$ DOLAR → Alış: 6,93 / Satış: 6,96
€ EURO → Alış: 8,14 / Satış: 8,18

Evi yıkılan köy çobanı yardım elini bekliyor

Yozgat’ın Merkeze bağlı Aydoğan Köyünde oğlu ile birlikte çobanlık yapan Birol Ceylan (34) köyde dedesinden kalma oturdukları evinin yıkılması ile kendisine uzanacak yardım elini bekliyor.

Evi yıkılan köy çobanı yardım elini bekliyor
  • 03.12.2019
  • 1.248 kez okundu

Yozgat’ın Merkeze bağlı Aydoğan Köyünde oğlu ile birlikte çobanlık yapan Birol Ceylan (34) köyde dedesinden kalma oturdukları evinin yıkılması ile kendisine uzanacak yardım elini bekliyor.

Aydoğan Köyünde oğlu ile birlikte sığır çobanlığı yapan Birol Ceylan, anne ve babasını küçük yaşta kaybetti. Hayatın bütün yükünü küçük yaşta hissetmeye başlayan Ceylan, köyde deden kalma evde oğlu ve eşi ile birlikte yaşarken yağışlarla birlikte kerpiç evde su alması sonucu yıkıldı. Eşyalar kullanılmaz hale gelen Ceylan ailesine köy sakinleri geçici olarak bir yer tahsis ederek yiyeceklerini de imc usulü temin etmeye çalışıyor.

Birol Ceylan, yıllardır köyde çobanlık yaparak geçimini sağladığını belirterek, “Köyde yıllardır çobanlık yaparak geçimimi sağlıyorum. Gözümün birinde görme bozukluğu var. O yüzden oğlumla birlikte çobanlık yapıyorum. Yaklaşık 2 ay önce yağışlardan dolayı dedemden kalma kerpiç ev yıkıldı. Köyümüzde eğitim öğretim olmadığı için kullanılmayan okul lojmanında ailemle birlikte kalıyorum. Köylülerimizin yardımları ile geçimimi sağlamaya çalışıyorum. Ama buda nereye kadar devam edecek. Köylülerimizin durumu da pek iyi değil. Yetkililerimizden, devlet büyüklerimizden bize yardımcı olmalarını istiyoruz.”diye konuştu.

Ankara’da faaliyetini sürdüren Aydoğan Köyü Derneği Başkanı Fikret Deniz, Ceylan ailesinin durumunu öğrenmesinin ardından dernek olarak aileye yardımcı olmak için Örencik Köyü Muhtarı Coşkun Koç, Söğütlü Yayla Köyü Muhtarı Mustafa Koca ile birlikte yardım kampanyası başlattı.

Büyük oranda Yerköy İlçe esnafından destek gördüklerini belirten Aydoğan Köyü Derneği Başkanı Fikret Deniz, ailenin yardıma muhtaç olduğunu belirterek, “Köyde sığır çobanı olarak geçimini sağlayan Birol Ceylan, gözlerinden rahatsız olduğu için oğlu ile birlikte çobanlık yapıyor. Köy sakinlerinin desteği ile yuvasını kurdu. Deden kalma eski kerpiç evde yaşıyorlardı. Yağışlarla birlikte evi yıkıldı. Çok şükür can kaybı olmadı ama eski olan eşyalarda kullanılmaz hale geldi. Ben ve köy muhtarlarımız öncülüğünde bu ailemiz için yardım kampanyası başlattık. Allah razı olsun duyarlı vatandaşlarımız ailemize imkanları ölçüsünde yardımda bulundular. Bu yardımlarla Ceylan ailesi için yeniden bir ev yapımına başladık. Evin kaba inşaatı bitmek üzere fakat ustalara 11 Bin TL ödememiz gereken borç var ve ailenin bir evde olması gereken hiçbir eşyası yok. Duyarlı vatandaşlarımızdan benimde bir nebze katkım olsun, çorbada bir tuzum olsun diye düşünen vatandaşlarımızı Ceylan ailesine imkanları ölçüsünde yardım etmeye davet ediyoruz. Bu kış günü ailemizin öncelikle evinin tamamlanması gerekiyor.”diye konuştu.

 

 

Yozgat’ta Kurban Bayramı resmi bayramlaşma programı Vali Ziya Polat’ın ev sahipliğinde Valilik Fuaye Salonunda gerçekleştirildi.
Kurban Bayramı’nın ilk gününde hastaneler acemi kasaplarla doldu
Kurban Bayramı'nın ilk gününde, her bayram olduğu gibi yine hastaneler acemi kasaplarla doldu.
Ambulans şarampole devrildi: 3 yaralı
Yozgat'ta hasta sevkinden dönerken sürücüsünün kontrolünden çıkan ambulans, taklalar atarak şarampole devrildi. Kazada 2 sağlık personeli ile şoför yaralandı.
DUYKON üyeleri ile Yozgat’ta buluştu
Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu (DUYKON) Kurban Bayramı öncesi yurtiçi ve yurtdışındaki üyeleri ve belediye başkanlarının da katılımı ile Yozgat Çamlık Otelde...
Vali Polat’tan bayram mesajı
Yozgat Valisi Ziya Polat, yayınladığı mesajında Yozgat halkının Kurban Bayramını kutladı.
Enginyurt, MHP’den ihraç edildi
Geçtiğimiz günlerde Fındık fiyatlarına ilişkin eleştirileriyle gündeme gelen MHP  Ordu Milletvekili  Cemal Enginyurt, MHP'den ihraç edildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ