$ DOLAR → Alış: 32,44 / Satış: 32,57
€ EURO → Alış: 34,50 / Satış: 34,64

Kurbanlık fiyatları netleşmeye başladı

Tarım ve hayvancılık açısından büyük bir öneme sahip Yozgat’ta besiciler, yaklaşan kurban bayramı öncesi, kurbanlık hayvan fiyatlarını belirlemeye başladı. Büyükbaş kurbanlıklar 6 bin ile 15 Bin TL, küçükbaş kurbanlıklar ise Bin ile Bin 500 TL arasında değişen fiyattan satışa sunulacağı ifade ediliyor.

Kurbanlık fiyatları netleşmeye başladı
  • 06.07.2018

 

Tarım ve hayvancılık açısından büyük bir öneme sahip Yozgat’ta besiciler, yaklaşan kurban bayramı öncesi, kurbanlık hayvan fiyatlarını belirlemeye başladı. Büyükbaş kurbanlıklar 6 bin ile 15 Bin TL, küçükbaş kurbanlıklar ise Bin ile Bin 500 TL arasında değişen fiyattan satışa sunulacağı ifade ediliyor.

Yozgat Merkeze Bağlı Örencik Köyünde uzun yıllar hayvancılık üzerine faaliyetini sürdüren Harun Emrebaş, kurban bayramının yaklaşmasıyla kurbanlık fiyatlarının da netleşmeye başladığını söyledi.

Yerköy ve Ankara’da da farklı sektörlerde faaliyetini sürdüren Harun Emrebaş, Örencik köyündeki çiftliklerinde yaklaşık 100 adet büyükbaş ve 150 adette küçükbaş kurbanlık hayvanlarının olduğunu söyledi.

Emrebaş,  bu yıl kurbanlık fiyatlarının geçen yıla oranla biraz daha yüksek olacağına işaret ederek, nedenini  hayvanları beslemek için kullandıkları yem fiyatlarının pahalı olmasına bağladı. Emrebaş, “Hayvancılık, bizlerinde geçim kaynağı. Köyde sonradan büyüttüğümüz işletmemizde hem küçükbaş hem de büyükbaş üretimi yapıyoruz.  yaklaşık 3 ay öncesinde büyükbaş hayvanlarımızı ağıla ağıla çekerek besiye aldık. Kurban Bayramına kadar hiç dışarı çıkarmadan burada besliyoruz. Geçen yıla oranla bu yıl kurbanlık fiyatlarının biraz daha yüksek olacağını tahmin ediyoruz. Sebebi ise hayvan yem girdi maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Bir torba yemin fiyatı 70 küsür lira aynı şekilde saman fiyatlarının da yüksek olması ister istemez biz üreticilerin maliyetini yükseltiyor. Biz bu açıdan hayvanımızın ucuz gittiğini düşünürken vatandaşımız da kurban fiyatının pahalı olduğundan yakınıyor. Devlet yetkililerimiz özellikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, biz üreticileri köylüleri düşünerek ithal konusuna yönelmesi gerekir. Girdi maliyetleri düşmeli ki üretici köylü hayvancılığa daha ağırlık versin. Hal böyle olunca çiftçide, üreticide hayvancılıktan elini ayağını çeker hale geldi. Yetkililerimiz bizim gibi besicilik yapan çiftçileri yeterince desteklenmesi gerekir. “diye konuştu.

VATANDAŞIMIZ ÇAYINI YUDUMLARKEN KURBANINI KESİP KENDİSİNE ÇİFTLİKTE TESLİM EDİYORUZ

Kurbanlık hayvanların kesimlerini de istenildiği takdirde kendilerinin yaptığını söyleyen Emrebaş, “Ayrıca köyümüze gelerek kurbanlıklarını alan vatandaşımızın aldığı hayvana kurbana kadar bakıyor ve kesimini yine istedikleri takdirde onlar çaylarını yudumlarken kendimiz kesimini yapıp parçalayıp teslim ediyoruz.  Dileyen vatandaşlarımız şimdiden kurbanlıklarını seçip alabilir kurbana kadar da bakımını yine biz yaparız”diye konuştu.

Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hacı Selvi,  yaptığı açıklamada Yozgat’ın konumu itibariyle tarım ve hayvancılığa dayandığını, tarım ve hayvancılığın bölgede önemli bir geçim kaynağı olduğunu söyledi. Devletin kırsal kalkınmaya yönelik destekleri ile hayvancılığın daha da geliştiğini vurgulayan Selvi, “Önceki yıllara göre bu yıl kurbanlık hayvan varlığı sayısının daha az olacağını düşünüyorum. Hayvan girdi maliyetlerinin yüksek olması hayvancılıkla uğraşanları zor duruma düşüyor. Her yıl kurban bayramında hayvan üreticileri kendi hayvanlarının ucuz gittiğini düşünürken kurban alıcıları da fiyatların yüksek olduğunu ifade ediyor.  İşte bunun sebebi de hayvan yem fiyatlarının pahalı olması fiyatlara yansıyor. Buda elbette vatandaşımızın cebine yansıyor. Bu yıl yine büyükbaş kurbanlıklar 6 Bin ile 15 Bin TL, küçükbaş ise bin ile Bin 500 TL arasında olacağını tahmin ediyorum. Tabi bu fiyatlar hayvanın  büyüklüğüne ağırlığına göre değişir. İnşallah hem hayvan üreticilerimiz hem de vatandaşlarımız açısından hayırlı ve bereketli bir kurban geçiririz.”temennisinde bulundu.

 

ReklamReklam
Bozdağ: Ortaya çıkan sonucun sorumluları bizleriz
Bozdağ, yaptığı konuşmada, "Bu mesajı doğru okumak ve gereklerini de dosdoğru yerine getirmek bizlerin birinci önceliği olacaktır. Ortaya çıkan...
Vali Özkan, Polis Haftası dolayısıyla polislerle bir araya geldi
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Türk Polis Teşkilatının 179. kuruluş yıldönümü ve Polis Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlik kapsamında, İl Emniyet...
Şahan, İlçelerde partililerle bayramlaştı
AK Parti Yozgat Milletvekili Süleyman Şahan, Yozgat ve ilçelerinde düzenlenen bayramlaşma programlarına katılarak partililer ve vatandaşlarla bayram sevincini paylaştı.
Sedef, esnaf ve vatandaşlarla bayramlaştı
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, Ramazan Bayramı'nın coşkusunu yaşamak ve hemşehrileriyle bir araya gelmek amacıyla esnafları...
Akgül: Bayramlar birlik beraberlik kardeşliktir
AK Parti Yozgat Milletvekili ve TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül, mübarek Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte bayram sevincini birlikte yaşadıklarını...
Videokonferansla Erdoğan’la bayramlaştılar
AK Parti Yozgat İl Teşkilatı, Yozgat milletvekilleri Telekonferans yönetimi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bayramlaştı.  
Vali Özkan, huzurevi sakinlerini misafir etti
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, göreve başladığı günden itibaren halkla kurduğu sıcak iletişimi ve farklı uygulamalarıyla dikkat çekiyor.
Bakan Yerlikaya,  3 günün bilançosunu açıkladı
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ramazan Bayramı tatilinin ilk üç gününde meydana gelen trafik kazalarına ilişkin bilançoyu kamuoyuyla paylaştı.
Elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti
Yozgat'ın Yenifakılı ilçesinde ikamet eden (K.K.) isimli şahıs, elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetti. Olay, 09 Nisan 2024 tarihinde meydana geldi.
YSK, 6 İl ve 10 İlçe için yapılan başvuruları karara bağladı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), siyasi partilerin Van, Şırnak, Amasya, Kırklareli, Bingöl ve Ardahan illeri ile 10 ilçe için yaptıkları başvuruları...
Yozgat Valisi Özkan, Şehitlik ziyaretinde bulundu
Ramazan Bayramı arifesinde, Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili Ethem Sedef ve il protokolü, şehitlik...
Vali Özkan ve Milletvekili Sedef, jandarma personelinin bayramını kutladı
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, beraberinde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili Ethem Sedef ile birlikte Muslubelen Trafik Uygulama Noktası'nda...
Türk Polis Teşkilatı’nın 179. yaşı törenle kutlandı
Türk Polis Teşkilatı'nın 179. kuruluş yıl dönümü ve Polis Haftası dolayısıyla Yerköy ilçesinde şehitlik anıtına çelenk sunum töreni gerçekleştirildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ