$ DOLAR → Alış: 32,88 / Satış: 33,01
€ EURO → Alış: 35,26 / Satış: 35,40

Sedef, Meclis kürsüsünden Yozgat’ın taleplerini dile getirdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, TBMM’de yaptığı konuşmada Yozgat’ın taleplerini meclis kürsüsünde dile getirdi.

Sedef, Meclis kürsüsünden Yozgat’ın taleplerini dile getirdi
  • 16.05.2024

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, TBMM’de yaptığı konuşmada Yozgat’ın taleplerini meclis kürsüsünde dile getirdi.

MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, Türk Ticaret Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi üzerine yaptığı konuşmada önemli düzenlemelere dikkat çekti. Esnaf ve tüketicileri koruyacak değişikliklerin hayata geçirileceğini belirten Sedef, stokçuluğun ülkemizde ve dünya genelinde ciddi bir sorun haline geldiğini vurguladı.

STOKÇULUKLA MÜCADELE VE YEREL ÜRETİMİN ÖNEMİ

Stokçuluğun, mal veya hizmetlerin talep artışı beklentisiyle depolanması ve daha sonra yüksek fiyatlarla satılması anlamına geldiğini vurgulayan Sedef, bu durumun tüketicilerin temel ihtiyaçlarını karşılamada zorluk yaşamasına ve fiyatların gereksiz yere yükselmesine neden olduğunu ifade etti. Salgın ve doğal afetler gibi olağanüstü durumlarda stokçuluğun daha da yaygınlaştığını belirten Sedef, stokçuluğun engellenmesi için etkili bir denetim mekanizması oluşturulması gerektiğini söyledi. Ayrıca, tüketici bilincinin artırılması ve yerel üretimin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

KAPALI PAZAR YERLERİNİN KİRALANMASI VE PAZARCI ESNAFININ SORUNLARI

Kapalı pazar yerlerinin kiralanması konusunda suistimaller olduğunu belirten Sedef, “ Ticaret alanlarının üçüncü kişilerin eline geçtiğini ve pazarcı esnafının bu alanları yüksek fiyatlarla kiralamak zorunda kaldığını ifade etti. Bu düzenlemeyle yaşanan sorunların önüne geçilmesinin hedeflendiğini söyleyen Sedef, pazarcı esnafının maliyetlerinin düşeceğini ve bunun vatandaşlara olumlu yansıyacağını belirtti.

Pazarcı esnafının başka sorunlarına da değinen Sedef, çoğu pazar yerinde altyapı eksiklikleri bulunduğunu ve hijyen koşullarının sağlanamadığını belirtti. Pazarcı ve yerel esnafın vergi yükünün de ağır olduğunu söyleyen Sedef, BAĞ-KUR primleri ve gelir vergisi oranlarının makul seviyelere indirilmesi ve vergi sisteminin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, esnafa yönelik vergi teşvikleri gibi desteklerin sağlanmasının önemine vurgu yaptı.

TEŞVİKTE 6. BÖLGEYE DAHİL EDİLME TALEBİ

Yozgat’ın gelişiminin sağlanabilmesi için teşvikte 6. bölgenin avantajlarından yararlanması gerektiğini belirten Sedef, Yozgat’ın 6. bölge kapsamına alınması durumunda devletin yatırıma katkı oranının yüzde 60’a, kurumlar vergisi ve gelir vergisi indiriminin %90’a çıkacağını ve sigorta prim işçi hisse desteğinin on yıla kadar uzayacağını ifade etti. Böylece Yozgat’ın yatırım yapılabilir iller arasında ön plana çıkma şansını yakalayacağını belirtti.

ÇİFTÇİLER VE ECZACILAR GÜNÜ KUTLAMASI

Sedef, 14 Mayıs’ın Dünya Çiftçiler ve Eczacılar Günü olduğunu belirterek, çiftçilerin ve eczacıların gününü kutladı. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, çiftçilerin kullandığı mazottaki ÖTV ve KDV’nin kaldırılması ve gübre ile mazot desteğinin bütçe imkânları dahilinde artırılması gerektiği yönündeki açıklamalarını hatırlattı.

DOĞALGAZ TALEPLERİ

Yozgat’ın ilçeleri ve beldelerinden gelen doğalgaz taleplerini dile getiren Sedef, birçok ilçenin doğalgaz hizmetinden yararlanmak istediğini belirtti. Yenifakılı, Kadışehri ve diğer beldelerin doğalgazla buluşturulması taleplerini ilgili bakanlıklara ilettiklerini ve çözüm beklediklerini ifade etti.

YOZGAT’TAN GELEN TALEPLER Konuşmasında Yozgat’tan gelen talepleri de dile getiren Sedef, Tokat ilinde meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremin Yozgat’ın Kadışehri ve Akdağmadeni ilçelerine de zarar verdiğini belirtti. Deprem sonrası Kadışehri ilçesinde sel felaketi yaşandığını ve bu alanların afet bölgesi ilan edilerek yaraların sarılması gerektiğini söyledi./

ReklamReklam
Yerköy İlçe yöneticilerinden Vali Özkan’a ziyaret
Yerköy ilçe yöneticilerinden oluşan heyet, Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan'ı ziyaret ederek ilçede yapılacak olan yatırımlar hakkında bilgi verdi.
Başkan Arslan: Bozokspor ile ilgili bir talep gelmedi
Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Yozgat Bozokspor ile ilgili şu ana kadar herhangi bir talep almadıklarını belirterek, konuyla ilgili açıklamalarda...
Şefaatli Belediyesinde 3 yıllık toplu iş sözleşme sevinci
Şefaatli Belediyesi, Hizmet İş Sendikası Yozgat Şubesi ile kadrolu işçileri kapsayan 3 yıl süreli bir toplu iş sözleşmesi imzaladı.
Demirer: GATA derhal yeniden açılmalıdır
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbı Onkoloji ve Hematoloji uzmanı Prof. Dr. Taner Demirer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin terör...
Vali Özkan, Vatandaşları makamında ağırlıyor taleplerini dinliyor
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, vatandaşların problemlerini dinlemeye ve çözümler üretmeye yönelik çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor.
Vali Özkan, valilik personeli ile bayramlaştı
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, bayram tatilinin sona ermesi ve mesainin ilk günü valilik personeli ile tek tek bayramlaşarak, aileleri...
Benzin ve motorine çifte zam geliyor
Sürekli fiyatları değişen benzin ve motorin fiyatlarına bir zam daha geliyor. Bu gece yarısından fiyat tabelası değişecek.
Yozgat’ta bayram kazalarında yüzde 17’lik azalma
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, 2024 yılı Kurban Bayramı tatilinde il genelinde meydana gelen trafik kazalarında yüzde 17'lik önemli bir...
Bayram’da 7 Bin 120 hastaya acil servis hizmeti verildi
Yozgat Şehir Hastanesi, Kurban Bayramı süresince yoğun bir hizmet temposuna sahne oldu. Hastane Başhekimi Uz. Dr. Mustafa Kozan, 9 günlük...
YOBÜ’de bayramlaşma töreni
Kurban Bayramı münasebetiyle Yozgat Bozok Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi fuaye alanında akademik ve idari personelin katılımıyla bayramlaşma töreni yapıldı.
Akgül: “Şov yapmıyoruz derman olmaya çalışıyoruz”
AK Parti Yozgat Milletvekili ve TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül, geçtiğimiz günlerde etkili olan sağanak ve doludan zarar gören vatandaşları...
Tecimer’den sürücülere tatil dönüşü uyarısı
Bayram tatilinin sona ermesi ve geri dönüş yolculuklarının başlamasıyla birlikte Yozgat İl Emniyet Müdürü Recep Tecimer, sürücülere yönelik önemli uyarılarda...
AK Parti teşkilatlarında güç birliği
AK Parti Yozgat İl Başkanlığı tarafından Merkez ve ilçelerde düzenlenen bayramlaşma töreni yoğun katılımla gerçekleşti.
Bayram tatilinde yollarda 68 kişi hayatını kaybetti
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bayram tatilinin 8 gününde trafik kazalarında 68 kişinin hayatını kaybettiğini ve 9 bin 787 kişinin yaralandığını...
Park halinde yanan aracı itfaiye ekipleri söndürdü
Yozgat’ta akşam saatlerinde park halinde yanan araç itfaiye ekiplerin müdahalesi ile kısa sürede söndürüldü.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ