$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

Vali Yurtnaç Başkanlığında Ekonomi Toplantısı yapıldı

Yozgat’ın ekonomik durumu ve potansiyelinin artırılması, devam eden kamu ve özel sektör yatırımları ile istihdam durumunun değerlendirilmesi amacıyla Vali Kemal Yurtnaç başkanlığında toplantı düzenlendi.

Vali Yurtnaç Başkanlığında Ekonomi Toplantısı yapıldı
  • 29.09.2017
  • 471 kez okundu

Yozgat’ın ekonomik durumu ve potansiyelinin artırılması, devam eden kamu ve özel sektör yatırımları ile istihdam durumunun değerlendirilmesi amacıyla Vali Kemal Yurtnaç başkanlığında toplantı düzenlendi.

İl Özel İdaresi Meclis Salonunda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yurtnaç, Yozgatla ilgili ekonomik manada çalışmalar yapılması, bu konuda istihdamın sağlanması, yatırımcıların sorunlarının dinlenmesi, buradan çıkacak kararları gerçekleştirmek amacıyla bu toplantıyı düzenlediklerini söyledi.

Yozgat’ta daha önce bir çalışma başlattıklarını hatırlatan Vali Yurtnaç, “Özellikle vizyon belgemizin içerisinde Yozgatlı iş adamları zirvesi yapmaya başladık. İlk önce Yozgat dışında yaşayan 130 iş adamını ilimize davet ettik. Yozgat’taki OSB’nin harekete geçirilmesi, istihdamı artırmak amacıyla bu toplantıları yaptık. İş adamlarımızı gayretli ve heyecanlı gördük. Yozgat’ın fırsatlarını onlara anlattık. Bu çerçevede 5 tane iş adamımız Yozgat dışındaki yatırımlarının bir kısmını ilimize getirmek için çalışmalara başladı. OSB’den yer verme pozisyonuna geldik. Biz oluşturduğumuz ekiple birlikte de iş adamlarımızı bulundukları şehirlerde ziyaret etmeye başladık. Toplantılar sonuç almak için yapılır. Bizde Yozgat’ta istihdamı sağlamak amacıyla bu çalışmaları takip ediyoruz” dedi.

AVRUPADAKİ YOZGATLILARIN MEMLEKETLERİNE YATIRIM YAPMALARINI İSİYORUZ

Avrupa’da yaşayan Yozgatlı iş adamlarını davet ettiklerini belirten Vali Yurtnaç, “Geçtiğimiz günlerde Avrupa’da yaşayan Yozgatlı iş adamlarını buraya davet ettik. Almanya, Fransa, Hollanda ve Avusturya’da ki iş adamlarımızı burada misafir ettik. Yine Yozgat’ın fırsatlarını anlattık. Amacımız insanlardan para toplamak değil. Amacımız burada onların kasalarına bir şeyler daha koyabilmek. Yozgat’ta ki fırsatları onlara anlatmak ve burada yatırımlarını devam ettirmeleri sağlamak istiyoruz. Toplantılarımız çok verimli geçti” diye konuştu.

Vali Yurtnaç konuşmasını şu şekilde sürdürdü;   “Onlara sıfır bürokrasi vadettik. Kişilerin olumsuz bakış açılarını bürokratik olarak onlara yansıtmayacağımızın sözünü verdik. Buradaki çalışma arkadaşlarımızla, tüm birimlerimizle dedik ki biz burada iş adamlarımızı rahat çalışmalarını sağlamak için tüm tedbirleri alacağız. Bu maksatla iş adamları toplantısını yaptık. İki toplantımızda çok başarılı geçti”

TERMAL TURİZMİ CANLANDIRACAĞIZ

Termal turizmi canlandırmak amacıyla yurt dışı ziyareti yaptıklarını hatırlatan Vali Yurtnaç, “Burada ki termal turizm ile ilgili yapılacak çalışmaları da yerinde görmek için Avusturya’ya gittik. Orası da çok verimli geçti. Oradaki termal tesisleri gördük, onların bakış açılarını öğrendik. En tepesinden kazan dairesine kadar tesislerde incelemede bulunduk. Bunun alt yapısını oluşturmak amacıyla bu çalışmalarımızı üst üste koyarak gidiyoruz. İnşallah başarılı olacağız ve olmak zorundayız. Biz istikrarlı bir şekilde istihdam oluşturmak için iş adamlarımızı davet edip toplantılar yapıp fırsatları anlatacağız. Oluşturduğumuz köprünün üzerinden biraz gideceğiz ki bunu sağlamlaştıralım. İnşallah bu çalışmalarımızda başarılı olacağız. 10 kişiye yakın iş adamımızı mevcut OSB’de çalışmaya başlatacağımıza inanıyorum. Bu çerçevede Yozgatlı olarak herkes elindeki fırsatları ortaya koyması lazım. Bu şehrin kalkınması için hep birlikte çalışmamız lazım. Bizimde tüm gayretimiz bunun üzerine. İyi niyetli, sermayesini iyi kullanmak isteyen insanlara sonuna kadar kapılarımız açık olacak. Bu şehirde hep birlikte bu çalışmaları yürüteceğiz” diye konuştu.

Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ise, milletvekilleri ve hükümet olarak Yozgat’ın desteklenmesi konusunda yoğun gayret gösterdiklerini kaydederek, “Hükümetimizin yatırımcı, çiftçi ve esnaflarımıza destek verme noktasında adeta Yozgat ayrı bir yere sahip. Özellikle bu hizmetlerin Yozgat’a gelmesi noktasında emeği geçen bakanlarımıza, milletvekillerimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Her şey Yozgat için, her şey Türkiye için. Yatırımcıların Yozgat’a gelmesi için gayret gösterdiğimizin bilinmesini istiyoruz” dedi.

YOZGAT TÜRKİYE’NİN CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Özellikle 2019 yılından itibaren Yozgat’ın Türkiye’nin cazibe merkezi olacağını aktaran Milletvekili Yusuf Başer, “Önümüzdeki dönemlerde dünyada Türkiye cazibe merkezi olacak, Türkiye’de ise Yozgat cazibe merkezi olacak. Sayın valimizle son dönemde yatırımcıların önündeki bürokratik engellerin kaldırılması noktasında yoğun bir gayret gösteriyoruz. Eğer yurt dışından gelen bir yatırımcı Yozgat’ta bir yatırım yapmak istiyorsa ve bürokraside bir sıkıntı varsa o sıkıntıyı çözmek için çalışacağımıza söz verdik. Yerel yatırımcılar için de aynı sözü tekrarlamak istiyorum. Biz hiçbir yatırımcımızın sermayesinin rengine bakmıyoruz. Yozgat’ın cazibe merkezi olması için tüm gayretimi göstereceğiz. Havaalanının hemen yanında, Alaca yol ayrımında ve yatırımcıların da rahat imkanlarla gelebilmesi anlamında olan Bozok Organize Sanayi bölgesinin şu an imar planları da dahil olmak üzere bir çok husus tamamlanmış durumda. Hızlı bir şekilde ilerlemesi konusunda başta sayın valimiz olmak üzere projelerin geçmesi noktasında gayret gösteren yereldeki tüm arkadaşlarımıza, müdürlerimize, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Milletvekilleri olarak Yozgat’a hizmetlerin gelmesi noktasında da gayret göstereceğimizi bilmenizi istiyorum. Bizim Yozgat insanına vefa borcumuz var” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından yatırımcı kurum ve kuruluş temsilcileri katılımcılara kurumlarının fırsatlarından, devam eden ve biten yatırımları hakkında sunum yaptı.

Sürmeligaz Yozgat İşletme Müdürü İhsan Salman, İl genelinde çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü söyledi.
Yozgat’ta patates hasadı yapıldı
Patates tohumunda dışa bağımlılığı sona erdirmek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğüne bağlı Niğde Patates Araştırma Enstitüsü...
24 yıl sonra Gazi olarak kabul edildi
1996 yılı, Diyarbakır’ın Kulp İlçesi kırsalında bölücü  terör örgütü PKK ile girilen çatışmada kafasından, boynundan ve kolundan yaralanarak  bir süre...
Vali Polat, 1923 doğumlu Cumhuriyet çınarlarını unutmadı
Yozgat Valisi Ziya Polat, Cumhuriyet’imizle yaşıt 1923 doğumlu nine ve dedeleri evinde ziyaret ederek bir süre sohbet etti, gönüllerini aldı.
Sarıkaya’da kaldırım yenileme çalışmalarına başlandı
Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, ilçede Nevzat Şener Bulvarı güzergahında yer alan kaldırımlarda yenileme çalışmalarına başladıklarını söyledi.
Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı
Cumhuriyet’in kuruluşunun 97’nci yılı ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da coşkuyla kutlandı.  
Bilal Şahin: En büyük yatırım insana olan yatırımdır
Yozgat İl genelinde yaptığı hizmetler ve hayır işleri ile adından söz ettiren Yozgat ve İstanbul Kraft Torba Ambalaj Grubu Yönetim...
Yozgat’ta 4 DEAŞ militanı tutuklandı
Yozgat’ta DEAŞ terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Irak uyruklu 4 DEAŞ militanı, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Sorgun Belediyesinden örnek teşkil eden hizmetler
Sorgun Belediye Başkanı M Erkut Ekinci, belediye bünyesinde kurduğu atölye ile ilçede ; banklardan kamelyalara, oturma gruplarından, piknik masasına, pergoleden,...
Milletvekili Başer: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağının millet...
Şimşek: Cumhuriyet her şeyden önce büyüyen demokrasi ağacıdır
Yozgat Barosu Başkanı Mehmet Şimşek, Cumhuriyet’in her şeyden önce barışın ve huzurun gölgesinde büyüyen demokrasi ağacı olduğunu söyledi.
Akdağmadeni Belediye Başkanı Yalçın’dan kandil mesajı
Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, yayınladığı mesajında ilçe halkının ve İslam aleminin Mevlid Kandilini kutladı.
Cumhuriyet Bayramı Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı
Tüm yurt genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ