöz: Çiftçileri pas hastalığına karşı uyardı

Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, havaların yağışlı geçmesi ve kapalı olması sebebiyle hububat ekili alanlarda pas ve semptorıa hastalığı görüldüğünü belirterek çiftçileri ekili hububat alanlarını kontrol etmeleri konusunda uyardı.

Başkan Açıkgöz: Çiftçileri pas hastalığına karşı uyardı
  • 10.05.2023

Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, havaların yağışlı geçmesi ve kapalı olması sebebiyle hububat ekili alanlarda pas ve semptorıa hastalığı görüldüğünü belirterek çiftçileri ekili hububat alanlarını kontrol etmeleri konusunda uyardı.

Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, arazide ekili hububat alanlarını kontrol ederek çiftçilere uyarılarda bulundu.

Nisan ayının yağışlı geçmesi ve Mayıs ayında da yağışların devam etmesinin bölge çiftçisini sevindirdiğini belirterek, yağışla birlikte iklim şartlarının yol açtığı pas hastalığının ekili hububat alanlarda baş gösterdiğini ifade etti.

Başkan Açıkgöz, “ Bütün çiftçilerimizin üründe verim kaybı yaşamaması için tarlalarını kontrol etmelerini, hastalık görülen alanlarda ise ilaçlama yapmaları gerekmektedir. Bahar ayında çok güzel yağmur yağdı, ancak güneş olmamasından dolayı pas hastalığı oluştu. Bu ekini büyük sıkıntıya soktu. Bunun tek çaresi yüklü güneş olması lazım, güneş olmamasından dolayı da bu tür sıkıntılar var. Tarlada alan alan pas olan bölgeler küçülmüş. Hafif güneş gelince tekrar getirmiş ama ne yaparsan yap bu pas hastalığı sıkıntılıdır. Acil buna ilaç atılması lazım. Pas ilacı atılması lazım. Bir de vitamin desteği verilmesi lazım tekrar normale dönderilmesi için.

Bir de tarlalarda ay çekirdeği çıkmış o da büyük sıkıntı. Yarın biçer döneminde ekinin içerisinde çekirdek 40-50 santim olursa ekini biçme şansı yok. Olsa da ekinin içerisinde çekirdek olacak. Bu pas ilacını atarken bunun da birinci düşmanı ester. Ester atarak kurtulmak lazım. Özellikle arpalarda pas hastalığı var. Ekizlerde var, ama arpalarda 25-30 köy gezdim tamamında bu hastalığı gördüm. Çiftçilerimiz arazilerini gezsin çizgili pas varsa önlemlerini alsınlar. Tarım İl Müdürlüğü’ne de rica edeceğim o da köyleri gezip, mühendisleri çıkarıp bu tür sıkıntı varsa önlemini aldırmak lazım. Bu sene yağış güzel, ekinlerimiz çok güzel bunu bir pas hastalığı ile ezdirmemek lazım.”diye konuştu.

ReklamReklam
Köse, Art& Arch Mimarlık Ofisi dualarla açıldı
Sahipliğini Yozgat’ın genç mimarlarından Fatma Nur Köse’nin yaptığı Köse, Art & Arch Mimarlık Ofisi, Kaytan Plaza’nın 3. Katında dualarla gerçekleşen...
Tasarruf ve Verimlilik Odaklı Yeni Dönem kamuda başlıyor
Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile ‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ ile Kamu Kaynaklarının etkin ve daha tasarruflu kullanımı hedefleniyor.
SGK personeli sosyal etkinlikte buluştu
Yozgat Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Yunus Demir, Sosyal Güvenlik Haftası'nı özel bir etkinlikle kutladı. Bu özel etkinlikte SGK personelleri,...
Yozgat’ta 38 engelli birey askerlik heyecanı yaşadı
Yozgat İl Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenen temsili askerlik töreninde, 38 engelli birey, bir günlüğüne de olsa asker olmanın mutluluğunu yaşadı.
Sedef, Meclis kürsüsünden Yozgat’ın taleplerini dile getirdi
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, TBMM'de yaptığı konuşmada Yozgat’ın taleplerini meclis kürsüsünde dile getirdi.
Başhekim Demir, Hemşirelerin Günü’nü kutladı
Yerköy Şehit Korgeneral Osman Erbaş Devlet Hastanesi Başhekimi Uz Dr Ali Demir, beraberinde idari ekip ile birlikte 12 Mayıs Hemşireler Haftası...
Başhekim Kozan: Hipertansiyon hastaları kilo kontrolü sağlamalı
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mustafa Kozan Hipertansiyon hastalarının düzenli egzersiz yaparak kilo kontrolünü sağlamaları gerektiğini söyledi.
Yozgat’tan ilk Hac kafilesi dualarla uğurlandı
Yozgat İl Müftülüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonuyla kutsal topraklara gidecek Yozgat'lı ilk hacı adayı kafilesi için uğurlama töreni düzenlendi.
Merkez Ortaokulunda Anneler Günü etkinliği
Yozgat Merkez Ortaokulu tarafından düzenlenen Anneler Günü etkinliği büyük beğeni topladı.
Akdemir’den, Halkbank kredi faiz oranlarının artırılmasına sert tepki
Yozgat Bakkalar Odası Başkanı Mustafa Akdemir, Halkbank'ın kredi faiz oranlarında geriye dönük artış yapmasına sert bir şekilde tepki gösterdi.
Sendikalar kamu çalışanlarının mağdur edilmemesini istiyor
Kamuda tasarruf paketi kapsamında alınan kararlar ve önlemler hakkında değerlendirmelerde bulunan Memur-Sen Yozgat İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Yozgat...
Yozgat Emniyet’inin acı kaybı
Yozgat İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğü'nde görev yapan 53 yaşındaki polis memuru, dün gece görevli olduğu ekip...
Sosyal Güvenlik Haftası kutlanıyor
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) her yıl 16 Mayıs tarihinin yer aldığı hafta içerisinde kultladığı Sosyal Güvenlik Haftas’nı bu yılda dolu...
Vali Özkan: Toplumumuzun tüm kesimi destek olmalı
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Engelliler Haftası'nın önemine değinerek, toplumun tüm kesimlerinin engelli bireylere destek olması gerektiğini söyledi.
SGK İl Müdürü Demir’den Vali Özkan’a ziyaret
Yozgat Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Yunus Demir, Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan’ı makamında ziyaret etti.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ