$ DOLAR → Alış: 7,43 / Satış: 7,46
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Yozgat SMMMO Başkanı Bulut, üyeleri ile 2017 yılını değerlendirdi

Yozgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, beraberinde yönetim kurulu üyeleri Harun Evcimen, Ferhan Akçinlioğlu ve Tuncer Doğan, merkez ve ilçelerde faaliyet gösteren meslektaşları ile bir araya gelerek 2017 yılının genel bir değerlendirmesini yaptı.

Yozgat SMMMO Başkanı Bulut, üyeleri ile 2017 yılını değerlendirdi
  • 20.01.2018
  • 781 kez okundu

 

Yozgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, beraberinde yönetim kurulu üyeleri Harun Evcimen, Ferhan Akçinlioğlu ve  Tuncer Doğan, merkez ve  ilçelerde  faaliyet  gösteren  meslektaşları ile  bir araya gelerek 2017 yılının genel bir değerlendirmesini yaptı. Yapılan toplantılarda 2017 yılının yanı sıra 2018 yılında yapılacak çalışmalar ve yeni  çıkan kanunlar   üzerinde bilgi alış verişi  ile 7061 sayılı torba kanun ile getirilen ve Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren değişiklikler görüşüldü.

SMMMO Başkanı Bulut, üyeleri ile uyum içerisinde çalıştıklarını belirterek,  bu tür toplantıların önemli olduğunu vurguladı.

Bulut,  “Yoğun geçen bir yılı geride bıraktık. 2017 yılı ülkemiz ve dünya ülkeleri açısından zor bir yıl oldu. Yeni çıkarılan torba kanun ile 2017 yılında şirketlerin yüzde 20 olan kurumlar vergisini yüzde 22 çıkarıldı. Asgari ücretlinin vergi tarifesinin değişikliği nedeni ile bin 404 liranın altına düşmesinin önlenmesine yönelik düzenleme yapılmıştır. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 6661 sayılı kanun ile işverene sağlanan 99 lira 90 kuruş sigorta pirim indirimi 31 Aralık 2017 yılında sona erdi. 2018 yılında Özel İletişim Vergisi Yüzde 7,5’a düştüğünü tarifelerde indirim gelecektir. Kira gelirlerine mükelleflerin giderlerinden yüzde 25’den yüzde 15’e düşülerek, mükelleflerin kira gelirinden elde ettiği ücreti yüzde 10 arttırıldı. Motorlu taşıtlar vergisi değerlerine ilişkin kategori ile güncellendi. Bu yıl sigortalı işçi çalıştıran işverenlerin dikkat etmesi gereken 2017 yılından sigorta primleri 26 Aralık tarihine kadar ödemesi gerektiği ve yatırmamaları durumunda faydalanmış oldukları teşviklerden faydalanmayacaklar. 05 Aralık 2017 tarih ve 30261 Sayılı Resmi Gazete de yayınlanan benzer bir değişiklik ise “Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” de yapıldı. Bu kanuna göre 2017 yılı Şubat ayına ait ertelenen sigorta primleri ile 2017 yılı Kasım ayına ait sigorta primlerinin en geç 26 Aralık 2017 tarihine kadar ödenmesi gerektiği belirterek, yatırmamaları durumunda faydalanmış oldukları teşviklerin kalkacaktır. Yeni torba yasasına göre damga vergisi, çevre ve temizlik vergisi, harçlar, trafik ve vergi cezaları yüzde 14,47 oranında artırılacaktır” diye konuştu.

“2018 YILINDA KAYITLAR ELEKTRONİK ORTAMDA”

Başkan Bulut, konuşmasının devamında işverenleri uyararak, ” VUK 486 Sıra No’lu Genel Tebliği ile getirilen önemli bir başka değişiklik ise Basit Usule Tabi mükellefler ve Serbest meslek erbaplarının 01.01.2018 tarihi itibariyle Elektronik Defter Beyan Sistemine geçmeleri hususunda olmuştur. Bu tarih itibariyle basit usule tabi mükellefler; evrak kayıtlarını, vergi beyannamelerini, bildirim ve dilekçelerini GİB Portalı üzerinden yapacaklardır. Oda kurullarında görev alan meslektaşlarımın “Mesleğimizin ve Odamızın geleceği” ortak paydasında buluşarak uyum içinde çalışmasıyla odamız ve mesleğimiz için önemli kararlara imza attık. Bu vesileyle Oda kurullarında görev alan çalışma arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ederim.”şeklinde konuştu.

 

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan adına Vali Ziya Polat tarafından,Yozgat’ta  ikamet eden  kahraman gazilere, Devlet Övünç Madalyaları ve Beratları verildi.
Esertürk sürücüleri sis ve buzlanmaya uyardı
Yozgat İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, hava sıcaklıklarının eksi derecelere düşmesi sebebiyle sürücüleri sis ve buzlanmaya karşı dikkatli araç kullanmaları...
Milletvekili Sedef, Yerköy’de ziyaretlerde bulundu
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İ Ethem Sedef, İlçe ziyaretleri kapsamında Yerköy’de oda başkanları ve esnaf ziyaretlerinde bulundu.
Coşgun’dan Vali Polat’a teşekkür
Yozgat Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Eyüp Coşgun, Pandemi sürecinde esnaflara yönelik maddi manevi destekte bulunarak devletin şefkat elini kendilerine...
Sorgun Belediye personeline yüzde 50 indim
Sorgun Belediye Başkanlığı ile Bahçeşehir Koleji Sorgun Kampüsü arasında yapılan protokol gereği belediye personellerine yönelik yüzde 50 indirim anlaşması yapıldı.
Tanışman sobalı evlerde oturan vatandaşları uyardı
Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Murat Tanışman, sobalı evlerde oturan vatandaşların gece yatarken sobaya odun veya kömür gibi yakacak atmalarının son...
Alkan’dan Başkan Ekinci’ye ziyaret
Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Mücahit Alkan, Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci'yi makamında ziyaret etti.
AK Parti İl yönetiminde görev dağılımı yapıldı
AK Parti Yozgat İl Başkanı Yusuf Başer, bugün il başkanlığında düzenlediği yönetim kurulu toplantısında yeni yönetimi ve il yürütme kurulunu...
Milli Eğitim ve Emniyet’ten Siber Farkındalık eğitimi
Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Emniyet Müdürlüğü İşbirliğinde ilk ve orta öğretim öğrencilerine yönelik Siber Farkındalık eğitimleri verildi.
Yozgat Şehir Hastanesi 4 yılda 3 Milyon 272 Bin hastaya hizmet verdi
Türkiye’de ilk açılan Şehir Hastanesi olma özelliğini taşıyan Yozgat Şehir Hastanesi, açıldığı günden bu yana 3 Milyon 272 Bin 557...
Başkan Yalçın’dan esnaf ziyareti
Akdağmadeni Belediye Başkanı Uzm Dr Nezih Yalçın, ilçede esnaf ziyaretlerinde bulunarak vatandaşlarla sohbet etti, istek ve sorunlarını dinledi.
Başkan Başer: Korona salgınına karşı tedbiri elden bırakmayalım
AK Parti Yozgat İl Başkanı Yusuf Başer,  küresel salgın haline gelen Koronavirüs’e karşı ülkece milli bir mücadelenin içerisinde olduğunu belirterek,...
  Yozgat’ta acemi erler yemin etti
Yozgat İl Jandarma Komutanlığı tarafından temel eğitimlerini tamamlayan 46 acemi er için yemin töreni düzenlendi.
Destici’den Vali Polat’a ziyaret
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Yozgat Valisi  Ziya Polat'a nezaket ziyaretinde bulundu.
İl Başkanı Başer Mazbatasını aldı
AK Parti Yozgat İl Başkanı Yusuf Başer, İl Seçim Kurulundan İl Başkanlığı Mazbatasını aldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ