$ DOLAR → Alış: 32,44 / Satış: 32,57
€ EURO → Alış: 34,71 / Satış: 34,85

Vali Çakır: En büyük risk rehavet

Yozgat Valisi Kadir Çakır, yeni tip Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında video konferans ile basın toplantısı düzenleyerek kentte alınan tedbirler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Vali Çakır: En büyük risk rehavet
  • 17.04.2020

Yozgat Valisi Kadir Çakır, yeni tip Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında video konferans ile basın toplantısı düzenleyerek kentte alınan tedbirler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Yozgat Valisi Kadir Çakır, teyit edilmemiş bilgilerin dikkate alınmaması gerektiğini ifade ederek, özellikle sosyal medyada çok sayıda insanın hiçbir kaide kural olmadan basın mensubu gibi çalıştığını onun da çok yanlış ve kirli bilgiye neden olduğunu söyledi. Koronavirüs nedeniyle 2 köyün karantina altında olduğu Yozgat’ta, koronavirüs vakaları hakkında sayı bildirmeyen Çakır, “Rakamlar günlük düzenli olarak Sağlık Bakanlığımıza bildirilmektedir. En büyük risk, rehavettir. ‘Bizim durumumuz iyi’ dersek felaket olur. Ortalamalara göre Yozgat’ın durumu iyi diye rehavete kapılmamamız lazım. Hastanelerimizin durumu iyi, yatan hasta olarak ülke ortalamasının altındayız” dedi.
Çakır, bu süreçte devlet vatandaş işbirliğinin çok önemli olduğunu ifade ederek, “Vatandaşlarımızın da çok dikkatli ve temkinli olması gerekiyor. Bu süreç sadece kendimizi ilgilendiren değil bütün topumu ilgilendiren bir süreçtir. Bu nedenle herkesin gereken kurallara uyması gerekiyor. 112 çağrı merkezi ve Vefa Sosyal Destek Grubu aracılığıyla 24 bin 539 çağrı gelmiştir. Bunların 12 bin 811’i bilgi alma amaçlı, 2 bin 117 kişi gıda talebinde bulunmuş bin 694 kişi sağlık hizmetlerinden yararlanmak amacıyla aramış, 4 bin 902 kişi maaş çektirmek amacıyla, 45 kişi fatura yatırmış, 271 seyahat izin talebinde bulunmuş 2 bin 719 kişi ise emniyet ve jandarmaya birimlerine yönlendirilmiştir. Sosyal destek ödemeleri kapsamında 11 bin 111 kişiye biner lira ödemeleri teslim edilirken, 6 bin 539 kişi ye de önümüzdeki hafta içerisinde biner lira ödeme yapılacak” diye konuştu.
İl genelinde 28 Mart’tan itibaren şehir giriş çıkışlarında 51 bin 416 araç içerisinde 91 bin 403 kişinin kontrol edilip ateşinin ölçüldüğü aktaran Vali Çakır, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kurallara uymayan 456 kişiye 537 bin 320 lira idari para cezası uygulandığını belirten Vali Çakır, tarım işçilerinin kente gelmeye başladığını vurgulayarak şunları söyledi: “İlimiz önemli bir tarım bölgesidir. Şuana kadar il dışından 400 tarım işçi gelmiştir, bu rakamın 10 bine çıkmasını bekliyoruz. Tarım işçileri için de gerekli bütün tedbirleri alıyoruz. Yurt dışından gelen ve herhangi bir karantinaya gerek duyulması halinde KYK yurtlarımız hazır vaziyette bekletilmektedir” ifadelerini kullandı.

ReklamReklam
Milletvekili Akgül’den bürokratlara: “ Nefesi yetenler hizmet edecek “
AK Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, Yozgat'ta görev yapan tüm bürokratların vatandaşların hizmetinde en iyi ve hızlı bir şekilde görev...
Yozgat’ta bayramlaşma programı düzenlendi
Yozgat'ta Kurban Bayramı dolayısıyla bayramlaşma programı gerçekleştirildi.
Yozgat’ta şiddetli rüzgar çatıları uçurdu: Vatandaşlar uyarıldı
Yozgat'ın akşam saatlerinde etkisi artan şiddetli rüzgar, ilde bazı binaların çatılarını uçurarak olumsuz etkiler yarattı. Yozgat Valiliği, yaşanan bu durum...
Tecimer: Bayram boyunca 1050 personelimiz görev yapacak
Yozgat’ta İl Emniyet Müdürü Recep Tecimer, Kurban Bayramı süresince il genelinde 400’ü trafik, 650’si asayiş tedbirleri olmak üzere toplamda 1050...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ