$ DOLAR → Alış: 32,44 / Satış: 32,57
€ EURO → Alış: 34,71 / Satış: 34,85

Zararsız: TYÇP işçilerinin 9 ay değil 1 yıl boyunca istihdam edilmelerini istiyoruz

Hizmet İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı ve Hak İş İl Başkanı Ferman Zararsız, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda toplum yararına çalıştırılan işçilerin 9 ay değil 1 yıl boyunca istihdam edilmelerini istediklerini söyledi.

Zararsız: TYÇP işçilerinin 9 ay değil 1 yıl boyunca istihdam edilmelerini istiyoruz
  • 11.06.2020

Hizmet İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı ve Hak İş İl Başkanı Ferman Zararsız, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda toplum yararına çalıştırılan işçilerin 9 ay değil 1 yıl boyunca istihdam edilmelerini istediklerini söyledi.

Hak İş İl Başkanı Ferman Zararsız, yaptığı açıklamada, Hak-İş Konfederasyonu olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı işyerlerinde Toplum Yararına Çalıştırılan işçilerin ve tam istihdamının sağlanarak yıl boyunca çalıştırılmaları için gereken gayret ve çabayı gösterdiklerini ifade etti.

Zararsız, “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı işyerlerinde Toplum Yararına Program kapsamında çalışan işçilerin önemli bir kısmı sendikamızın üyesidir. Ancak Milli Eğitim bakanlığına bağlı işyerlerinde Toplum Yararına Program kapsamında çalışan işçiler 9 ay süre ile istihdam edilmektedirler. Bu durum çalışanların ve ailelerini ekonomik ve sosyal yönden mağduriyetine neden olmakla birlikte, çalışanların iş barışını ve huzurunu bozmaktadır. Kaldı ki tatil dönemlerin de, okulların temizliği, korunması, okullarda kültürel ve sosyal etkinlikler düzenlenmesi, yeni eğitim-öğretim yılına hazırlık vb. benzeri nedenlerle iş sözleşmesi askıya alınan işçilerin hizmetlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

ÇALIŞMA HAKKI ANAYASANIN 49’UNCU MADDESİNDE DÜZENLENMİŞTİR.

Çalışma hakkının Anayasa’nın 49.ncu maddesinde düzenlendiğini vurgulayan Zararsız, “Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir. Devlet çalışanlarını hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları korumak, çalışmayı desteklemek ve işsizliği önleye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak için gerekli tedbirleri alır. Görüleceği üzere çalışma hakkı en üst norm olan Anayasada teminat altına alınmıştır. Çalışma hakkı sosyal devlet ilkesi içerisinde, sosyal devleti geliştirmeye yönelik tedbirlerden olan bir sosyal haktır. Anayasanın 5’inci maddesinde, devletin temel amaç ve görevi, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak, kişilerin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleri ile bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmak olarak belirlenmiştir. Sosyal devletin temel amaçlarından bir diğeride, işsizliği ortadan kaldırmak ve tam istihdam sağlamak amacı ile mücadele etmek, kişilerin bir iş edinmeleri için gerekli koşulları sağlayarak kendi geçimlerini temin edecek bir iş bulmaktır. Sosyal devlet ilkesi ve Anayasanın 49 maddesinde teminat altına alınan çalışma kapsamı altında, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı işyerlerinde Toplum Yararına Program kapsamında çalışanların tam istihdamının sağlanarak yıl boyunca çalıştırılmalarını istiyoruz. Bu nedenle sendika genel merkezimiz, başta Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşerek gerekli çalışmaları yapmakta ve takip etmektedir. Hak-İş Konfederasyonu olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı işyerlerinde Toplum Yararına Çalıştırılan işçilerin tam istihdamının sağlanarak yıl boyunca çalıştırılmalarını istiyoruz.”ifadelerini kullandı.

 

 

ReklamReklam
Milletvekili Akgül’den bürokratlara: “ Nefesi yetenler hizmet edecek “
AK Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, Yozgat'ta görev yapan tüm bürokratların vatandaşların hizmetinde en iyi ve hızlı bir şekilde görev...
Yozgat’ta bayramlaşma programı düzenlendi
Yozgat'ta Kurban Bayramı dolayısıyla bayramlaşma programı gerçekleştirildi.
Yozgat’ta şiddetli rüzgar çatıları uçurdu: Vatandaşlar uyarıldı
Yozgat'ın akşam saatlerinde etkisi artan şiddetli rüzgar, ilde bazı binaların çatılarını uçurarak olumsuz etkiler yarattı. Yozgat Valiliği, yaşanan bu durum...
Tecimer: Bayram boyunca 1050 personelimiz görev yapacak
Yozgat’ta İl Emniyet Müdürü Recep Tecimer, Kurban Bayramı süresince il genelinde 400’ü trafik, 650’si asayiş tedbirleri olmak üzere toplamda 1050...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ