$ DOLAR → Alış: 7,49 / Satış: 7,52
€ EURO → Alış: 9,04 / Satış: 9,08

Vali Yurtnaç: Okumayı bir kültür haline getirmeliyiz

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, değişen ve gelişen teknolojiye inat herkesin kitap okuması gerektiğini belirterek, okumanın bir kültür haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Vali Yurtnaç: Okumayı bir kültür haline getirmeliyiz
  • 26.03.2018
  • 519 kez okundu

 

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, değişen ve gelişen teknolojiye inat herkesin kitap okuması gerektiğini belirterek, okumanın bir kültür haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

26 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında kutlanılacak olan “54. Kütüphane Haftası” etkinlikleri Bozok Üniversitesinde başladı.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Yozgat İl Jandarma Alay Komutanı Bilgihan Yeşilyurt,  Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın ve Prof. Dr. Bülent Çiftçi, Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Halıcı, fakülte dekanları, daire müdürleri çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci katıldı.

Program öncesinde yarım asırlık hat ve tuğra ustası İsmet Keten imzalı Tuğra Sanatı Sergisi’nin açılışı yapılarak sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, kitap okumanın ve kütüphanelerin önemine vurgulayarak, bilgi ve belgeye ulaşabilmesi adına kütüphanelerin önemli bir işlevi olduğunun altını çizdi. Rektör Karacabey, şunları kaydetti: “Bizim kültürümüz kitap kültürüdür. Okumak bizim inancımızın başlangıç noktasıdır. Medeniyetimizde Bağdat medreseleri ile Endülüs medreseleri ile batıyı aydınlatan bilim üreten ve bilime yön veren kültürel birikimimizle batıya yön verdik. Batıyı biz aydınlattık; fakat batı ilerlerken biz geri kaldık. Bugün İngiltere, Fransa, Hollanda ve Almanya gibi Avrupa’nın önemli kütüphanelerine baktığınızda bizim medeniyetimize ait nadir eserlerin oralarda olduğunu görüyoruz. Hatta bizim ulaşamadığımız önemli nüsha ve eserlerin batı kütüphanelerinde görüyoruz ki bu da neler kaybettiğimizi açıkça göstermektedir.”

Rektör Karacabey, kitap okumanın boş zamanı dolduran bir etkinlikten çok, yaşamın her alanına yer etmiş bir faaliyet olması gerektiğine dikkat çekerek katılımcıların Kütüphane Haftası’nı kutladı.

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç’ta kitap okumanın önemini vurguladı.

Değişen ve gelişen teknolojiye inat herkesin kitap okuması gerektiğine dikkat çeken Vali Yurtnaç, Yozgat’ta eğitimi daha kaliteli hale getirme ve okuma alışkanlığı kazandırma amaçlı çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirterek, okumayı bir kültür haline getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından hat ve tuğra ustası İsmet Keten tarafından  “Tuğra” konulu konferans verildi. Keten, tuğra nedir, tarihi gelişimi,  nerelerde kullanılmıştır, nelerden meydana gelir kimler tuğra çeker ve tuğrada noktalama işaretleri konusunda dinleyenleri bilgilendirdi.

Konferansın ardından üniversitemiz kütüphanesinden en fazla yararlanan akademik ve idari personel ile öğrencilere çeşitli hediyeler takdim edildi.

Program hat ve tuğra ustası İsmet Keten’in Vali Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan ve Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey’e tuğralı tablo takdimiyle sona erdi.

Yozgat İl Jandarma Komutanlığı tarafından temel eğitimlerini tamamlayan 46 acemi er için yemin töreni düzenlendi.
Destici’den Vali Polat’a ziyaret
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Yozgat Valisi  Ziya Polat'a nezaket ziyaretinde bulundu.
İl Başkanı Başer Mazbatasını aldı
AK Parti Yozgat İl Başkanı Yusuf Başer, İl Seçim Kurulundan İl Başkanlığı Mazbatasını aldı.
Başer, yatırım ve projeleri görüştü
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, il genelinde yapımı devam eden  baraj ve göletlerin ödenek...
Sağlık Sen Yozgat Şubesinden Alan’a tepki
Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas,  Sağlık çalışanlarının özlük haklarına yönelik taleplerini ‘rüşvetçilikle’ ilişkilendiren Yeni Akit’in Haber Müdürü Murat...
Sedef’ten Şefaatli Belediye Başkanı Karacay’a ziyaret
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İ Ethem Sedef, Şefaatli Belediye Başkanı Müjdat Karaca’yı makamında ziyaret etti.
Şerefli: Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı
Memur-Sen Yozgat  İl Temsilcisi Kenan Şerefli, “Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı, vergide adalet için oran sabitlenmeli, matrah artmalıdır" dedi.
Saraykent Belediyesinde toplu iş sözleşmesi sevinci
Saraykent Belediyesi ile Hizmet İş Sendikası Yozgat Şube Başkanlığı arasında 3 yıl süreli toplu iş sözleşmesi imzalandı.
Diyanet Vakfı Yozgat Şubesinden 400 öğrenciye kıyafet yardımı
Yozgat İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı ile WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu iş birliğiyle Yozgat’taki 400 ihtiyaç sahibi öğrenciye...
Erciyas: Hayal kırıklığı yaşamaktan yorulduk
Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas, sağlık çalışanlarının bugüne kadar Kovid-19 salgınına karşı verdiği mücadelede birçok kıymetli neferini şehit...
Koranavirüse karşı aşı uygulaması başladı
Yozgat’ta Koranavirüse karşı (Corona Vac) aşı uygulaması ilk olarak sağlık çalışanlarından başlamak üzere yapılmaya başlandı.
Ticaret Borsası modern yeni hizmet binasını hizmete açtı
Yozgat Ticaret Borası son derece modern olarak tasarlanan Onur Kaytan Plaza'da bulunan yeni hizmet binasını düzenlenen törenin ardından dualar ve...
Türkiye’nin 1 numarası Kolatar Ev Konsepti Mondi Mağazası oldu
Yozgat’ta sahipliğini Ali ve Mustafa Kolatar kardeşlerin yaptığı Kolatar İstikbal ve Mondi mağazaları, 2020 yılı içerisinde Türkiye genelinde  İstikbal ve...
Yozgat Şehir Hastanesinde aşı odaları hazırlandı
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan, aşı uygulamalarının sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığının genelgesi...
Engelli evde bakım hizmeti destek miktarları artırıldı
Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti’nden (SED), engeli evde bakım hizmeti ödemeleri için yapılan destek miktarlarını artırıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ