$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Milyonluk proje hazırlayan danışmanlar Sektör Çalıştayında buluştu

Tarım Kırsal Destekleme Kurumu (TKDK) desteklerinden yatırımcılar ve üreticilerin faydalanmasını için proje hazırlayarak milyonlarca liralık yatırım yapılmasını sağlayan danışmanlara yönelik Sektör Çalıştayı düzenlendi.

Milyonluk proje hazırlayan danışmanlar Sektör Çalıştayında buluştu
  • 19.10.2017
  • 538 kez okundu

 

Tarım Kırsal Destekleme Kurumu (TKDK) desteklerinden yatırımcılar ve üreticilerin faydalanmasını için proje hazırlayarak milyonlarca liralık yatırım yapılmasını sağlayan danışmanlara yönelik Sektör Çalıştayı düzenlendi.

Tarım Kırsal Destekleri (TKDK) başta olmak üzere diğer bazı kurumların ve Avrupa destekli projelerin hazırlayıcısı olan danışmanlarına yönelik Türkiye’de ilk Danışmanlık Sektör Çalıştayı Ankara Uluslar arası Tarımsal Eğitim Merkezi (UTEM)’de gerçekleştirildi.

YOZGAT TKDK DESTEKLERİ İLE 300 MİLYON LİRALIK YATIRIMA KAVUŞTU

2011 yılından itibaren Yozgat’ta faaliyete başlayan TKDK destekleri ile il genelinde yaklaşık 300 Milyon liralık yatırım yapıldı. Türkiye’nin pek çok bölgesinde olduğu gibi Yozgat’ta da kırsal kalkınma destekleri ile üreticiler modern işletmelere kavuşarak faaliyetlerini sürdürüyor. Özellikle son yıllarda yüzde 75’lere varan destek oranları ile yatırımcılar yeni işletmeler kuruyor ve bu imkanlardan faydalanıyor. Bu işletmeleri gerçekleştirmek için de en önemli görev ise proje hazırlayacak danışmanlara düşüyor. Danışmanlar tarafından hazırlanan bir projenin eksik ya da yanlış olması yatırımcıyı maddi ve manevi büyük kayıplar yaşatabiliyor.

Türkiye’de ilk kez TKDK tarafından danışmanlara yönelik IPARD II-3. Çağrı öncesi Danışmanlık Sektör Çalıştayı düzenlendi.

Çalıştay’a Tarım Kırsal Destekleme Kurumu (TKDK)  Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı,  TKDK Proje Hizmetleri Genel Koordinatörü Şerife Kontoğlu ve TKDK Proje Yönetimi Koordinatörü Türker Tunga Çağıcı ve diğer merkez koordinatörleri ve uzmanların yanı sıra PROJEDER (Proje Danışmanları Derneği) Başkanı Rıza Coşkun, Yönetim Kurulu üyeleri Osman Demirkol, Muhsin Çınar, Önder Çelik, Mustafa Hasgül  ve Esra Özkan, Denetleme Kurulu Başkanı Avni Yağcı ve Disiplin Kurulu Başkanı Sadettin Akpınar  ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen çok sayıda danışman katıldı.

TKDK  Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı  çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada,  geçen yıl TKDK hibeleri ile ülke genelinde 2 Milyar TL’nin üzerinde bir yatırımın yapıldığını söyledi.

Antalyalı, ”Bütün arkadaşlarım sahadaydı, defalarca yatırımcılarımızın ayağına gittik. Kaynaklarımızın yüzde 99,4’ünü kullandık elhamdülillah. Avrupa Birliği ülkemize daha fazla kaynak aktarma ihtiyacı hissediyor, inşallah önümüzdeki dönemde bunu da başaracağız. 2016 yılında 2 milyar liranın üstünde bir yatırım gerçekleşti, bu çok önemli bir şey. Biz bu yatırımlarla ülkemizin büyümesine ve kalkınmasına gayret ediyoruz. Türkiye’de en yüksek hibe TKDK tarafından verildi.”dedi.

TÜRKİYE KIRSAL KALKINMA İLE DAHA ÇABUK GELİŞECEKTİR

Türkiye’nin geleceğinin kırsal kalkınma olduğunu söyleyen Antalyalı, ülkenin kırsal kalkınma ile daha çabuk gelişeceğini ifade etti.

Antalyalı, ”Nüfus çok hızlı artıyor. Almanya’nın belki 4 nesilde gerçekleştirdiği şehirciliği biz bir nesilde gerçekleştirdik. Bu, pek çok sosyolojik probleme sebebiyet veriyor. İstanbul örneğini düşünün, dev şehirlerde dev çözümler üretmek zorunda kalıyorsunuz. İnsanları doğdukları yerde doyar hale getirmeliyiz. Biz de Kurum olarak bunun için özen ve gayret gösteriyoruz.” diye konuştu.

PROJEDER Başkanı Rıza Coşkun’da Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde uygulanan hibe mekanizmasının 4 ayağı bulunduğunu dile getirdi.

DANIŞMANLAR EĞİTİMLİ VE KENDİSİNİ İYİ YETİŞTİRMİŞ OLMALI

Bunların hibe makamı, yatırımcı, tedarikçi ve danışman olduğuna dikkat çeken Coşkun, ”Danışmanlar, eğitimli, bilgili ve kendisini iyi yetiştirmiş olması gerekir. Ülkemizde danışmanlık sektörü maalesef tam anlamıyla örgütlenememiş. Sektör ya bilinmiyor ya da bilinse bile olumsuz olarak tanınmaktadır. Bunun da en büyük etkisi ‘Ben danışmanım’ diyerek piyasayı dolandıran kötü niyetli kişiler ile içimizden çıktığı halde kendisini yetiştirememiş, yeteneksiz, eğitimsiz ve beceriksiz danışmanlardan kaynaklanmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

PROJEDER’in TKDK olan tüm illerde en az bir danışmanın temsil ettiği bir sivil toplum kuruluşu olduğunu kaydetti.

TÜRKİYE’DE EN YÜKSEK HİBEYİ TKDK VERDİ

TKDK’ya yönelik hazırladığı projelerle Yozgat’a en fazla hibe destekli yatırımın gelmesini sağlayan Mali Müşavir ve Danışman Harun Evcimen’de yaptığı konuşmada ülkede en fazla hibeyi TKDK’nın verdiğini vurguladı.

 

 

1996 yılı, Diyarbakır’ın Kulp İlçesi kırsalında bölücü  terör örgütü PKK ile girilen çatışmada kafasından, boynundan ve kolundan yaralanarak  bir süre...
Vali Polat, 1923 doğumlu Cumhuriyet çınarlarını unutmadı
Yozgat Valisi Ziya Polat, Cumhuriyet’imizle yaşıt 1923 doğumlu nine ve dedeleri evinde ziyaret ederek bir süre sohbet etti, gönüllerini aldı.
Sarıkaya’da kaldırım yenileme çalışmalarına başlandı
Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, ilçede Nevzat Şener Bulvarı güzergahında yer alan kaldırımlarda yenileme çalışmalarına başladıklarını söyledi.
Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı
Cumhuriyet’in kuruluşunun 97’nci yılı ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da coşkuyla kutlandı.  
Bilal Şahin: En büyük yatırım insana olan yatırımdır
Yozgat İl genelinde yaptığı hizmetler ve hayır işleri ile adından söz ettiren Yozgat ve İstanbul Kraft Torba Ambalaj Grubu Yönetim...
Yozgat’ta 4 DEAŞ militanı tutuklandı
Yozgat’ta DEAŞ terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Irak uyruklu 4 DEAŞ militanı, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Sorgun Belediyesinden örnek teşkil eden hizmetler
Sorgun Belediye Başkanı M Erkut Ekinci, belediye bünyesinde kurduğu atölye ile ilçede ; banklardan kamelyalara, oturma gruplarından, piknik masasına, pergoleden,...
Milletvekili Başer: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağının millet...
Şimşek: Cumhuriyet her şeyden önce büyüyen demokrasi ağacıdır
Yozgat Barosu Başkanı Mehmet Şimşek, Cumhuriyet’in her şeyden önce barışın ve huzurun gölgesinde büyüyen demokrasi ağacı olduğunu söyledi.
Akdağmadeni Belediye Başkanı Yalçın’dan kandil mesajı
Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, yayınladığı mesajında ilçe halkının ve İslam aleminin Mevlid Kandilini kutladı.
Cumhuriyet Bayramı Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı
Tüm yurt genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ