$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,23 / Satış: 9,27

SMMMO Başkanı Bulut: Karar Defterini 31 Ocak’a kadar Noter tasdikini yaptırın

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, 2017 yılında tutulan; Yönetim Kurulu Karar Defterleri ile Müdürler Kurulu Karar Defteri’nin 31 ocak 2018 günü mesai bitimine kadar notere kapanış tasdikinin yaptırılması gerektiği uyarsında bulundu.

SMMMO Başkanı Bulut: Karar Defterini 31 Ocak’a kadar Noter tasdikini yaptırın
  • 29.01.2018
  • 441 kez okundu

 

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, 2017 yılında tutulan; Yönetim Kurulu Karar Defterleri ile Müdürler Kurulu Karar Defteri’nin 31 ocak 2018 günü mesai bitimine kadar notere kapanış tasdikinin yaptırılması gerektiği uyarsında bulundu.

Oda Başkanı Bulut, yaptığı açıklamada Noterlere; Defterlerin Kapanış ve Onay yenileme işlemlerinin 31 Ocak 2018 tarihi mesai saati bitiminde sona ereceği ifade etti.

Bulut, açıklamasında şunları kaydetti: “Bilindiği gibi, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 64 üncü maddesi 3 üncü fıkrası, ‘Yönetim kurulu karar defterinin kapanış tasdikinin izleyen faaliyet döneminin birinci ayının sonuna kadar, Yevmiye defterinin kapanış onayının ise, izleyen faaliyet döneminin altıncı ayının sonuna kadar notere yaptırılacağı’ düzenlemektedir.”

Kapanış Onayına tabi Defterler ve Kapanış yaptıracak İşletmeleri de 31 Ocak tarihine kadar Noter tasdiki yaptırmaları uyarısında bulunan Bulut, “Anonim şirketler ile Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ve Kooperatifler, tutmak zorunda oldukları Yönetim Kurulu Karar Defterinin Notere Kapanış onayını Ocak ayı sonuna kadar yaptırmak zorundadırlar. Bir önceki yıl Müdürler Kurulu Karar Defteri kullanmış olan Limited Şirketlerin defterin Kapanış onayını Ocak ayı sonuna kadar yaptırmaları zorunludur. (Limited şirketlerin müdürler kurulu karar defteri tutma zorunluluğu bulunmamaktadır. Mevcut Genel Kurul Toplantı ve Müzakere Defterini; hem Genel Kurul ve hem de Müdürler Kurulu Kararları için ortak olarak kullanabilirler. İsterlerse ayrı ayrı kullanabilirler. Ayrı ayrı kullanıldığı takdirde, Müdürler Kurulu Karar defteri her yıl için, Açılış ve Kapanış onayının yaptırılması zorunludur.) Bilanço hesabı esasına göre defter tutan Gerçek ve tüzel kişiler ile Vakıf ve Derneklerin İktisadi işletmeleri ile Tacirler, bir önceki yıl kullandıkları Yevmiye Defterlerinin Kapanış onaylarını, ertesi yılın Haziran ayının sonuna kadar Notere yaptırmaları zorunludur.”diye konuştu.

ONAY YENİLEME
Başkan Bulut, defterler konusunda şunları kaydetti: “Önceki yıl kullanılan Yönetim Kurulu Karar Defteri, Yevmiye defteri, Defteri Kebir, Envanter defteri, İşletme defteri, yeterli yaprakları bulunması halinde; Ocak ayı sonuna kadar onay yenilemek (Kapanış ve Açılış onayı -Ara tasdik yaptırmak) suretiyle ertesi yılda da kullanılmaya devam edilebilir.Defterlerin Kapanış veya Onay yenileme işlemlerini Noterlere 31 Ocak 2018 tarihinin ayın son günü mesai saati bitimine kadar yaptırılabilecektir.”

 

Kovid-19 salgınına karşı, Yozgat Valisi Ziya Polat Başkanlığında  toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu  üyelerince alınan kararlar kapsamında denetimler aralıksız sürdürülüyor.
Başhekim Kozan, birimlerdeki işlemleri gözlemledi
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan ve hastane yönetimi, vatandaşlara daha kaliteli sağlık hizmeti sunulması noktasında hastanenin birimlerini...
Başkan Köse, gazetecilerin gününü kutladı
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, yayınladığı mesajında Yozgat’ta görev yapan gazetecilerin “21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü” kutladı.
İl Emniyet Müdürü Esertürk’ten bekçilere hizmet içi eğitim
Yozgat İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, İl ve ilçelere atanan 28 çarşı ve mahalle bekçilerine mesleklerinde kanunlara uymaları ve davranış...
Vatandaşı uzaktan erişim programı ile dolandıran şüpheli İstanbul’da yakalandı
Yozgat'ta, telefonda  kendisini banka görevlisi olarak tanıtarak aradığı Mustafa Kayıp'ın (55) telefonuna uzaktan erişim programıyla bağlanıp, kendi hesabına 28 bin 200 lira aktaran...
Başkan Dursun: Basın, demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir
AK Parti Yozgat İl Başkanı Çelebi Dursun, “Basın, demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir.”dedi.
Jandarma’dan kaçak kazıya dron’lu baskın
Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Çekerek İlçesinde sit alanı bölgesinde kaçak kazı yapan şüphelileri dron ile tespit ederek suçüstü yakaladı.
Yerköy Terminalinde sona gelindi
Yerköy Belediyesi tarafından 2018 yılında Şel Mevkisi Yerköy- Ankara Karayolu yakınında yapım inşaatına başlanılan Yerköy Şehirlerarası Otobüs Terminali Belediye Başkanı...
Kılıç: Gazetecilik, fedakarlık ve sorumluluk isteyen önemli bir meslektir
AK Parti Yozgat Merkez İlçe Başkanı Kürşat Kılıç, gazeteciliğin fedakarlık ve sorumluluk isteyen önemli bir meslek olduğunu söyledi.
Sedef, öncülüğünde 20 Milletvekili, yerel basının sorunlarını  meclise taşıdı
Yozgat ve ülke genelinde ekonomik anlamda büyük fedakarlıklarla faaliyetini sürdürmeye çalışan yerel basının sorunlarına duyarsız kalmayan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)...
Vali Polat, muhtarların gününü kutladı
Yozgat Valisi Ziya Polat,  19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında muhtarların gününü kutladı.
Başkan Köse: Muhtarlarımız demokrasimizin mihenk taşıdır
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Türkiye’de 1829 tarihinden günümüze muhtarlıkların faaliyetini sürdürdüğünü belirterek, muhtarların demokrasinin mihenk taşlarından birisi olduğunu söyledi.
Başkan Ekinci: Muhtarlarmız yerel yönetimlerin omurgasını oluşturmaktadır
Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci, muhtarların önemli bir görevi yerine getirdiğini belirterek, yerel yönetimlerin omurgasını muhtarların oluşturduğunu söyledi.
Yazıcı, Sorgun ve Saraykent’te öğrencilerle bir araya geldi
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, ilçelerde okul ziyaretleri kapsamında Sorgun ve Saraykent’te okulları ziyaret ederek sınıflarda öğrencilerle bir...
TKDK’dan 48 Projeye 8 Milyon 207 Bin 400 TL hibe desteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, IPARD 9. Çağrı Dönemi Birinci Grupta desteklenmek üzere seçilen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ