$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

Şeker Pancarı tarımı biterse Türkiye’de pancar çiftçisi biter

Kayseri Ziraat Oda Başkanları, şeker sektöründeki denetimsizlikler nedeniyle şeker pancarı tarımının bitmesi halinde Türkiye’de pancar çiftçisinin biteceğini belirttiler.

Şeker Pancarı tarımı biterse Türkiye’de pancar çiftçisi biter
  • 04.07.2017
  • 459 kez okundu

Kayseri Ziraat Oda Başkanları, şeker sektöründeki denetimsizlikler nedeniyle şeker pancarı tarımının bitmesi halinde Türkiye’de pancar çiftçisinin biteceğini belirttiler.

Şeker sektöründeki denetimsizlik sebebiyle mısır şurubu üreticilerinin bu boşluğu çok kötü şekilde kullandığını belirten Ziraat Oda Başkanları, “Şeker Pancarının kotası artmıyor ama mısır şurubunun kotası artıyor. Mısır şurubunun kotasının artması biz ziraat oda başkanlarını rahatsız etmektedir.  Eğer böyle giderse Türkiye’de  Pancar çiftçisi biter ve Şeker Fabrikalar da kapanır Özellikle NBŞ kotalarının  kontrol altına alınmasını talep ediyoruz.” dediler.

Kayseri Pancar Kooperatifinin 64. Olağan Genel Kurulu sonrasında, göreve yeniden seçilen Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Hüseyin Akay’ı Kayseri Ziraat Oda Başkanları ziyaret ederek  tebrik ettiler. Ziyarete, İl Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanı ve  Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş, Sarız Ziraat Odası Başkanı Mehmet Erkek,Yeşilhisar Ziraat Odası Başkanı Metin Altıparmak, Felahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kuzugüden, Sarıoğlan Ziraat Odası Başkanı Burhan Akdoğan, Bünyan Ziraat Odası Başkanı Lütfü Özsolak, Develi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Murat, Akkışla Ziraat Odası Başkanı Sedat Eraslan,Yahyalı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Genç, Tomarza Ziraat Odası Başkanı Sami Nalbant katıldılar. Ziyaret esnasında Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer’de hazır bulundu.

Kayseri  Ziraat Odaları Başkanları adına İl Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu  Başkanı ve  Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş yaptığı açıklamada; Kayseri Pancar Kooperatifinin yapılan 64. Olağan Genel Kurulunun hayırlı olmasını ve   bundan sonraki çalışmalarında başarı dilek ve temennilerini iletti.

Abdulkadir Güneş; Kayseri Şeker’in konumunun iyi duruma geldiğini ancak Şeker sektörünün içinde bulunduğu durumun hiç de iç açıcı olmadığını belirtti.

Güneş, şunları kaydetti: “Bir yıldan beri Şeker Kuruluna atama yapılamıyor ve Şeker sektöründeki denetimsizlik nedeniyle Mısır şurubu üreticileri bu boşluğu çok kötü şekilde kullanıyorlar. Şeker Pancarının kotası artmıyor ama mısır şurubunun kotası artıyor. Mısır şurubunun kotasının artması biz ziraat oda başkanlarını rahatsız etmektedir. Bu sorun sadece sizin sorununuz değil tabii ki çiftçimizin de sorunu ve bizim de sorunumuzdur.Bu konuların Mecliste de gündeme gelmesi gerekiyor. Bölgemizde araziler sulu tarıma açılıyor ve çiftçi şeker pancarı ekmek için kota talep ediyor. Havza bazlı desteklemeler kapsamına Şeker Pancarının da alınmasını istiyoruz. Pancar Çiftçisi şu anda hak ettiği parayı kazanıyor ama böyle giderse kazanamaz duruma gelecek  ve dolayısıyla çiftçimiz mağdur olacaktır. Özellikle NBŞ kotalarının  kontrol altına alınmasını talep ediyoruz.

“Eğer böyle giderse Türkiye’de  Pancar çiftçisi biter ve Şeker Fabrikalar da kapanır” diyen Güneş, “Kayseri’deki Şeker Fabrikamız yaklaşık 15 bin çiftçiye hizmet veriyor.Parasını ve avanslarını gününde alıyorlar.Başkanımız ne vaad ettiyse hepsini yerine getiriyor.Ama Kayseri Şeker sadece Pancar çiftçisine hizmet etmiyor. Lisanslı depolar hububat ekicileri için hizmete girdi.Ayrıca sözleşmeli tarım konusunda da çiftçinin her ürünün değerini bulması için gayret eden Kayseri Şeker bütün çiftçilikle uğraşanların sorunlarını kendi sorunu gibi görüyor.Bu nedenle aynı zamanda çiftçinin sorunu bizim de sorunumuz ve  bu konularda biz Ziraat Oda Başkanları olarak Başkanımıza her zaman destek vermeye hazırız” dedi.

Başkan Akay’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek,  yapılan çalışmaların topyekun çiftçileri ilgilendirdiği için bir kamu hizmeti olduğuna dikkat çekti. Akay, bu işlerde başarılı olabilmek için birlikte hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Başkan Akay, “Sektördeki sorunların çözümü konularında, Ziraat odaları, Sulama birlikleri ve diğer STK lar ve Kamu kuruluşları ile iş birliği içerisinde çalışma arzusundayız. Bu bölge çiftçisinin ayakta kalması ve kalkınması lazım. Özellikle Şeker Pancarı tarımının bölgede sürdürülebilirliği için gerek sektördeki gelişmeler gerekse ülkemizde ve Uluslar arası platformlar, Siyasiler ve STK ların görüşlerini mutlaka dikkate alırlar ve o nedenle bu konularda hep birlikte  mücadele ederek çözümleri birlikte ortaya koymamız lazımdır” diye konuştu.

Sürmeligaz Yozgat İşletme Müdürü İhsan Salman, İl genelinde çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü söyledi.
Yozgat’ta patates hasadı yapıldı
Patates tohumunda dışa bağımlılığı sona erdirmek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğüne bağlı Niğde Patates Araştırma Enstitüsü...
24 yıl sonra Gazi olarak kabul edildi
1996 yılı, Diyarbakır’ın Kulp İlçesi kırsalında bölücü  terör örgütü PKK ile girilen çatışmada kafasından, boynundan ve kolundan yaralanarak  bir süre...
Vali Polat, 1923 doğumlu Cumhuriyet çınarlarını unutmadı
Yozgat Valisi Ziya Polat, Cumhuriyet’imizle yaşıt 1923 doğumlu nine ve dedeleri evinde ziyaret ederek bir süre sohbet etti, gönüllerini aldı.
Sarıkaya’da kaldırım yenileme çalışmalarına başlandı
Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, ilçede Nevzat Şener Bulvarı güzergahında yer alan kaldırımlarda yenileme çalışmalarına başladıklarını söyledi.
Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı
Cumhuriyet’in kuruluşunun 97’nci yılı ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da coşkuyla kutlandı.  
Bilal Şahin: En büyük yatırım insana olan yatırımdır
Yozgat İl genelinde yaptığı hizmetler ve hayır işleri ile adından söz ettiren Yozgat ve İstanbul Kraft Torba Ambalaj Grubu Yönetim...
Yozgat’ta 4 DEAŞ militanı tutuklandı
Yozgat’ta DEAŞ terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Irak uyruklu 4 DEAŞ militanı, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Sorgun Belediyesinden örnek teşkil eden hizmetler
Sorgun Belediye Başkanı M Erkut Ekinci, belediye bünyesinde kurduğu atölye ile ilçede ; banklardan kamelyalara, oturma gruplarından, piknik masasına, pergoleden,...
Milletvekili Başer: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağının millet...
Şimşek: Cumhuriyet her şeyden önce büyüyen demokrasi ağacıdır
Yozgat Barosu Başkanı Mehmet Şimşek, Cumhuriyet’in her şeyden önce barışın ve huzurun gölgesinde büyüyen demokrasi ağacı olduğunu söyledi.
Akdağmadeni Belediye Başkanı Yalçın’dan kandil mesajı
Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, yayınladığı mesajında ilçe halkının ve İslam aleminin Mevlid Kandilini kutladı.
Cumhuriyet Bayramı Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı
Tüm yurt genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ