$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

Bulut: Temel eğitim programına katılmayanlar Bilirkişilik yapamayacak

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, Adli ve İdari Yargı alanlarında yürütülecek Bilirkişilik faaliyetlerinin yapılabilmesi için “Bilirkişilik Temel Eğitimi” alma ve sertifika sahibi olma şartı getirildiğini belirterek, “Bilir kişilik temel eğitim programına katılmayanlar bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunamayacaklardır.”dedi.

Bulut: Temel eğitim programına katılmayanlar Bilirkişilik yapamayacak
  • 05.10.2017
  • 542 kez okundu

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, Adli ve İdari Yargı alanlarında yürütülecek Bilirkişilik faaliyetlerinin yapılabilmesi için “Bilirkişilik Temel Eğitimi” alma ve sertifika sahibi olma şartı getirildiğini belirterek, “Bilir kişilik temel eğitim programına katılmayanlar bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunamayacaklardır.”dedi.

Yozgat SMMMO Başkanı Ahmet Bulut,  1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan Adli ve idari yargı alanında yürütülecek bilirkişilikle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bulut, “6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu kapsamında 03.08.2017 tarih ve 30143 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Bilirkişilik Yönetmeliği” hükümlerine göre, adli ve idari yargı alanında yürütülen her türlü bilirkişilik faaliyetinin yapılabilmesi için “Bilirkişilik temel eğitimi” alma ve sertifika sahibi olma şartı getirilmiştir.   Bilir kişilik temel eğitimi, 5 yıllık mesleki kıdem kazanmış kişiler tarafından alınacak olan ve bilirkişilik faaliyetinin yürütülmesi ile ilgili temel, teorik ve pratik bilgileri kapsayacak bir eğitim programıdır,Program 18 saati teorik, 6 saati uygulama eğitimini olmak üzere 24 saatlik bir eğitimi kapsamaktadır.   Bilir kişilik temel eğitim;  programını tamamlayanlara, temel eğitimi tamamladıklarına ilişkin sertifika verilecek ve sertifika sahibi olanlar, kendi bölgelerindeki Adli ve İdari Yargı Komisyon Başkanlıkları tarafından yapılan ilandaki diğer şartları da taşımaları halinde, bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunabileceklerdir.   Bilir kişilik temel eğitim programına katılmayanlar bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunamayacaklardır.”dedi.

Bilirkişilik yapmak isteyen meslek mensuplarına 2017 yılı 1 dönem eğitim ücretlerinin  Muhasebe Melsek mensupları için 475,00.-TL, Muhasebe Meslek Mensubu olmayanlar içinse  625,00.-TL olarak belirlendiğini kaydeden Bulut, “Beş yıl mesleki kıdem kazanmış meslek mensupları ve diğer meslek erbabı kişilerden,  odamızda yapılacak olan bu eğitime katılmak isteyenler, eğitim ücretlerini; http://bilirkisilik.tesmer.org.tr adresi üzerinden yapacakları başvuru sırasında kredi kartı ile on-line olarak ödeye bilecekleri gibi Türkiye İş Bankası Ankara Dikmen Şubesi 4248-0890853(IBAN No: TR 82 0006 4000 0014 2480 8908 53) nolu hesabına da ödeyebileceklerdir. Ödemenin banka hesabına yapılması durumunda başvuru işlemi ödemenin yapılmasını takiben bir iş günü sonra yapılabilecektir. İzin alınan yerler için eğitim planlamalarının yapıla bilmesi ve 2018 yılı Bilir Kişilik listesine kayıt hususu dikkate alınarak, Bilirkişilik Temel Eğitimi için 2017/1 dönemi başvuruları 16 Ekim 2017 Pazartesi günü mesai bitimine kadar portal üzerinden kabul edilecektir. 2017/1 döneminden sonraki dönemler için başvuru takvimi ayrıca açıklanacaktır. Bilir kişilik yapmak isteyen meslek mensupları TÜRMOB tarafından verilecek ve odamızda yapılacak olan bilirkişilik temel eğitimi’ ne katılımları yararlarına olacaktır. Bilir kişilik yapmak isteyen meslek mensuplarının ;http://bilirkisilik.tesmer.org.tr adresi üzerinden   16 Ekim 2017 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar  kayıtlarını yapmaları gerekmektedir. Bilir kişilik temel eğitimine kayıt yaptıranlara bilir kişilik eğitim takvimi ayrıca bildirilecektir. 01.01.2018 tarihinden sonra bilir kişilik yapmak isteyen meslek mensuplarının beş yıllık mesleki kıdemlerinin olmaları  ve bilir kişilik temel eğitimi almış olmaları şarttır.   Önceden  alınana bilir kişilik sertifikaları 01.01.2018 tarihinden itibaren geçerli sayılmayacaktır. Başvuru yaparken 6754 sayılı bilirkişilik kanunu’nun 10. maddesindeki, bilirkişilik yönetmeliği’nin 38. maddesindeki şartları taşıdığınızı ve en az 5 yıllık mesleki kıdem kazanmış olduğunuzu, verdiğiniz bilgilerin doğru olduğunu beyan ve taahhüt etmeniz gerekmektedir. Bilirkişilk eğitimine ilimizde tek yetkili sadece Yozgat SMMM Odasıdır. Odamızda verilecek bilirkşilik eğitimine mesleği ne  olursa olsun her meslek mensubu kayıt olabilecektir.  Meslek kamuoyuna önemle duyurulur .”ifadelerini kullandı.

Sürmeligaz Yozgat İşletme Müdürü İhsan Salman, İl genelinde çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü söyledi.
Yozgat’ta patates hasadı yapıldı
Patates tohumunda dışa bağımlılığı sona erdirmek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğüne bağlı Niğde Patates Araştırma Enstitüsü...
24 yıl sonra Gazi olarak kabul edildi
1996 yılı, Diyarbakır’ın Kulp İlçesi kırsalında bölücü  terör örgütü PKK ile girilen çatışmada kafasından, boynundan ve kolundan yaralanarak  bir süre...
Vali Polat, 1923 doğumlu Cumhuriyet çınarlarını unutmadı
Yozgat Valisi Ziya Polat, Cumhuriyet’imizle yaşıt 1923 doğumlu nine ve dedeleri evinde ziyaret ederek bir süre sohbet etti, gönüllerini aldı.
Sarıkaya’da kaldırım yenileme çalışmalarına başlandı
Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, ilçede Nevzat Şener Bulvarı güzergahında yer alan kaldırımlarda yenileme çalışmalarına başladıklarını söyledi.
Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı
Cumhuriyet’in kuruluşunun 97’nci yılı ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da coşkuyla kutlandı.  
Bilal Şahin: En büyük yatırım insana olan yatırımdır
Yozgat İl genelinde yaptığı hizmetler ve hayır işleri ile adından söz ettiren Yozgat ve İstanbul Kraft Torba Ambalaj Grubu Yönetim...
Yozgat’ta 4 DEAŞ militanı tutuklandı
Yozgat’ta DEAŞ terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Irak uyruklu 4 DEAŞ militanı, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Sorgun Belediyesinden örnek teşkil eden hizmetler
Sorgun Belediye Başkanı M Erkut Ekinci, belediye bünyesinde kurduğu atölye ile ilçede ; banklardan kamelyalara, oturma gruplarından, piknik masasına, pergoleden,...
Milletvekili Başer: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağının millet...
Şimşek: Cumhuriyet her şeyden önce büyüyen demokrasi ağacıdır
Yozgat Barosu Başkanı Mehmet Şimşek, Cumhuriyet’in her şeyden önce barışın ve huzurun gölgesinde büyüyen demokrasi ağacı olduğunu söyledi.
Akdağmadeni Belediye Başkanı Yalçın’dan kandil mesajı
Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, yayınladığı mesajında ilçe halkının ve İslam aleminin Mevlid Kandilini kutladı.
Cumhuriyet Bayramı Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı
Tüm yurt genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ