$ DOLAR → Alış: 7,49 / Satış: 7,52
€ EURO → Alış: 9,04 / Satış: 9,08

SMMMO Başkanı Bulut: Karar Defterini 31 Ocak’a kadar Noter tasdikini yaptırın

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, 2017 yılında tutulan; Yönetim Kurulu Karar Defterleri ile Müdürler Kurulu Karar Defteri’nin 31 ocak 2018 günü mesai bitimine kadar notere kapanış tasdikinin yaptırılması gerektiği uyarsında bulundu.

SMMMO Başkanı Bulut: Karar Defterini 31 Ocak’a kadar Noter tasdikini yaptırın
  • 29.01.2018
  • 478 kez okundu

 

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, 2017 yılında tutulan; Yönetim Kurulu Karar Defterleri ile Müdürler Kurulu Karar Defteri’nin 31 ocak 2018 günü mesai bitimine kadar notere kapanış tasdikinin yaptırılması gerektiği uyarsında bulundu.

Oda Başkanı Bulut, yaptığı açıklamada Noterlere; Defterlerin Kapanış ve Onay yenileme işlemlerinin 31 Ocak 2018 tarihi mesai saati bitiminde sona ereceği ifade etti.

Bulut, açıklamasında şunları kaydetti: “Bilindiği gibi, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 64 üncü maddesi 3 üncü fıkrası, ‘Yönetim kurulu karar defterinin kapanış tasdikinin izleyen faaliyet döneminin birinci ayının sonuna kadar, Yevmiye defterinin kapanış onayının ise, izleyen faaliyet döneminin altıncı ayının sonuna kadar notere yaptırılacağı’ düzenlemektedir.”

Kapanış Onayına tabi Defterler ve Kapanış yaptıracak İşletmeleri de 31 Ocak tarihine kadar Noter tasdiki yaptırmaları uyarısında bulunan Bulut, “Anonim şirketler ile Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ve Kooperatifler, tutmak zorunda oldukları Yönetim Kurulu Karar Defterinin Notere Kapanış onayını Ocak ayı sonuna kadar yaptırmak zorundadırlar. Bir önceki yıl Müdürler Kurulu Karar Defteri kullanmış olan Limited Şirketlerin defterin Kapanış onayını Ocak ayı sonuna kadar yaptırmaları zorunludur. (Limited şirketlerin müdürler kurulu karar defteri tutma zorunluluğu bulunmamaktadır. Mevcut Genel Kurul Toplantı ve Müzakere Defterini; hem Genel Kurul ve hem de Müdürler Kurulu Kararları için ortak olarak kullanabilirler. İsterlerse ayrı ayrı kullanabilirler. Ayrı ayrı kullanıldığı takdirde, Müdürler Kurulu Karar defteri her yıl için, Açılış ve Kapanış onayının yaptırılması zorunludur.) Bilanço hesabı esasına göre defter tutan Gerçek ve tüzel kişiler ile Vakıf ve Derneklerin İktisadi işletmeleri ile Tacirler, bir önceki yıl kullandıkları Yevmiye Defterlerinin Kapanış onaylarını, ertesi yılın Haziran ayının sonuna kadar Notere yaptırmaları zorunludur.”diye konuştu.

ONAY YENİLEME
Başkan Bulut, defterler konusunda şunları kaydetti: “Önceki yıl kullanılan Yönetim Kurulu Karar Defteri, Yevmiye defteri, Defteri Kebir, Envanter defteri, İşletme defteri, yeterli yaprakları bulunması halinde; Ocak ayı sonuna kadar onay yenilemek (Kapanış ve Açılış onayı -Ara tasdik yaptırmak) suretiyle ertesi yılda da kullanılmaya devam edilebilir.Defterlerin Kapanış veya Onay yenileme işlemlerini Noterlere 31 Ocak 2018 tarihinin ayın son günü mesai saati bitimine kadar yaptırılabilecektir.”

 

Yozgat İl Jandarma Komutanlığı tarafından temel eğitimlerini tamamlayan 46 acemi er için yemin töreni düzenlendi.
Destici’den Vali Polat’a ziyaret
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Yozgat Valisi  Ziya Polat'a nezaket ziyaretinde bulundu.
İl Başkanı Başer Mazbatasını aldı
AK Parti Yozgat İl Başkanı Yusuf Başer, İl Seçim Kurulundan İl Başkanlığı Mazbatasını aldı.
Başer, yatırım ve projeleri görüştü
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, il genelinde yapımı devam eden  baraj ve göletlerin ödenek...
Sağlık Sen Yozgat Şubesinden Alan’a tepki
Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas,  Sağlık çalışanlarının özlük haklarına yönelik taleplerini ‘rüşvetçilikle’ ilişkilendiren Yeni Akit’in Haber Müdürü Murat...
Sedef’ten Şefaatli Belediye Başkanı Karacay’a ziyaret
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İ Ethem Sedef, Şefaatli Belediye Başkanı Müjdat Karaca’yı makamında ziyaret etti.
Şerefli: Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı
Memur-Sen Yozgat  İl Temsilcisi Kenan Şerefli, “Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı, vergide adalet için oran sabitlenmeli, matrah artmalıdır" dedi.
Saraykent Belediyesinde toplu iş sözleşmesi sevinci
Saraykent Belediyesi ile Hizmet İş Sendikası Yozgat Şube Başkanlığı arasında 3 yıl süreli toplu iş sözleşmesi imzalandı.
Diyanet Vakfı Yozgat Şubesinden 400 öğrenciye kıyafet yardımı
Yozgat İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı ile WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu iş birliğiyle Yozgat’taki 400 ihtiyaç sahibi öğrenciye...
Erciyas: Hayal kırıklığı yaşamaktan yorulduk
Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas, sağlık çalışanlarının bugüne kadar Kovid-19 salgınına karşı verdiği mücadelede birçok kıymetli neferini şehit...
Koranavirüse karşı aşı uygulaması başladı
Yozgat’ta Koranavirüse karşı (Corona Vac) aşı uygulaması ilk olarak sağlık çalışanlarından başlamak üzere yapılmaya başlandı.
Ticaret Borsası modern yeni hizmet binasını hizmete açtı
Yozgat Ticaret Borası son derece modern olarak tasarlanan Onur Kaytan Plaza'da bulunan yeni hizmet binasını düzenlenen törenin ardından dualar ve...
Türkiye’nin 1 numarası Kolatar Ev Konsepti Mondi Mağazası oldu
Yozgat’ta sahipliğini Ali ve Mustafa Kolatar kardeşlerin yaptığı Kolatar İstikbal ve Mondi mağazaları, 2020 yılı içerisinde Türkiye genelinde  İstikbal ve...
Yozgat Şehir Hastanesinde aşı odaları hazırlandı
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan, aşı uygulamalarının sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığının genelgesi...
Engelli evde bakım hizmeti destek miktarları artırıldı
Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti’nden (SED), engeli evde bakım hizmeti ödemeleri için yapılan destek miktarlarını artırıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ