$ DOLAR → Alış: 32,44 / Satış: 32,57
€ EURO → Alış: 34,71 / Satış: 34,85

Milli Eğitim’den 28 Bin 81 öğrenci kodlama eğitim aldı

Yozgat Valiliği himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Koordinesinde 2017 yılında kurulan KoduluYoz programından 28 Bin 81 öğrencinin eğitim aldığı bildirildi.

Milli Eğitim’den 28 Bin 81 öğrenci kodlama eğitim aldı
  • 15.10.2020

Yozgat Valiliği himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Koordinesinde 2017 yılında kurulan KoduluYoz programından 28 Bin 81 öğrencinin eğitim aldığı bildirildi.

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, yaptığı açıklamada; Başlangıçta 6 ilçede kurulmaya başlanan atölye sayılarının şu an  21 atölye ile çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Yazıcı, “ KodluYoz atölyesinde kurs alan yüzlerce öğrencimiz öncelikle code.org etkinlikleri ile başlayarak algoritma becerisini kazanmakta ve Scratch programı ile bu becerilerini geliştirmektedir. Atölyede çalışma imkânı olmayan öğrencilerimize de Bilişim Teknolojileri öğretmenlerimiz ve Robotik Kodlama kursu alan öğretmenlerimiz tarafından okul imkânları doğrultusunda  21 Bin 236 öğrencinin Code.org, 6 Bin 845 öğrencimizin de Scratch Programında kayıtları yapılmış ve kodlama alanında eğitim alması sağlanmıştır.

KodluYoz Projesi ile hizmet içi eğitim  kapsamında 500 öğretmenimiz robotik kodlama eğitimi alarak 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda kendilerini geliştirme imkânı buluyor ve Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından onaylı sertifika sahibi oluyorlar. Atölyemizde bulunan robotik malzemeleri inceleme ve bunlarla çalışma fırsatı bulan öğrencilerimiz robot parçalarını, sensörleri ve ne işe yaradıklarını, bunları nasıl bir araya getireceklerini ve tasarımı yapılan bir robotun nasıl kodlanarak farklı alanlarda kullanılabileceğini keşfetmektedir. Grup çalışması yaparak analitik ve inovatif düşünmeyi öğrenen öğrencilerimiz bu bilgilerin gerçek hayatta kullanılan örneklerini görme imkânı bulmaktadır.”dedi.

ÖĞRENCİLERİMİZ KENDİLERİNİ DE BU ALANDA GELİŞTİRECEKLERDİR

Öğrencilerin kendilerini de bu alanda geliştireceklerini vurgulayan Yazıcı, “Atölyelerimizde 3 boyutlu tasarım yapmayı öğrenen öğrencilerimiz, bu alanda yapılan ve gelecekte yapılacak olan Endüstri 4.0 teknolojileri ile tanışarak kendilerine özel 3 boyutlu tasarımlar yapıp, bunların çıktısını almaktadır. Öğrencilerimizin aldıkları eğitimin sonuçlarını görmek, yapılan işleri sergilemek amacıyla TUBİTAK ile  Ulusal ve yerel  alanlarda düzenlenen yarışmalara katılmaktadırlar.  2019 yılında Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen Eğitim Bilim ve Öğrenme Şenliğinde yapılan yarışmamıza 100 öğrencimiz katılmış ve ödüllendirilmiştir.

Salgın nedeniyle yarışma yapılamamakla beraber atölyelerde ve çevrimiçi çalışmalarla kodlama etkinliklerimiz devam etmektedir. Dünya genelinde yapılan kodlama haftası çalışmaları çerçevesinde Evde KodluYoz sloganı ile ilimiz geneli tüm öğrencilerimizle kodlama çalışmaları başlatılmıştır. Öğrencilerimiz artık evlerinde de kodlama yaparak çalışmalarını sürdürerek kendilerini geliştirme imkanına sahip olmaktadır. 21. yy. becerilerini kazandırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla yediden yetmişe herkesi kodlama haftası etkinliklerine KodluYoz ile davet ediyoruz. Etkinliklere katılmak için rehberimiz kodluyoz.org adresinde bulabilirsiniz.”diye konuştu.

 

ReklamReklam
Milletvekili Akgül’den bürokratlara: “ Nefesi yetenler hizmet edecek “
AK Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, Yozgat'ta görev yapan tüm bürokratların vatandaşların hizmetinde en iyi ve hızlı bir şekilde görev...
Yozgat’ta bayramlaşma programı düzenlendi
Yozgat'ta Kurban Bayramı dolayısıyla bayramlaşma programı gerçekleştirildi.
Yozgat’ta şiddetli rüzgar çatıları uçurdu: Vatandaşlar uyarıldı
Yozgat'ın akşam saatlerinde etkisi artan şiddetli rüzgar, ilde bazı binaların çatılarını uçurarak olumsuz etkiler yarattı. Yozgat Valiliği, yaşanan bu durum...
Tecimer: Bayram boyunca 1050 personelimiz görev yapacak
Yozgat’ta İl Emniyet Müdürü Recep Tecimer, Kurban Bayramı süresince il genelinde 400’ü trafik, 650’si asayiş tedbirleri olmak üzere toplamda 1050...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ