$ DOLAR → Alış: 6,93 / Satış: 6,96
€ EURO → Alış: 8,16 / Satış: 8,19

Bulut:  E-fatura uygulamasına esnafımız  hazır değil

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, e-fatura ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin yeni düzenlemeler ile ilgili mükelleflerin henüz hazır olmadığını söyledi.

Bulut:  E-fatura uygulamasına esnafımız  hazır değil
  • 12.12.2019
  • 993 kez okundu

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, e-fatura ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin yeni düzenlemeler ile ilgili mükelleflerin henüz hazır olmadığını söyledi.

Yozgat SMMMO Başkanı Ahmet Bulut, yaptığı açıklamada e- fatura uygulamasının 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren başlayacağını belirterek, buna birçok firmanın alt yapısının hazır olmadığını vurguladı.

Başkan Bulut, “Mükelleflerin teknik ve teknolojik altyapıları buna uygun değil. Küçük esnaf zor durumda kalacak. Okuma yazması olmayanlar ne yapacak? Her işletmede bilgisayar yok. Çoğu mükellefin  e posta adresi bile yok.bu uygulamayı çıkaranlar Türkiye’nin  mükellef yapısını bilmeden mi çıkarıyorlar. Birçok firmanın alt yapısı yok. e-dönüşümün ya ertelensin, ya da limitleri değiştirilsin” dedi.

ESNAF ODALARI BU KONUYA KAYITSIZ KALIYOR

Esnaf odalarının e-fatura uygulamasına ilişkin şuana kadar bilgilendirme yapmadığını ve konuya kayıtsız kaldığını söyleyen Bulut, “Yozgat SMMMO olarak e- fatura uygulamasında çok sorun olacağı ve bu işin olmayacağı, limitlerin çok az olduğu konusunda esnaflarımıza bilgi verdik. Ancak bu uygulamayı yapacak olan yani fatura düzenleyecek olan esnafımız halen uygulamadan haberi yok nasıl olacağını bile bilmiyor. Esnaf odaları bu konu hakkında gördüğüm kadarıyla esnaflara bilgilendirme semineri yapmadı. Uygulamanın yanlış ve erken olduğunu kendi birliklerine iletmediler onlarda Maliye Bakanlığına sorunu iletmeleri gerekmektedir. Biz Yozgat SMMMO olarak bu sorun birliğimize olan TÜRMOB’ a ilettik. Bu konu hakkında esnaf odaları duyarsız kalmaktadır. Örneğin bir sebzeci köye gidecek tarladan mahsul alacak orda e-müstahsil kesecek bazı bölgelerde telefon bile çekmiyor, çekse dahi bunun çıktısını alıp mahsulü aldığı kişiye imzalatması lazım. Esnaf tarlaya bilgisayar yazıcı götürecek orda e-müstahsil kesecek ve buna benzer sorunlar. Birde Esnafımız bir şey olduğu zaman direk malı müşavirine geliyor. Buradan da esnaf arkadaşlara sesleniyorum sorunlarınızı mali müşavir’e değil bağlı olduğunuz esnaf odalarına iletin.”diye konuştu.

MALİ MÜŞAVİR FATURA KESEN ELEMAN DEĞİLDİR

Mali Müşavirlerin mükellefin faturasını kesen eleman olmadığını vurgulayan SMMMO Başkanı Bulut, “Meslektaşlarımızdan ricam e-fatura irsaliye gibi uygulamaları sizler kesmeyin mükellefin faturasını mali müşavir kesmez bundan dolayı ileride sıkıntı yaşarsınız. Siz değerli mükellefler faturanızı mali müşavir kesmez ve kesemezde fatura kesme saklama sorumluluğu sizlerdedir. Mesleğimizin kanun maddesi olan 3568 sayılı kanuna göre de bizlerin fatura vb kesmeleri kanunen yasaktır. Toplumu bilgilendirmenin bizim gibi mali müşavirlerin ve esnaf odalarının görevi olduğunu düşünüyorum. Yapmak istediğimiz sadece daha fazla bilgi ile mükelleflerin, iş camiasının devletle olan ilişkilerinin daha sağlam gerçekleştirmesini sağlamak ve cezayı müeyyidelere sebep olmamalarını sağlamaktır.”şeklinde konuştu.

 

BU LİMİTLERDE ARTIK KAĞIT FATURA DÜZENLENEMEYECEK

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren vergi mükelleflerine aynı gün içinde satılan mal ve hizmetler için 5 Bin TL ve üzeri, vergi mükellefi olmayan nihai tüketicilere satılan mal ve hizmetler için 30 bin TL ve üzeri satışlar için E-arşiv fatura kesilme zorunluluğu getirildiğini vurgulayan  Bulut, ”Belirtilen limitlerde kağıt fatura düzenlemeyeceksiniz. Takdir edersiniz ki; bütün mükelleflerin teknik ve teknolojik altyapıları buna uygun değildir. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren uygulanacak bu uygulama daha ileri bir tarihe ertelenmez ise mükellefler cezai sorumluluklarla karşılaşacak” diye konuştu.

OKUMA YAZMASI OLMAYANLAR NE YAPACAK.

Elektronik fatura düzenlenmemesi halinde limitin yüzde 10’u gibi cezai bir sorumlulukla karşı karşıya kalınacağını belirten Bulut, “E-cezaların hepsi özel hususilik cezaları. Diyelim ki 30 bin liralık faturayı düzenlemedi. 30 bin liralık faturanın cezası 3 bin lira olacak. Cezalar yüzde 10’un altına düşmeyecek. Birçok firmada bilgisayar programları, muhasebe programları olabilir ama küçük esnafta bu durum böyle değil. Küçük esnaf zor durumda kalacak. Okuma yazması olmayanlar ne yapacak? Birçok firmanın alt yapısı yok. Ya bu ertelensin ya da limitler değiştirilsin. 5 bin lira çok düşük bir rakam. 20 Bin olsun 30 Bin olsun. Elektronik faturaya kimse hazır değil. Gelir İdaresi Başkanlığı son birkaç yıl içerisinde teknolojik anlamda çok ilerledi. Bu ileriye gidiş, alt yapı araştırması yapılmadan oluştu. Bu yasaların veya değişikliklerin uygulanabilirliğini ölçmek gerekiyor. Bu konunun bir daha gözden geçirmesi gerekmektedir.”ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yozgat’ta  küçük yaştan itibaren Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’nin her kademesinde görev alan ve halen MHP  Yozgat Merkez İlçe Başkan Yardımcılığı...
Milletvekili Başer’den ziyaret turu
Kurban Bayramını memleketi Yozgat’ta geçiren AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, bayram sonrası ziyaretlerde bulundu.
Bayramlaşma Programı düzenlendi
Yozgat’ta Kurban Bayramı resmi bayramlaşma programı Vali Ziya Polat’ın ev sahipliğinde Valilik Fuaye Salonunda gerçekleştirildi.
Kurban Bayramı’nın ilk gününde hastaneler acemi kasaplarla doldu
Kurban Bayramı'nın ilk gününde, her bayram olduğu gibi yine hastaneler acemi kasaplarla doldu.
Ambulans şarampole devrildi: 3 yaralı
Yozgat'ta hasta sevkinden dönerken sürücüsünün kontrolünden çıkan ambulans, taklalar atarak şarampole devrildi. Kazada 2 sağlık personeli ile şoför yaralandı.
DUYKON üyeleri ile Yozgat’ta buluştu
Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu (DUYKON) Kurban Bayramı öncesi yurtiçi ve yurtdışındaki üyeleri ve belediye başkanlarının da katılımı ile Yozgat Çamlık Otelde...
Vali Polat’tan bayram mesajı
Yozgat Valisi Ziya Polat, yayınladığı mesajında Yozgat halkının Kurban Bayramını kutladı.
Enginyurt, MHP’den ihraç edildi
Geçtiğimiz günlerde Fındık fiyatlarına ilişkin eleştirileriyle gündeme gelen MHP  Ordu Milletvekili  Cemal Enginyurt, MHP'den ihraç edildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ