$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Aday adaylığında en fazla ilgiyi AK Parti görüyor

24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçim takviminin açıklanmasının ardından siyasi partilerde de aday adaylığı müracaatları başladı. Ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da aday adaylığında en fazla başvurular iktidar partisi AK Parti’ye yapılıyor.

Aday adaylığında en fazla ilgiyi AK Parti görüyor
  • 29.04.2018
  • 541 kez okundu

 

24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçim takviminin açıklanmasının ardından siyasi partilerde de aday adaylığı müracaatları başladı. Ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da aday adaylığında en fazla başvurular iktidar partisi AK Parti’ye yapılıyor.

Yozgat’ta 24 Haziran’da yapılacak 27. Dönem Milletvekilliği Seçimleri’nde aday gösterilecek isimlerin tespiti için yoğun çalışma yürüten siyasi partiler, milletvekili aday adaylarından alacağı ücretleri de belirledi.

Partilerde aday adaylığı başvuruları, AK Parti 2 Mayıs, CHP 7 Mayıs, MHP ise 3 Mayıs’ta sona erecek. Aday adaylığında en yüksek ücretin CHP’de olduğu görülüyor.  CHP, kadın, genç ve engellilerden 5 bin lira, diğer aday adaylarından ise 10 bin lira alacak. CHP ayrıca başvuru aidatı dışında müracaat sırasında bin lira dosya ücreti talep edilecek.

AK PARTİ’DE MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI İÇİN 22 MÜRACAAT YAPILDI

AK Parti iktidar partisi olmanın da avantajıyla Yozgat’ta 22 aday aday başvurusuyla en fazla teveccüh gören parti oldu. İlde aralarında 3 dönemdir ilçe belediye başkanlarının yanı sıra işadamları ve önceki il başkanın da adının yer aldığı güçlü isimlerin olması dikkat çekiyor. AK Parti’de aday adaylığı başvurusu için erkek adaylardan 6 BinTL, kadın ve genç adaylardan 3 Bin TL, engellilerden ise bin lira alıyor. Yozgat’ta AK Parti başvuruların sona ermesinin ardından AK Parti’de, 2 Mayıs Çarşamba günü Yimpaş AVM salonunda temayül yoklaması yapılacak.

MHP’de milletvekili adaylık başvuruları 26 Nisan’da başladı, 3 Mayıs’ta sona erecek.
Aday adayları, bu tarihler arasında MHP Genel Merkezi Seçim İşleri Kayıt Kabul Birimine şahsen müracaat edecek. MHP’de aday adaylarından 2 bin 500 lira başvuru aidatı alınıyor, engelli aday adaylarından başvuru ücreti istenmiyor. Yozgat’ta, AK Parti’den sonra aday adaylık müracaatlarında ikinci sırayı MHP izliyor. İl Başkanı Sedef’in başkanlıktan istifa ederek aday adaylığında bulunması ve yine 2015 seçimlerinde 4. Sıra aday olan Yusuf Mertoğlu’nun adlarının bulunması parti teşkilatı tarafından sevinçle karşılanıyor.

CHP VE İYİ PARTİ ADAY ADAYLIĞINDA BELİRSİZLİĞİNİ KORUYOR

CHP ve İYİ parti Yozgat’ta milletvekilliği aday adaylığı müracaatlarında hangi isimlerin olacağı tam netlik kazanmazken belirlisizlik devam ediyor.

İYİ Parti’de milletvekili aday adayı başvuru süreci 30 Nisan’da başlayacak, 4 Mayıs’a kadar sürecek. Aday adayları başvurularını yalnızca parti genel merkezine yapabilecek. Başvuru aidatı olarak erkek adaylardan 5 bin lira, kadın ve genç adaylardan 2 bin 500 lira, engelli adaylardan ise bin lira alınacak. Gazi aday adaylarından başvuru ücreti talep edilmeyecek.

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ

Büyük Birlik Partisi’nde (BBP) ise  aday adaylığı müracaatları 7 Mayıs’a kadar devam edecek.
BBP’de erkek adaylardan bin lira, kadın adaylardan 500 lira adaylık başvuru ücreti alınırken, engelliler ve şehit yakınlarından ücret talep edilmiyor.

SAADET PARTİSİ

Milletvekili aday adaylığı için aday adayları, il başkanlıklarına veya partinin genel merkezine şahsen başvuru yapabiliyor.
Başvuru ücretleri, erkek aday adayları için 3 bin lira, kadın ve genç aday adayları için bin 500 lira olarak belirlendi.

BAĞIMSIZ ADAYLAR 13 BİN 916 LİRA YATIRACAK

Bağımsız milletvekili olmak isteyen aday adayları, 21 Mayıs Pazartesi, saat 17.00’ye kadar milletvekili seçilmek istedikleri çevrenin il seçim kuruluna başvuracak.
Adaylar, en yüksek derecedeki devlet memuruna mali haklar kapsamında yapılan her türlü ödemelerin bir aylık brüt tutarı kadar parayı ilgili mal sandığına yatıracak. Emanete yatırılacak para miktarı 13 bin 916 lira olarak belirlendi.
 

 

Vali Polat, Termal Tesiste incelemede bulundu
Yozgat Valisi Ziya Polat, Saraykent’te yapımı tamamlanmak üzere olan Termal Tesis inşaatında incelemelerde bulundu.
Tinel’e Daimi Encümen Üyeliği görevi
Yozgat Belediyesi Meclis Üyesi Nuri Tinel, Belediye Meclisi Daimi Encümen Üyeliğine seçildi.
Başkan Köse: Yangının çıkış sebebi elektrik kontağı
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, İlde Salı gecesi bir binanın çatısında çıkan ve rüzgarında etkisiyle diğer binaya da sıçrayan yangının...
Başkan Ekinci: Konu şahsım açısından tamamıyla kapanmıştır
Sorgun Belediye Başkanı m Erkut Ekinci, geçtiğimiz günlerde mecliste yaşanan istemsiz olayın başka mecralara çekilmek istendiğini belirterek, “Konu şahsım açısından...
Başkan Yılmaz’dan vatandaşlara çağrı
Belediye olarak bizler şehrimizin muhtelif yerlerine su ve yemek kapları bırakarak içerisini düzenli olarak dolduruyoruz. Vatandaşlarımızdan da isteğimiz bulundukları bölgelerde...
Başkan Yalçın: Ne söz verdiysek bir bir yerine getiriyoruz
Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, seçim döneminde vatandaşlara verdikleri sözleri bir bir yerine getirdiklerini vurgulayarak, “İlçemizi daha yaşanılır örnek bir...
Güçlü Gross Marketler zinciri, doğal ve kaliteli ürünleri tüketiciyle buluşturuyor
Yozgat’ta gıda sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan, Yerköy, Sorgun ve Merkezdeki 6 şubesi ile hizmet veren Güçlü Gross Marketler Zinciri...
Yozgat’ta iki sitenin çatısı yandı, binalarda oturanlar tahliye edildi
Yozgat’ta , 8 katlı apartmanın çatısında başlayan ve bitişikteki binaya da sıçrayan yangın, korku ve paniğe neden oldu.
DEVA Partisi Yozgat İl Başkanlığına İsmail Yılmaz getirildi
Ali Babacan Liderliğinde kurulan DEVA Partisi’nin Yozgat İl Başkanlığına Yerköy’lü İş İnsanı İsmail Yılmaz getirildi.
SMMMO Başkanı Bulut: Mali tatil biran önce revize edilmeli
Yozgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, yürürlükte olan ‘mali tatil’e tepki göstererek,  mali tatil uygulamasının bir...
Hayırsever İşadamı Bilal Şahin’den teşekkür
TEŞEKKÜR Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde bir hafta süren tedavim boyunca; tıbbi bilgi, güleryüz, ilgi ve desteklerini esirgemeyen başta Üniversite...
Vali Polat’tan, Başsavcı Uçak ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Sazak’a ziyaret
Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak ve Adalet Komisyonu ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Arif Hamdi Sazak’ı...
Yozgat’ta 46 okul, “beslenme dostu okul sertifikası” almaya hak kazandı
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğünce okul sağlığı programı kapsamında yapılan protokol ile hayata geçirilen “Beslenme Dostu...
Vali Polat’tan Belediye Başkanı Köse’ye ziyaret
Geçtiğimiz günlerde Mamak Kaymakamlığından Yozgat Valiliği görevine atanan Vali Ziya Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse’yi makamında ziyaret etti.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ