$ DOLAR → Alış: 8,13 / Satış: 8,17
€ EURO → Alış: 9,67 / Satış: 9,71

Avrupa’da ki Yozgatlı gurbetçiler iftarda buluştu

Geçtiğimiz aylarda kurulan Avrupa Yozgatlılar Federasyonu ilk iftar programını 2 Haziran Cumartesi günü Stuttgart’ta düzenlendi.

Avrupa’da ki Yozgatlı gurbetçiler iftarda buluştu
  • 04.06.2018
  • 697 kez okundu

Geçtiğimiz aylarda kurulan Avrupa Yozgatlılar Federasyonu ilk iftar programını 2 Haziran Cumartesi günü Stuttgart’ta düzenlendi.

Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya’dan gelen Yozgatlı dernek temsilcileri ve ailelerinin yer aldığı etkinlikte Avrupa Nizam-ı Alem Başkanı Erol Yazıcıoğlu, Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı ve birçok STK temsilcisi katıldı.

Yozgat için Avrupa’da lobi yapan, Türkiye’de de lobi yapan bir yapılanmayı hedefleyen Avrupa Yozgatlılar Federasyonu, ahlak ve birliktelik temelinde kurgulanıp, aynı zamanda kadrolarını Sivil Toplum hareketleri içinde ciddi tecrübelere sahip olmuş kişilerden oluşuyor.

İftar’a Hollanda’dan katılan AYF Genel Sekreteri Osman Avcı, yaptığı konuşmada, manevi atmosferin yoğun bir şekilde hissedildiği bu günlerde düzenlenen etkinliğin hayırlı olacağına vurgu yaparak birlikteliğini önemine değindi.

AYF Başkan Yardımcısı Vedat Dağ’da özellikle Almanya’da faaliyet gösteren ve Başkanlığını Mehmet Hansu’nun yürüttüğü Almanya Yozgatlılar Platformuna destek veren hemşeri ve köy derneklerine teşekkür etti.

AYF Başkan Yardımcısı Sıttık Bolat’ta federasyonun amaçları ve projeleri hakkında bilgi verdi. Yozgat kurumlarıyla yakından temas sağlanacağını ifade eden Bolat, 50 yıldır Yozgatlıların bir çok teşkilat içinde yer aldığını, güzel hizmetler verdiğini söyledi.

Avrupa Türk Birliği Başkanı ve merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun amcaoğlu olan Erol Yazıcıoğlu ise, konuşmasında yaklaşık 60 yıldır bulundukları topraklara çok hayallerle geldiklerini belirtti.Yazıcıoğlu, “Aynı zamanda medeniyet anlayışımızı, kültürümüzü ve değerlerimizi taşıdık.”diye konuştu.

Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı Veysel Filiz’de AYF’yi anlatırken önce ahlak olacak, ancak güzel ahlak bu teşkilatlanmanın ana omurgasını oluşturursa gelişebileceğini vurguladı. Filiz, “Birlik olacağız, beraberliğimiz kardeşliğimizin garantörüdür. Bu kardeşlik ruhu, tüm fitne ve fesat odaklarına karşı en güçlü kalkandır. Kerbala’da vücut bulan fitne ateşinin acılarını bugün halen yaşayan bir ümmetin ve bir milletin çocuklarıyız. Tarihimizden ders çıkarmalıyız” dedi.

“Avrupa Yozgatlılar Federasyonunun içinde meselemize gönül ve destek veren herkesle eşit olacağız, otorite ancak aklın merkezde olmasıyla sağlanır diyen Başkan Filiz, “Akıl anlayışımız köklerini inançlarımızdan ve geleneklerimizden almakla beraber, yine aklın gereği olarak düşünce üreteceğiz, çevremize ve gelişen toplumsal süreçlere duyarlı olacağız ve bu doğrultuda emek vereceğiz. 370 bin Yozgatlı Ankara’da, 150 bin  İstanbul’da ve binlercesi Kayseri, Bursa, İzmir, Antalya ve ülkemizin diğer bölgelerinde yaşıyor. 150 bin’in üzerinde bir kitle Avrupa’da yaşıyor. Yozgat bir kimliktir, buram buram Anadolu kokar, kadim topraklar demektir. Bugün aynı zamanda önemli bir iletişim ağıdır. Bu nedenle bu Network’u daha etkili hale getirelim dedik. Sivil toplum hareketlerinde Network mesafe almada belirleyicidir. Yeni bir döneme girdik, bu dönemde oluşumlar ideolojik olmaktan çıkıp kimliksel bir yörüngeye yerleşmektedir. Buna cevap olarak Avrupa’daki Yozgatlılara diyorum ki, gel hemşehrim, madem yiğidin harman olduğu yerdedir köklerin, içine kapanan, ırkçı popülist hareketlerin güçlendiği bu süreçte, inançlı bir şekilde “Bir Dakika” diyebilecek yiğit evlatlara ihtiyaç vardır” diye konuştu.

Filiz, konuşmasını şöyle tamamladı:  “Hesap vermeye hazır olalım, özellikle Ahirette gereğini yaptık diyebilmeliyiz, bu sorumlulukla hareket etmeliyiz. Biz çağlar ötesinden gelen bir medeniyet anlayışının varisleriyiz, mirasçılarıyız. Biz Avrupa’ya gelmiş olanlar, zaman zaman horlanmış, ezilmiş, dışlanmış, Almancı denilerek alay konusu edilmiş bir kitle olmuş olabiliriz, ancak bilinmelidir ki bugün burada, en güçlü şekilde, çok net söylüyoruz, bizim de hedefimiz Kızıl Elma’dır”

Program sonunda AYF Genel Başkanı Veysel Filiz tarafından T.C. Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı’ya katılımlarından dolayı günün anısına teşekkür plaketi verildi.

Türk Polis Teşkilatı'nın 176. Kuruluş yıl dönümü ve Polis Haftası nedeniyle İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk ve Polis Meslek Eğitim...
Vatandaş’tan görevi başındaki polise çay ikramı
Yozgat’ta sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması kapsamında görev yapan polislere vatandaşlar çay ikramında bulundu. Yozgat Merkez Köprülü Kavşakta kar yağışı altında...
Yozgat Merkezli uyuşturucu operasyonu: 23 gözaltı
Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Yozgat merkezli 3 ilde uyuşturucu tacirlerine yönelik düzenlenen operasyonda, 23 şüpheli gözaltına alındı.
Yazıcı, Okul Müdürleri ile toplantı yaptı
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, İl Merkezindeki Okul Müdürleri ile toplantı yaparak, eğitim ve pandemi sürecini değerlendirdi.
4.Sınıflara özel sınav Mayıs ayında yapılacak
Yozgat’ta 4. sınıf öğrencileri kapsayan Proje Ortaokulları Kabul Sınavı, pandemi süreci dikkate alınarak veli ve öğrencilerin bilgilendirilmesi ile Mayıs ayının...
FETÖ Operasyonunda 15 şüpheli gözaltına alındı
Aralarında Yozgat’ın da bulunduğu Çanakkale Merkezli FETÖ / PDY operasyonunda adliye ve cezaevleri yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda 15 şüpheli gözaltına...
AK Parti Yozgat Gençlik Kollarında Taşdemir dönemi
AK Parti Yozgat Gençlik Kolları Başkanlığına partide uzun yıllar görev yapan Yaşar Taşdemir, atandı.
Başkan Köse’den projelere sıkı takip
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat’ın vitrini konumundaki Tarihi Çapanoğlu Çevre Düzenleme Projesi, inşaat çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.
Sedef, Meclis Grup Yönetim Kuruluna seçildi
MHP Yozgat Milletvekili Dijital Mecralar Komisyonu üyesi İbrahim Ethem Sedef, MHP Meclis Grup Yönetim Kuruluna seçildi.
Sivas Ticaret Borsası’ndan Başkan Erkekli’ye ziyaret
Sivas Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu ve yönetim kurulu üyeleri Yozgat Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erkekli’yi makamında ziyaret...
Yozgat Şehir Hastanesi yeni düzenlemeye gitti
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan ve yönetimi artan Kovid-19 vakalarına karşı servisler için yeniden düzenlemeye gitti.
Yozgat Merkez Ortaokulu’ndan örnek çalışma
Yozgat Merkez Ortaokulu, yaklaşan Ramazan ayı için örnek bir çalışmaya imza atarak öğretmen,veli, öğrenci ve Okul Aile Birliği işbirliği ile...
Bozokspor, Sivasspor’un dikkatini çekti
  Yozgat Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Yozgat Belediyesi Bozokspor Kulübü, Süper Lig’in köklü ekiplerinin Sivas Spor’un dikkatini çekti. Süper Lig’e...
Yerköy’de elektrik hatları yer altına alınıyor
Yerköy’de görüntü kirliliğine neden olan yer üstündeki elektrik kabloları yer altına alınması için elektrik dağıtım şirketi ile protokoller imzalandı. Yerköy...
Müftü Sezik’ten veda ziyareti
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İzmir Müftülüğü ’ne atanan İl Müftümüz Salih Sezik Gazetemiz Yeniufuk’a  veda ziyaretinde bulundu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ