$ DOLAR → Alış: 7,43 / Satış: 7,46
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Taşçı: Camiler İslam dininin simgesidir

Diva-Sen Yozgat Şube Başkanı Osman Taşçı, her yıl Ekim ayı ilk haftasının Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlandığını belirterek, Camilerin İslam dininin simgesi olduğunu söyledi.

Taşçı: Camiler İslam dininin simgesidir
  • 02.10.2017
  • 529 kez okundu

Diva-Sen Yozgat Şube Başkanı Osman Taşçı,  her yıl Ekim ayı ilk haftasının Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlandığını belirterek,  Camilerin İslam dininin simgesi olduğunu söyledi.

Diva-Sen Yozgat Şube Başkanı Osman Taşçı, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, haftanın,  başta Türkiye olmak üzere islam coğrafyasına ve tüm insanlık alemine hayırlara vesile olması dileğinde bulundu.

Taşçı, “Her yıl Ekim ayının ilk haftasında kutlanan mezkûr haftanın bu yıl ana teması Diyanet İşleri Başkanlığımızca “Cami, Şehir ve Medeniyet” olarak seçilmiştir. İslam dininin simgesi ve yeryüzünde Allah Teâlâ’nın kullarını bir araya getirdiği camilerin fonksiyonlarıyla düşünüldüğünde, tespit edilen tema çok isabetli olmuştur. Çünkü yeryüzü coğrafyasının neresinde olursa olsun Müslüman tebaanın kendi evini inşa etmezden önce mutlaka Allah’ın evinin vücut bulmasını yeğler. Bu manadan olmak üzere, Allah Resulü (SAV)’nün Mekke’den Medine’ye hicretlerinin ilk yapılanı bir mescit inşası olduğunu görüyoruz. Hz.peygamber Efendimiz (AS)’in sünnetini hayatına düstur edinen din kardeşlerimiz de, bulundukları veya göç ettikleri mekânlarda yaptıkları ilk işlerden birisi mutlak surette mescit ve cami inşası olmaktadır.”dedi.

CAMİLER SADECE BEŞ VAKİT NAMAZ KILMAKTAN İBARET DEĞİL

Camilerin sadece beş vakit namaz kılmaktan ibaret olmadığını vurgulayan Taşçı, “Şüphesiz camilerin fonksiyonları, içerisinde sadece beş vakit namaz kılmaktan ibaret  değildir. Müslümanların toplanma yeri manasını taşıyan camilerin şehircilik ve medeniyet anlayışının kazanılmasına da son derece katkısı bulunmaktadır. Aynı zamanda, muhataplarının her iki cihanda da huzur ve mutluluk içerisinde yaşaması için eğitim yuvası özelliğine sahip olması da inkâr edilemez.   Diğer taraftan Camiler ve Din Görevlileri Haftasını sadece konferans, seminer ve bilumum açıklamalara hapsetmemek gerekiyor. Söylemden daha ziyade olması gereken en önemli faaliyetlerin toplumun tüm katmanlarının bünyesinde toplanacağı projeleri hayata geçirmektir. Ayrıca, yolu camilerle kesişmeyen her kişinin iki dünya hayatında da altında kalkamayacağı sahnelerle karşılaştıklarını fevkalade görüyoruz. Bu nedenlerden hareketle, cami inşasını alelade bir yapı olarak görmeyip kutsal mana ifade ettiği şuuruyla ve tam bir külliye olması gerçeğinin anlaşılması gerekmektedir. Çocukların oyun bahçesi, gençlerin buluşma noktası, kadın erkek tüm yaşlıların huzur içerisinde vakit geçirmelerine en iyi adresin camiler olduğu anlayışının çok önemsenmesine de ihtiyaç vardır. Başta belediyeler olmak üzere, camilerimizin tüm fonksiyonlarının icra edilebileceği mekân ve fiziki şartlara önem verilmesini yeğliyoruz. Cami, Şehir ve Medeniyet temasının hayat bulması için de ilgili her kesimin üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmesini istiyoruz.”diye konuştu.

DİN GÖREVLİLERİNİN DE PROBLEMLERİNİN ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASI GEREKİR

Camiler kadar içerisinde görev yapan din görevlilerinin de problemlerinin çözüme kavuşturulması gerektiğini vurgulayan  Diva-Sen Yozgat Şube Başkanı Osman Taşçı, “Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından adına hafta ihdas edilen Din Görevlilerinin de varlığının göz ardı edilmemesini istiyoruz. Cami görevlilerinin özlük, mali ve sosyal manada birçok sıkıntılarının olduğu gerçeğinden hareketle, siz ne kadar camileri süslerseniz süsleyin, içerisinde görevleri ifa eden ve edecek olanların problemlerini çözüme kavuşturamazsanız asla bu tür haftalar amacına ulaşamayacaktır. Camilerin şehircilik ve medeniyete katkısı elbette tartışılmaz ancak din görevlilerinin psikolojik ve sosyolojik manada çözüm bekleyen beklentilerinin biran önce izole edilmesi, bu yönde yapılan faaliyetlerin hayat bulmasını kolaylaştıracaktır. İçerisinde “Din Görevlileri” ibaresi de bulunan lakin din görevlilerinin tamamını ilgilendirmeyen bir kutlamanın yeniden gözden geçirilmesine ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz. Bu vesileyle 1-7 Ekim arasında kutlanacak olan “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nın hayırlara vesile olmasını temenni eder, Diyanet İşleri Başkanlığında görevli bulunan meslektaşlarımıza, emekli olup hayatta bulunanlara sağlık afiyet ve başarı dileklerimizle, darı bekaya göç eylemiş olan tüm hocalarımıza da rahmetler dileriz.Haftamız kutlu olsun.”ifadelerini kullandı.

 

Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Mücahit Alkan, Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci'yi makamında ziyaret etti.
AK Parti İl yönetiminde görev dağılımı yapıldı
AK Parti Yozgat İl Başkanı Yusuf Başer, bugün il başkanlığında düzenlediği yönetim kurulu toplantısında yeni yönetimi ve il yürütme kurulunu...
Milli Eğitim ve Emniyet’ten Siber Farkındalık eğitimi
Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Emniyet Müdürlüğü İşbirliğinde ilk ve orta öğretim öğrencilerine yönelik Siber Farkındalık eğitimleri verildi.
Yozgat Şehir Hastanesi 4 yılda 3 Milyon 272 Bin hastaya hizmet verdi
Türkiye’de ilk açılan Şehir Hastanesi olma özelliğini taşıyan Yozgat Şehir Hastanesi, açıldığı günden bu yana 3 Milyon 272 Bin 557...
Başkan Yalçın’dan esnaf ziyareti
Akdağmadeni Belediye Başkanı Uzm Dr Nezih Yalçın, ilçede esnaf ziyaretlerinde bulunarak vatandaşlarla sohbet etti, istek ve sorunlarını dinledi.
Başkan Başer: Korona salgınına karşı tedbiri elden bırakmayalım
AK Parti Yozgat İl Başkanı Yusuf Başer,  küresel salgın haline gelen Koronavirüs’e karşı ülkece milli bir mücadelenin içerisinde olduğunu belirterek,...
  Yozgat’ta acemi erler yemin etti
Yozgat İl Jandarma Komutanlığı tarafından temel eğitimlerini tamamlayan 46 acemi er için yemin töreni düzenlendi.
Destici’den Vali Polat’a ziyaret
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Yozgat Valisi  Ziya Polat'a nezaket ziyaretinde bulundu.
İl Başkanı Başer Mazbatasını aldı
AK Parti Yozgat İl Başkanı Yusuf Başer, İl Seçim Kurulundan İl Başkanlığı Mazbatasını aldı.
Başer, yatırım ve projeleri görüştü
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, il genelinde yapımı devam eden  baraj ve göletlerin ödenek...
Sağlık Sen Yozgat Şubesinden Alan’a tepki
Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas,  Sağlık çalışanlarının özlük haklarına yönelik taleplerini ‘rüşvetçilikle’ ilişkilendiren Yeni Akit’in Haber Müdürü Murat...
Sedef’ten Şefaatli Belediye Başkanı Karacay’a ziyaret
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İ Ethem Sedef, Şefaatli Belediye Başkanı Müjdat Karaca’yı makamında ziyaret etti.
Şerefli: Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı
Memur-Sen Yozgat  İl Temsilcisi Kenan Şerefli, “Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı, vergide adalet için oran sabitlenmeli, matrah artmalıdır" dedi.
Saraykent Belediyesinde toplu iş sözleşmesi sevinci
Saraykent Belediyesi ile Hizmet İş Sendikası Yozgat Şube Başkanlığı arasında 3 yıl süreli toplu iş sözleşmesi imzalandı.
Diyanet Vakfı Yozgat Şubesinden 400 öğrenciye kıyafet yardımı
Yozgat İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı ile WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu iş birliğiyle Yozgat’taki 400 ihtiyaç sahibi öğrenciye...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ