$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,25 / Satış: 9,28

Vali Yurtnaç: Tarımı eski usullerle değil yeni tekniklerle yapmalıyız

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat’ın tarım ve hayvancılık açısından büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, tarımı dahada geliştirmek için babadan, deden görme usüllerle değil yeni tekniklerle yapmak gerektiğini söyledi.

Vali Yurtnaç: Tarımı eski usullerle değil yeni tekniklerle yapmalıyız
  • 02.08.2017
  • 471 kez okundu

 

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat’ın tarım ve hayvancılık açısından büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, tarımı dahada geliştirmek için babadan, deden görme usüllerle değil yeni tekniklerle yapmak gerektiğini söyledi.

Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa yapılan “Mikrobiyal Gübre İle Baklagil Tohumlarını Aşılamanın Verime Ve Dane Azot Kapsamına Etkilerinin Çiftçilerimize Benimsetilmesi Yayım Projesi” kapsamında Nohut’ta Mikrobiyal Gübre Demonstrasyonu Tarla Günü düzenlendi.

Azizli Köyünde düzenlenen programda açılış konuşmasını  Tarım İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, yaptı. Özdemir, şunları kaydetti: “İl müdürlüğümüzce alternatif ürünler ile çiftçimizin gelirini artırmak amacıyla deneme ve demonstrasyon çalışmalarımız son 5 yıldır yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu amaçla bu gün tarla günü yaptığımız baklagillerde yüzde 30 artış görüldü. Bu tür çalışmalarımızı her yıl yapacağız”

Bozok Ünüversitesi  Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ’da tarımın önemine değindi. Karadağ, “ Yozgat birçok şeye ilklik yapmış müstesna bir şehrimizdir. Şeker pancarı üretiminde Türkiye’de ikinci sırada. Yeşil mercimekte Türkiye ikincisi. Türkiye’de ki en kaliteli mercimeğin yetiştiği yerlerden bir tanesi Yozgat. Bu bölge ekim alanı bakamından da Türkiye yidinciliğine oynuyor. O bakımdan Yozgat gerçekten tarımda Türkiye’de önde gelen iller arasında yer alıyor” diye konuştu.

YOZGAT TARIM VE HAYVANCILIKTA ÖNDE GELEN BİR ŞEHİR

Vali Kemal Yurtnaç’ta Yozgat’ın tarım ve hayvancılık açısından daha da ilerilerde olması gerektiğini vurguladı. Vali Yurtnaç, “Bu tür çalışmalar toplumun ve tarımın gelişmesi açısından önemli çalışmalar. O bakımdan bu tür çalışmaları desteklemek lazım. Yozgat Türkiye’de tarım ve hayvancılıkta önde gelen bir şehir. Türkiye’de üretilen şekerin yüzde 12’sini Yozgat üretiyor. Bizde burada tarım ve hayvancılığı desteklemek durumundayız. Ama bunu babadan atadan görme taktik ve tekniklerle değil, yeni tekniklerle yapmamız gerekiyor. Bu manada üniversitemiz bize yardımcı oluyor. Bizlerde özel idare imkanlarını üniversitemizle, tarım il müdürlüğü ile beraber kullanılması, çiftçimize ve köylümüze destek olması açısından da biz her zaman destekçi olacağız. Yozgat’ta gerçekten önemli çalışmalar var. Bunlardan bir tanesi de Kadışehri ilçesinde ki Kabalı projesi. Bu tür çalışmalar hem köylerden büyük kentlere göçü engelleyecek, hem geri dönüşü sağlayacak bir proje. Bu maksatla Kabalı Türkiye’ye örnek bir proje. Başbakanımıza da bu proje anlatıldı ve Sayın Başbakanımız da Türkiye’de 20 yerde böyle bir proje kurulması için talimat verdi. Yozgat’ta üç yerde daha bu projeyi yapmak için çalışmalara başladık. Fırsatlarımız bizi tarımsal sanayi ve hayvancılığı doğru götürüyor. Bu maksatla üniversitemizin, çiftçilerimizin, ziraat odamızın bu yöne doğru yönlendirilmesi gerekiyor. Tarım ve hayvancılıkta her zaman biz destekçi olacağız. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”ifadelerini kullandı.

Yozgat Valisi Ziya Polat,  19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında muhtarların gününü kutladı.
Başkan Köse: Muhtarlarımız demokrasimizin mihenk taşıdır
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Türkiye’de 1829 tarihinden günümüze muhtarlıkların faaliyetini sürdürdüğünü belirterek, muhtarların demokrasinin mihenk taşlarından birisi olduğunu söyledi.
Başkan Ekinci: Muhtarlarmız yerel yönetimlerin omurgasını oluşturmaktadır
Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci, muhtarların önemli bir görevi yerine getirdiğini belirterek, yerel yönetimlerin omurgasını muhtarların oluşturduğunu söyledi.
Yazıcı, Sorgun ve Saraykent’te öğrencilerle bir araya geldi
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, ilçelerde okul ziyaretleri kapsamında Sorgun ve Saraykent’te okulları ziyaret ederek sınıflarda öğrencilerle bir...
TKDK’dan 48 Projeye 8 Milyon 207 Bin 400 TL hibe desteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, IPARD 9. Çağrı Dönemi Birinci Grupta desteklenmek üzere seçilen...
Araç sahiplerine kışlık bakım uyarısı
Yozgat’ta oto tamir ustaları yaklaşan kış mevsimi öncesi araçlarının bakımlarını yaptırmaları hususunda uyardı.
Yozgat’ta otobüs devrildi: 17 yaralı
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde, belediye otobüsünün  kontrolden çıkarak devrilmesi sonucu meydana gelen kazada 16 kişi yaralandı.
MHP İl Başkanlığında Irgatoğlu dönemi başladı
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 13.Olağan Kongresinde İl Başkanlığına önceki dönem Merkez İlçe Başkanı Tekin Irgatoğlu seçildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz doğalgazı 2023 yılında milletimize kavuşturmak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisi'nde yeni rezervi açıkladı. Erdoğan, “Tuna1 kuyusunda keşfettiğimiz 405 milyar metreküp doğalgazı burada kurulacak...
İnce, Yozgat’ta esnafları ziyaret etti
4 Eylül'de Sivas'ta başlattığı "Bin Günde Memleket Hareketi" programı kapsamında Tokat’tan sonra Yozgat'a gelen Eski CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce,...
DEVA Partisi Yozgat Merkez İlçe Başkanlığına Bulut seçildi
Ali Babacan liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Yozgat Merkez İlçe 1. Olağan Kongresinde tek liste ile gidilen...
Başsavcı Uçak’tan suç mağdurlarına yönelik hassas bir çalışma
Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, adliyede ilk defa uygulanacak olan suç mağdurlarına yönelik yeni bir çalışmayı hayata geçirerek; bilgilendirme, yönlendirme,...
Milli Eğitim’den 28 Bin 81 öğrenci kodlama eğitim aldı
Yozgat Valiliği himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Koordinesinde 2017 yılında kurulan KoduluYoz programından 28 Bin 81 öğrencinin eğitim aldığı bildirildi.
Atatürk’ün Yozgat’a gelişi törenle kutlandı
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Yozgat’a gelişinin 96’ncı yıl dönümü, Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle kutlandı.
Yozgat Hayvan Hastanesi ve Borsası 2021 yılında hizmete girecek
Yozgat’ın Çalatlı köyü yakınlarında toplam 95 Bin Metrekare alana kurulacak proje ile ilde hayvancılığın gelişmesine büyük katkı sağlaması planlanan Hayvan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ