$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Tarihi Saat Kulesi restore edilecek

Yozgat’ın tarihi simgelerinden biri olan Saat Kulesi’nde restore çalışmaları başlayacak.

Tarihi Saat Kulesi restore edilecek
  • 01.11.2017
  • 642 kez okundu

 

Yozgat’ın tarihi simgelerinden biri olan Saat Kulesi’nde restore çalışmaları başlayacak.

1908 yılında yapılan ve zamanla yıpranan tarihi Saat Kulesi’ni koruma çalışması başlatan Yozgat Belediyesi, Anıtlar Kurulu’nun onayından sonra Saat Kulesi’nin iç kısmında sağlamlaştırma çalışmalarına başlayacak.
Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, “Hangi çalışma yapılırsa yapılsın Saat Kulesi’nin etrafının kapasitesi yaklaşık 300-400 araçtır. Ancak Yozgat’ta 40 bine yakın araç var ve bunların hepsi de Saat Kulesi’nin etrafında konuşlanmak istiyor. Böyle bir durumun imkanı yok. Saat Kulesi ciddi tehlike içerisinde ve yakın zamanda kulenin büyük onarımını da gerçekleştireceğiz. Saat Kulesi’nin etrafındaki göbeği bir metre genişlettik. Böylece araç trafiği sebebiyle kulenin sarsıntısını azaltmış olduk. Yozgat’ın sembolü olan kuleyi koruma altına almış olduk” dedi.
Restore çalışmasıyla ilgili projeyi hazırladıklarını ve Anıtlar Kurulunun onayından geçtikten sonra belediye imkanlarıyla çalışmalara başlayacaklarını söyleyen Arslan,”Herkes kulenin saatinin çalışmamasından şikayet ediyor. Saatin çalışmaması bozuk olmasından değil. İçerisindeki mekanizmanın gevşeme nedeniyle saatin topuzunun taşlara ve merdivenlere takılması sorunu var. Bu yüzden Saat Kulesi içerisinde bulunan merdivenlerde, taşlarında gereksiz sıvalar yapılan yerlerle ilgili düzenlemeler yapacağız” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ