$ DOLAR → Alış: 32,44 / Satış: 32,57
€ EURO → Alış: 34,71 / Satış: 34,85

Başsavcı Uçak: Tutuklu ve acil işler dışındaki duruşmalar ertelenmiştir

Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, Koronavirüs salgını dolayısıyla; Cumhurbaşkanlığı ilgili genelgeleri ve Hakimler ve Savcılar Kurulunca  alınan kararlar doğrultusunda, vatandaşların ve adliye çalışanlarının sağlığı düşünülerek mahkemece tutuklu ve acil işler haricindeki duruşmaların ertelenmesine karar verildiğini söyledi.

Başsavcı Uçak: Tutuklu ve acil işler dışındaki duruşmalar ertelenmiştir
  • 05.04.2020

Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, Koronavirüs salgını dolayısıyla; Cumhurbaşkanlığı ilgili genelgeleri ve Hakimler ve Savcılar Kurulunca  alınan kararlar doğrultusunda, vatandaşların ve adliye çalışanlarının sağlığı düşünülerek mahkemece tutuklu ve acil işler haricindeki duruşmaların ertelenmesine karar verildiğini söyledi.

Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, Yozgat Adliyesi ve mülhakat Adliyeler ile Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumlarında alınan tedbirlere ilişkin bilgiler verdi.

ADLİYEMİZDE VE CEZAEVİNDE KORONAVİRÜS VAKASI BULUNMAMAKTADIR

Yozgat Adliyesinde ve Cezaevinde Koronavirüs Covid-19 vakasının bulunmadığını kaydeden Başsavcı Uçak, “   Tüm dünyada etkili olan ve yurdumuzda da görülen koronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle Başsavcılığımızca ivedi olarak toplantı düzenlenmiş, toplantı sonrasında hem merkez ve mülhakat adliyelerimizde, hem de kapalı ve açık ceza infaz kurumlarımızda birçok tedbir alınmış, yerel yönetimler ile irtibata geçilerek büyük bir hızla merkez ve ilçe belediyeleri tarafından hem adliyelerimizde hem de kapalı ve açık ceza infaz kurumlarımızda ilaçlamalar yapılmıştır.”dedi.

ADLİYEMİZDE İLAÇLAMA VE DEZENFEKTE ÇALIŞMALARI RUTİN OLARAK DEVAM ETMEKTEDİR

Adliyenin bütün birimlerinde ilaçlama ve dezenfekte çalışmalarının rutin olarak yapıldığını vurgulayan Başsavcı Uçak, “Virüsün insandan insana bulaşmasını önlemek amacıyla merkez ve mülhakat adliyelerimizin yanı sıra Başsavcılığımıza bağlı kapalı ve açık ceza infaz kurumlarımızda da, hem vatandaşlarımızın hem de çalışanlarımızın hijyenlerini sağlamak amacıyla belirli noktalara dezenfektan cihazları yerleştirilmiş, adliyelerimizde uzaktan ve dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerine geçilerek çalışan hakim, Cumhuriyet savcısı ve personel sayısı asgariye indirilmiş, çalışanlarımıza maske ve eldiven kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Binalarımızın girişlerinde tüm hakim, Cumhuriyet savcısı, avukat ve personellerimiz ile gelen tüm vatandaşların ateş ölçümleri yapılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra günlük olarak yapılan temizlik hizmetlerimiz arttırılmış, adliyelerimizde haftada iki defa tüm odalarımız, duruşma salonlarımız, mahkeme kalemlerimiz, asansörlerimiz, wc-ler, makam ve hizmet araçlarımız, danışma ve ön bürolarımız başta olmak üzere binalarımızın tamamında dezenfektan işlemleri yapılmaktadır.Hem vatandaşlarımızı bilgilendirmek, hem de çalışanlarımızı bilgilendirmek amacı ile koronavirüsü (COVİD-19) ile ilgili afişler adliyelerimizin ve ceza infaz kurumlarımızın uygun yerlerine asılmıştır.”diye konuştu.

YENİ DURUŞMA GÜNLERİ TEBLİGAT İLE BİLDİRİLECEKTİR

Korona salgını nedeniyle alınan tedbirleri kapsamında ertelenen duruşmaların ilgililere tebligat ile bildirileceğini ifade eden Başsavcı Uçak, “Adliyelerimiz ve ceza infaz kurumlarımızda görevli olup risk gurubunda yer alan hakim, Cumhuriyet savcısı ve personellerimize Cumhurbaşkanlığımızın ilgili genelgeleri doğrultusunda idari izinler verilmiştir. Ayrıca Hakimler ve Savcılar Kurulumuzca alınan kararlar doğrultusunda hem vatandaşlarımızın hem de çalışanlarımızın sağlığı düşünülerek mahkemelerimizce tutuklu ve acil işler haricindeki duruşmaların ertelenmesine karar verilmiştir, mahkemelerimizce verilen yeni duruşma günleri ise ilgililere tebligat ile bildirilecektir. Adliyelerimize gelen kargolar acil durumlar dışında kabul edilmemekte ve dışarıdan evrak girişleri de kontrollü şekilde sağlanmaktadır. Adliyelerimizde tüm işlemlerimiz UYAP sistemi üzerinden yürütülmekte olduğundan görülen davalar ile ilgili olarak merak eden vatandaşlarımız vatandaş portal-uyap adresinden,  avukatlarımız ise avukat portal-uyap adreslerinden işlerini takip edebilmektedir.”dedi.

HÜKÜMLÜLERİN SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN GEREKLİ TÜM ÖNLEMLER ALINMIŞTIR

“Devletimizin bizlere emaneti olan tutuklu ve hükümlülerin sağlıklarını korumak için de kapalı ve açık ceza infaz kurumlarımızda gerekli tüm önlemler alınmıştır.” diyen Başsavcı Uçak, “ İnfaz kurumlarımızda tüm kapalı alanlar çamaşır suyu ve dezenfektan malzemeleri ile yıkanarak dezenfekte edilmiştir ve bu işlemler periyodik olarak devam etmektedir. Ayrıca hükümlü ve  tutuklularımıza temizlik ve hijyen için gerekli tüm genel temizlik malzemeleri verilmektedir.           Salgın nedeni ile ziyaret yaptırılamadığından hafta da bir kez olan telefon görüşmeleri iki kez olarak uygulanmaya başlanılmıştır, hükümlü ve tutuklularımızın zorunlu olmadıkça (revir- telefon görüşü, acil hastane sevkleri ve seg-bis görüşmeleri dışında)  odalarından çıkmamaları için gerekli özen gösterilmektedir.  Zorunlu hallerde dışarı çıkan hükümlü ve tutuklularımızın koğuşlarına gitmeden önce belirli yerlerde  bulunan dezenfektan cihazları kullanılarak dezenfekte işlemleri ve izole işlemleri yapıldıktan sonra koğuşlarına dönmeleri sağlanmaktadır. Kurumumuza personel- hükümlü ve tutuklularımızın ihtiyaçları için dışarıdan gelen tüm malzemeler, acil ilaçlar hariç 24 saat bekletildikten sonra kullanılmaktadır.”şeklinde konuştu.

CEZAEVİ PERSONELİMİZİN ÇALIŞMA SAATLERİNDE ÜÇLÜ VARDİYA SİSTEMİNE GEÇİLMİŞTİR

Hükümlü ve tutuklularla teması asgariye indirmek için cezaevi personellerinin çalışma saatlerinin değiştirilerek vardiya sistemine geçildiğini vurgulayan Başsavcı Uçak, “Üçlü vardiya sistemine geçilmiş olup personellerimizin on beş günlük periyotlar halinde çalışmaları sağlanmıştır. Birinci grup infaz kurumu içerisinde çalışırken, ikinci grup ise 15 günlük izole için Cumhuriyet Başsavcılığımızca önceden tespit edilen İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ait pansiyonlarda bekletilmektedir. Üçüncü grup ise bu süre zarfında evlerinde izole edilmektedir. 15 gün sonunda infaz kurumlarımızda görev yapan personellerimiz evlerine gönderilirken, pansiyonda izole edilen personellerimiz ceza infaz kurumlarımıza alınmakta, aynı şekilde ikametlerinde izole bir şekilde beklemede olan personellerimiz de pansiyona yerleştirilmektedir. Bu şekilde ceza infaz kurumlarımızda sürekli izole edilmiş personellerle iş ve işlemler yürütülmektedir. Kurumlarımızda nöbette bulunan personellerimiz ile pansiyonlarda izole edilen personellerimizin dışarıda bulunan ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla vardiya sistemine dahil edilmeyen infaz koruma memurlarımızdan oluşturulan vefa ve sosyal destek gruplarımız dönüşümlü olarak görev yapmaktadır. Bu şekilde çalışanlarımızın ailelerinin tüm ihtiyaçlarını karşılamaktayız. Koronavirüs (COVİD-19) vakasını en az risk ile atlatabilmek için elimizden geleni yaparken adalet sisteminin de  etkin bir şekilde devamını sağlamak amacıyla Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı olarak üzerimize düşen tüm görevleri eksiksiz olarak yerine getirmekteyiz. Bu zorlu süreçte fedakarca görevlerini yerine getiren başta adliyelerimiz ve ceza infaz kurumlarımızda görev yapan çalışma arkadaşlarım olmak üzere tüm kamu çalışanlarına sonsuz takdir ve teşekkürlerimi sunuyorum. Yine bu zorlu süreçte almış olduğumuz tedbirler nedeni ile bizleri anlayışla karşılayan tüm vatandaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. “diye konuştu.

 

 

 

 

 

ReklamReklam
Milletvekili Akgül’den bürokratlara: “ Nefesi yetenler hizmet edecek “
AK Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, Yozgat'ta görev yapan tüm bürokratların vatandaşların hizmetinde en iyi ve hızlı bir şekilde görev...
Yozgat’ta bayramlaşma programı düzenlendi
Yozgat'ta Kurban Bayramı dolayısıyla bayramlaşma programı gerçekleştirildi.
Yozgat’ta şiddetli rüzgar çatıları uçurdu: Vatandaşlar uyarıldı
Yozgat'ın akşam saatlerinde etkisi artan şiddetli rüzgar, ilde bazı binaların çatılarını uçurarak olumsuz etkiler yarattı. Yozgat Valiliği, yaşanan bu durum...
Tecimer: Bayram boyunca 1050 personelimiz görev yapacak
Yozgat’ta İl Emniyet Müdürü Recep Tecimer, Kurban Bayramı süresince il genelinde 400’ü trafik, 650’si asayiş tedbirleri olmak üzere toplamda 1050...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ