$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Ülke genelinde şeker pancarı üretiminin yüzde 9’unu Yozgat karşılıyor

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat, ülke genelinde üretilen şeker pancarının yüzde 9’luk bölümünü karşılıyor.

Ülke genelinde şeker pancarı üretiminin yüzde 9’unu Yozgat karşılıyor
  • 25.09.2017
  • 471 kez okundu

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat, ülke genelinde üretilen şeker pancarının yüzde 9’luk bölümünü  karşılıyor.  Yozgat’ta şeker pancarı hem bölge çiftçisi hem de güneydoğu illerinden gelen tarım işçilerinin geçim kaynağını oluşturuyor.

İlde en fazla şeker pancarı üretiminin yapıldığı Boğazlıyan, Yerköy, Şefaatli ve Sarıkaya’da şeker pancarı hasadı bazı yerde makine bazı yerde ise tarım işçileri tarafından yapılıyor. Yerköy Ziraat Odası Başkanı Bahri Yılmaz, il genelinde yaklaşık 170 bin dekar pancar ekimi yapıldığını ve bölgede en fazla Boğazlıyan, Yerköy ve Şefaatli ilçelerinde üretim yapıldığını söyledi.

Başkan Yılmaz, “Bölgemizde şeker pancarı bölge çiftçilerimizin en önemli geçim kaynağıdır. Bu yıl Yozgat genelinde yaklaşık 170 bin dekar pancar hasadının yapılması planlanmaktadır.İlçemizde ise bu rakam 30 bin dekar olduğunu tahmin ediyoruz. Şu an için pancar hasadımız yeni başladı. Bazı çiftçimiz makine ilen söküm yaparken, bazı çiftçilerimiz ise Güneydoğu bölgemizden gelen tarım işçilerine söküm yaptırmaktadır. Pancar veriminin bölge ortalaması ise bir dekardan yaklaşık 5 ile 8 ton arasında değişiyor. Makine ile bir dekar pancar hasadı 140 lira, tarım işçileri söküm ve yüklemesi 150 lira, tarım işçilerinin sadece söküm yapması ise dönüm başı 130 lira olarak yapılmaktadır.”dedi.

Yozgat’ta  biri Sorgun diğeri Boğazlıyan olmak üzere iki şeker fabrikasının bulunduğunu hatırlatan Yerköy Ziraat Odası Başkanı Bahri Yılmaz,  “Fabrikaların bölgemizde olması şeker pancarı üretiminin önemini gözler önüne seriyor. Pancar üretimi diğer ürünlere göre zor ve meşakkatli uğraş gerektiriyor. Çiftçimiz pancar ekimini yaptıktan sonra söküm hasadına kadar tarlasından çıkmayarak büyük emek harcıyor. Çapası otunu almas ve devamlı sulaması zor uğraş ve ayrı bir masraf gerektiriyor. Türkiye  genelinde şeker fabrikaları, pancardaki kilogramda şeker oranı 16 polar üzerinden fiyat veriyor. Buna göre 16 polar, her bir polar artış yada düşüş 12 kuruş üzerinden hesaplanıyor. Şuan ilçemizde pancarın söküm hasadı devam ediyor. Bazı köylerimizde ise pancara son suyu veriliyor. Bu vesile ile pancar üreticimize hayırlı, bereketli hasatlar diliyoruz.”diye konuştu.
Kenan Ersungur, pancar üreticisi yıllardır çiftçilik yaptığını belirterek, her yıl 100 dekarın üzerinde  pancar ekimi yaptığını söyledi. Ersungur, “130 dönüm şeker pancarım var. Pancar en fazla ilgi ve bakım gerektiren bir bitkidir. Çünkü ekimi ve sonrasında yapılan, çapası, otunun alınması, gübresi ve devamlı olarak sulanması çok büyük uğraş ve masraf gerektiriyor. Biz yıllardır bu işle geçimimizi sağlıyoruz. Şuan pancarımıza son suyunu verdik ve bir hafta sonra sökümü yapmayı planlıyoruz. Şuana kadar yaklaşık 80 Bin lira bir masrafımız oldu. Sökümü ve nakliyesi ile yaklaşık 100 Bin lirayı bulur diye tahmin ediyorum. Teknolojik imkanlardan fayadalanarak sökümü birkaç yıldır makine ile yapıyoruz. Bu yılda yine kendi makinemizle söküm yapacağız.”ifadelerini kullandı.

1996 yılı, Diyarbakır’ın Kulp İlçesi kırsalında bölücü  terör örgütü PKK ile girilen çatışmada kafasından, boynundan ve kolundan yaralanarak  bir süre...
Vali Polat, 1923 doğumlu Cumhuriyet çınarlarını unutmadı
Yozgat Valisi Ziya Polat, Cumhuriyet’imizle yaşıt 1923 doğumlu nine ve dedeleri evinde ziyaret ederek bir süre sohbet etti, gönüllerini aldı.
Sarıkaya’da kaldırım yenileme çalışmalarına başlandı
Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, ilçede Nevzat Şener Bulvarı güzergahında yer alan kaldırımlarda yenileme çalışmalarına başladıklarını söyledi.
Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı
Cumhuriyet’in kuruluşunun 97’nci yılı ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da coşkuyla kutlandı.  
Bilal Şahin: En büyük yatırım insana olan yatırımdır
Yozgat İl genelinde yaptığı hizmetler ve hayır işleri ile adından söz ettiren Yozgat ve İstanbul Kraft Torba Ambalaj Grubu Yönetim...
Yozgat’ta 4 DEAŞ militanı tutuklandı
Yozgat’ta DEAŞ terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Irak uyruklu 4 DEAŞ militanı, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Sorgun Belediyesinden örnek teşkil eden hizmetler
Sorgun Belediye Başkanı M Erkut Ekinci, belediye bünyesinde kurduğu atölye ile ilçede ; banklardan kamelyalara, oturma gruplarından, piknik masasına, pergoleden,...
Milletvekili Başer: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağının millet...
Şimşek: Cumhuriyet her şeyden önce büyüyen demokrasi ağacıdır
Yozgat Barosu Başkanı Mehmet Şimşek, Cumhuriyet’in her şeyden önce barışın ve huzurun gölgesinde büyüyen demokrasi ağacı olduğunu söyledi.
Akdağmadeni Belediye Başkanı Yalçın’dan kandil mesajı
Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, yayınladığı mesajında ilçe halkının ve İslam aleminin Mevlid Kandilini kutladı.
Cumhuriyet Bayramı Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı
Tüm yurt genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ