$ DOLAR → Alış: 32,44 / Satış: 32,57
€ EURO → Alış: 34,71 / Satış: 34,85

Şimşek: Yozgat Barosu çoklu baro ile ilgili yasa değişikliğine karşıdır

Yozgat Barosu Başkanı Mehmet şimşek, Yozgat Barosu  olarak çoklu baro ile ilgili yasa değişikliğine karşı olduklarını söyledi.

Şimşek: Yozgat Barosu çoklu baro ile ilgili yasa değişikliğine karşıdır
  • 24.06.2020

Yozgat Barosu Başkanı Mehmet şimşek, Yozgat Barosu  olarak çoklu baro ile ilgili yasa değişikliğine karşı olduklarını söyledi.

Baro Başkanı Mehmet Şimşek, Avukatlık Kanunu’na ilişkin yapılması planlanan değişiklikler ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada; “Yozgat Barosu olarak; daha önceleri açıkça çoklu baroya karşı olduğumuza dair açıklamamızı yapmıştık. Akabinde de 19 Mayıs 2020 ve 01 Haziran 2020 tarihlerinde Ankara da yapılan baro başkanları toplantılarında tüm barolarca imzalanan bildiriler ile yine teklifin geri çekilmesine ilişkin mutabakat, Baromuzca paylaşılmıştır. Ayrıca 17.06.2020 tarihinde, basın ve kamuoyu ile yapılması planlanan değişikliklerle ilgili görüşlerimiz paylaşılmış ve tüm baro başkanları ile eş zamanlı basın açıklaması yapılmıştır. Yozgat Barosu çoklu baro ile ilgili yasa değişikliğine karşıdır.”dedi.

ANKARA’NIN GİRİŞİNDE BARO BAŞKANLARINA YÖNELİK GERÇEKLEŞTİRİLEN TUTUM VE DAVRANIŞLAR, TAMAMEN HUKUKSUZDUR

“Ankara’nın girişinde baro başkanlarına yönelik gerçekleştirilen tutum ve davranışlar, Anayasaca teminat altına alınmış toplantı gösteri ve yürüyüş hakkına aykırı olup, tamamen hukuksuzdur.”diyen Şimşek, “Teklifin geri çekilmemesi üzerine, yürüyüş yapılması kararı alan baro başkanlarımızın Anıtkabire intikali beklendiği esnada Ankara girişinde polis tarafından durdurulması haberinin alınması üzerine derhal olay yerine intikal edilmiş ve olaya müdahil olunmuştur. Ankara’nın girişinde baro başkanlarına yönelik gerçekleştirilen tutum ve davranışlar, Anayasaca teminat altına alınmış toplantı gösteri ve yürüyüş hakkına aykırı olup, tamamen hukuksuzdur. Gaziantep Baro Başkanı Sayın Av. Bektaş Şarklı ve Bilecik Baro Başkan Yardımcısı Hasan Şahin’ e yönelik müdahale ile ilgili ivedilikle soruşturma başlatılarak sorumlular tespit edilmelidir. Savunma yargının kurucu unsuru, hak arama hürriyetinin temel güvencesidir. Barolar ve baro başkanlarının eylem ve yapılması planlanan değişiklikler ile ilgili farklı görüş ve düşünceleri olabilir. Demokratik hukuk devletinde olması gereken de budur. Yozgat Barosu olarak savunmaya yönelik yapılacak her türlü saldırıya karşıyız. Sürecin gerek siyasi irade ve gerekse TBB yönetimi tarafından iyi yönetilemediği kanaatindeyiz. Avukatlık Kanunda yapılması planlanan düzenlemelerin takipçisi olacağımız saygı ile kamuoyuna duyurulur.”ifadelerini kullandı.

ReklamReklam
Yozgat’ta şiddetli rüzgar çatıları uçurdu: Vatandaşlar uyarıldı
Yozgat'ın akşam saatlerinde etkisi artan şiddetli rüzgar, ilde bazı binaların çatılarını uçurarak olumsuz etkiler yarattı. Yozgat Valiliği, yaşanan bu durum...
Tecimer: Bayram boyunca 1050 personelimiz görev yapacak
Yozgat’ta İl Emniyet Müdürü Recep Tecimer, Kurban Bayramı süresince il genelinde 400’ü trafik, 650’si asayiş tedbirleri olmak üzere toplamda 1050...
Yozgat’ta jandarma teşkilatının 185. kuruluş yıl dönümü kutlandı
Türk Jandarma Teşkilatı’nın kuruluşunun 185. yıl dönümü ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da düzenlenen törenle kutlandı.
Başkan Arslan: Birlik ve beraberlik içinde nice bayramlara
Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, bayramların milletin birlikte yaşama ve aydınlık bir geleceği bir arada kucaklama arzusunun tazelendiği günler...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ