$ DOLAR → Alış: 32,44 / Satış: 32,57
€ EURO → Alış: 34,71 / Satış: 34,85

Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı

Cumhuriyet’in kuruluşunun 97’nci yılı ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da coşkuyla kutlandı.  

Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı
  • 29.10.2020

Cumhuriyet’in kuruluşunun 97’nci yılı ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da coşkuyla kutlandı.

Saygı duruşu ve  İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, fiziksel mesafe kurallarına uygun bir şekilde yapıldı. Yozgat Valisi Ziya Polat, Tebrikat Töreni’nde sırasıyla protokol üyelerinin tebriklerini kabul etti.

Ardından öğrenci ve askerleri selamlayan Vali Polat, törende konuşma yaptı. Vali Polat, “Türk Milletinin tarih sahnesinde dirilişinin simgesi olan Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun, 97. Yıl dönümünü birlikte kutlamanın coşkusu, mutluluğu ve heyecanı içerisindeyiz” dedi.

Vali Polat, Atatürk’ün ortaya koyduğu ‘Egemenlik Kayıtsız, Şartsız Milletindir’ ilkesinin devletin ve rejimin temelini oluşturduğunu söyledi. Cumhuriyet’in Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olduğuna vurgu yapan Vali Polat, “Cumhuriyet, getirdiği açılımlar ile Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır” diye konuştu.

Cumhuriyetin temel hedefini görevlerini yerine getiren, haklarını kullanabilen, özgüveni gelişmiş, üretken bireyleri topluma kazandırmak olarak niteleyen Polat, şunları kaydetti; “Cumhuriyeti ayakta tutan yegâne kuvvet, milletin kendisidir. Türk Milleti, Cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır. 15 Temmuz gecesi de bunun en yakın ispatıdır. Ülkemiz, üzerinde bulunduğu coğrafya itibarı ile politik, stratejik ve ekonomik bir cazibeye sahiptir. Bu nedenledir ki, yüzyıllardır bu topraklar da aynı bayrak altında yaşayan insanlar üzerinde hep plan üstüne plan yapılmış, oyun içinde oyun oynanmıştır. İç ve dış tehditlerin, şer odakların milletimizi karıştırmak istediklerini görüyoruz. Ancak onların hesap etmedikleri şudur ki: Milletimizi bölünmez bütünlüğü, devlet ve milletçe sergilediğimiz kararlı duruş sayesinde bu oyunlar boşa çıkmıştır. Millet olarak tefrikalara prim vermez isek bundan sonra yapılacak planlar da bozulmaya mahkûmdur. Yeter ki birlik ve beraberliğimizden ödün vermeyelim.”

Kamu çalışanlarının öncelikli amacının halka hizmet olduğuna değinen Polat, “Zorlaştırıcı değil kolaylaştırıcı olmalıyız. Devlet-Millet birlikteliğini pekiştiren davranışlar sergileyin. Kapınız herkese açık olsun. Toplumsal kalkınma ve refah için projeler üretin. Şehrimizin gelişmesine yönelik her gayrete ve her düşünceye destek olun. Halka yakın ve halkın içinde olun. Göreceksiniz ki Yozgat insanı kendine özgü kadirşinaslığı ile sizleri kucaklayacaktır. Bu sevgi ve gönül bağı daha güzel hizmetlere yol açacaktır” şeklinde konuştu.

Yeni nesillerin sağlıklı, topluma faydalı bireyler halinde yetişmesinin eğitimciler, öğretmenler sayesinde olduğunu anımsatan Vali Polat, “ Bilginin en önemli kazanım ve güç olduğu günümüzde bilimin aydınlatıcı ışığında Erdemli İnsan Yetiştirmek düsturu ile gelecek nesilleri şekillendirin. Bu amaçları gerçekleştirdiğinizde, Atatürk’ün ‘Milletleri Kurtaran Öğretmenleri’ arasına girmiş olursunuz. Sizler, Cumhuriyeti koruyarak, yükseltecek ve yüceltecek kişilikli, nitelikli bireyler yetiştirdikçe, gaflet dalalet ve hatta her çeşit hıyanet sonuçsuz kalacak, Cumhuriyetimizin nice yıl dönümleri huzur ve mutluluk içerisinde kutlanacaktır” diye konuştu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’i gençlere emanet ettiğini belirten Polat, gençlerin de bu emanete sahip çıkması gerektiğini kaydetti. Polat, gençlerin geleceğin ümidi olduğunu belirterek, “Sizler, Atamızın deyimiyle ‘Geleceğin ümidi, ışıklı çiçeklersiniz.’ Büyük önderimizin ‘Bu eseri O’na bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak’ sözleri ile işaret ettiği ve Cumhuriyeti emanet ettiği gençlersiniz. Taşıdığı bu emanetin ağırlığı ve sorumluluğunun bilincinde olan onurlu gençlerimiz,  sizler var olduğunuz sürece gözümüz arkada kalmayacaktır” dedi.

Türkiye cumhuriyeti Devleti’nin Cumhuriyet rejimi sayesinde bölgenin en güçlü devleti haline geldiğine vurgu yapan Vali Polat, “ Büyük Atatürk önderliğindeki kadın-erkek, genç-yaşlı tüm milletimizin kahramanlıkları ile yazılmış bir destan olan Cumhuriyet, kısa zamanda bizi bölgemizin en güçlü devleti haline getirmiştir. Türkiye artık her alanda dev atılımlar gerçekleştirmiş bir dünya devletidir. Ekonomik, Siyasi ve kültürel alanlarda elde edilen kazanımlar, bunun en önemli göstergesidir. Türk insanı bugünlere nasıl geldiğini unutmayacak ve şanlı geçmişini koruyarak, aydınlık geleceğine sımsıkı sarılmaya devam edecektir. Aydınlık geleceğimizi görmenin huzuru içinde, tüm Yozgatlı Hemşehrilerim ve aziz milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı tekrar kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Aziz Şehitlerimiz ve gazilerimizin huzurlarında şükran ve saygı ile eğiliyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

ReklamReklam
Milletvekili Akgül’den bürokratlara: “ Nefesi yetenler hizmet edecek “
AK Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, Yozgat'ta görev yapan tüm bürokratların vatandaşların hizmetinde en iyi ve hızlı bir şekilde görev...
Yozgat’ta bayramlaşma programı düzenlendi
Yozgat'ta Kurban Bayramı dolayısıyla bayramlaşma programı gerçekleştirildi.
Yozgat’ta şiddetli rüzgar çatıları uçurdu: Vatandaşlar uyarıldı
Yozgat'ın akşam saatlerinde etkisi artan şiddetli rüzgar, ilde bazı binaların çatılarını uçurarak olumsuz etkiler yarattı. Yozgat Valiliği, yaşanan bu durum...
Tecimer: Bayram boyunca 1050 personelimiz görev yapacak
Yozgat’ta İl Emniyet Müdürü Recep Tecimer, Kurban Bayramı süresince il genelinde 400’ü trafik, 650’si asayiş tedbirleri olmak üzere toplamda 1050...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ