$ DOLAR → Alış: 32,38 / Satış: 32,51
€ EURO → Alış: 34,40 / Satış: 34,54

Tinel: İnşaat sektörünün sorunları biran önce çözümlenmelidir

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Yozgat İl Temsilcisi Murat Tinel, Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların en fazla inşaat sektörünü etkilediğini belirterek, inşaat sektörünün sorunlarının biran önce çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Tinel: İnşaat sektörünün sorunları biran önce çözümlenmelidir
  • 01.01.2019

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Yozgat İl Temsilcisi Murat Tinel, Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların en fazla inşaat sektörünü etkilediğini belirterek, inşaat sektörünün sorunlarının biran önce çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

İnşaat Müteahhitler Konfederasyonu (İMKON) Yozgat İl Temsilcisi Murat Tinel, yaptığı açıklamada Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda olan İnşaat Sektörünün içinde bulunduğu durumu değerlendirdi.

Çimento’daki yüksek fiyat artışının inşaat sektörüne vurulmuş bir darbe olarak nitelendiren Tinel, döviz kur fiyatlarının düşmesine rağmen çimentoda ki yüzde 40’lık zammın kabul edilemeyeceğine vurgu yaptı.

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR

İnşaat sektörünün sorunlarının çözümü için yarının bile çok geç olabileceğine dikkat çeken Tinel,”Yaklaşık 100 gündür devam eden ekonominin seyri ve hükümetin aldığı kısa, orta ve uzun vadeli tedbirlerle birlikte yasal düzenlemeleri dikkatle takip ediyoruz. Birçok sektörle ilgilis başta otomotiv, beyaz eşya ve mobilyada KDV ve ÖTV desteği gibi olumlu düzenlemeler yapılırken, inşaat sektörünün sorunlarına da hükümetimizin ivedilikle çare bulmasını istiyoruz. müteahhitlik sektörü olarak zor günler geçirdiğimiz bu dönemlerde devlet desteği alamdan piyasa durgunluğu, yüksek konut kredi faizi ve aşırı fiyat artışlarına karşı bu sürecin atlatılması mümkün değildir.”dedi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ YALNIZ BIRAKILARAK KADERİNE TERK EDİLMEMELİDİR

İnşaat sektörünün, Türkiye’nin ekonomisine zor günlerinde adeta kaldıraç görevi yaptığını vurgulayan Tinel, İnşaat sektörünün yalnız bırakılarak kaderine terk edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Tinel, “İnşaat sektörünün kaderine terk edilmesi, binlerce müteahhitle birlikte yüz binlerce alt taşeron ve malzeme tedarikçilerini de mağdur edecek ve ekonomimize onarılamaz tahribatlar oluşturacaktır. Müteahhitlik sektörünün haklı fiyat farkı taleplerine karşı zararlarının daha önce kazandıklarına sayılsın anlayışının zararı yine ülkemiz ekonomisinin üzerine büyük bir yük getirecektir. Mevcut ekonomik şartların doğurduğu ağır maliyetlerle mücadele eden sektöre bir darbede en önemli tedarikçi konumunda olan çimento sektöründen gelmiştir. 2018’in Ocak ayından itibaren yüzde 37 zam yapan çimentocuların, aynı yılın sonda 1 Ocak’ta uygulanmak üzere yüzde 40’lık fiyat artışı yapacakları söylenmektedir. Birçok alanda indirim olduğu bu günlerde, bu fiyat artışlarının izahı mümkün değildir. Bu duruma hükümetimiz izin vermemelidir.”diye konuştu.

Tinel, Sektör olarak taleplerinin TBMM Plan bütçe komisyonundan çok dar bir şekilde geçen kamu müteahhitlerine yönelik tasfiye kararnamesinin kapsamının nihai karar merci TBMM Genel kurulunda genişletilerek fiyat farkı ve teminatları yananların teminatlarının iadesi de eklenerek çıkartılması gerektiğini ifade etti. Tinel, “Bu meyanda tüm Türkiye’de inşaat sektörünü kucaklayan kurumsal yapımızla sektörün ihtiyaç duyduğu çözüm önerilerini ve sektörde elzem hale gelen yasal düzenlemelere ait görüşlerimizi ilgili bakanlıklarımızla paylaştık. Anadolu’daki müteahhitlerimiz yüksek girdi maliyeleri ve finansman sorunlarına mülkiyetlerini ipotek verme adına çözüm ararlarken, bazı sermaye odaklarına müteahhitlik sınıfında değerlendirilerek sıfır maliyetli kaynak aktarılması ve onların talepleri doğrultusunda yasal düzenlemeler yapılması son derece üzücüdür. Sektörün mesleki yasayla güçlendirilerek kendisini temsil etme ve ifade etme sorunlarını çözme kapasitesine sahip eriştirici niteliğe kavuşturulması, Türkiye ekonomisinde sarsılmaz bir sektör olmasını sektöre güven duyulmasını istiyoruz.”diye konuştu.

 

ReklamReklam
Bozdağ: Ortaya çıkan sonucun sorumluları bizleriz
Bozdağ, yaptığı konuşmada, "Bu mesajı doğru okumak ve gereklerini de dosdoğru yerine getirmek bizlerin birinci önceliği olacaktır. Ortaya çıkan...
Vali Özkan, Polis Haftası dolayısıyla polislerle bir araya geldi
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Türk Polis Teşkilatının 179. kuruluş yıldönümü ve Polis Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlik kapsamında, İl Emniyet...
Şahan, İlçelerde partililerle bayramlaştı
AK Parti Yozgat Milletvekili Süleyman Şahan, Yozgat ve ilçelerinde düzenlenen bayramlaşma programlarına katılarak partililer ve vatandaşlarla bayram sevincini paylaştı.
Sedef, esnaf ve vatandaşlarla bayramlaştı
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, Ramazan Bayramı'nın coşkusunu yaşamak ve hemşehrileriyle bir araya gelmek amacıyla esnafları...
Akgül: Bayramlar birlik beraberlik kardeşliktir
AK Parti Yozgat Milletvekili ve TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül, mübarek Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte bayram sevincini birlikte yaşadıklarını...
Videokonferansla Erdoğan’la bayramlaştılar
AK Parti Yozgat İl Teşkilatı, Yozgat milletvekilleri Telekonferans yönetimi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bayramlaştı.  
Vali Özkan, huzurevi sakinlerini misafir etti
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, göreve başladığı günden itibaren halkla kurduğu sıcak iletişimi ve farklı uygulamalarıyla dikkat çekiyor.
Bakan Yerlikaya,  3 günün bilançosunu açıkladı
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ramazan Bayramı tatilinin ilk üç gününde meydana gelen trafik kazalarına ilişkin bilançoyu kamuoyuyla paylaştı.
Elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti
Yozgat'ın Yenifakılı ilçesinde ikamet eden (K.K.) isimli şahıs, elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetti. Olay, 09 Nisan 2024 tarihinde meydana geldi.
YSK, 6 İl ve 10 İlçe için yapılan başvuruları karara bağladı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), siyasi partilerin Van, Şırnak, Amasya, Kırklareli, Bingöl ve Ardahan illeri ile 10 ilçe için yaptıkları başvuruları...
Yozgat Valisi Özkan, Şehitlik ziyaretinde bulundu
Ramazan Bayramı arifesinde, Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili Ethem Sedef ve il protokolü, şehitlik...
Vali Özkan ve Milletvekili Sedef, jandarma personelinin bayramını kutladı
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, beraberinde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili Ethem Sedef ile birlikte Muslubelen Trafik Uygulama Noktası'nda...
Türk Polis Teşkilatı’nın 179. yaşı törenle kutlandı
Türk Polis Teşkilatı'nın 179. kuruluş yıl dönümü ve Polis Haftası dolayısıyla Yerköy ilçesinde şehitlik anıtına çelenk sunum töreni gerçekleştirildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ