$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Marketlerde kurban etini kıyma çektirme yoğunluğu

Kurban Bayramı‘nın 1. gününde de marketler ve kasaplar, kurban etlerini kıyma olarak çektirmek ve sucuk yaptırmak isteyenlerin akınına uğruyor.

Marketlerde kurban etini kıyma çektirme yoğunluğu
  • 02.09.2017
  • 766 kez okundu

 

Kurban Bayramı‘nın 1. gününde de marketler ve kasaplar, kurban etlerini kıyma olarak çektirmek ve sucuk yaptırmak isteyenlerin akınına uğruyor.  Market sahipleri, yoğunluğun bir hafta boyunca devam edececeğini belirtiyor.

Özkan Arslan isimli vatandaş, bayramın birinci günü köyde kurbanını kestiğini belirterek, kurban etinin bir kısmını kıyma yaptırarak değerlendirdiklerini söyledi.

Arslan, “ Hacıosmanlı köyünde bayramı geçiren Fevzi Özkan isimli vatandaş, bayramın son günü Yozgat‘a döndüğünü belirtti. Arslan,”Genelde Kurban Bayramı‘nın birinci günü kurban kesimi ile geçiyor. İkinci ve üçüncü günler bayramlaşma ziyaretleri ile devam ediyor. Yaz dönemi olması dolasıyla et çabuk bozulabiliyor. O yüzden bizde ilk gün et işlerini halletmek için ayırdığımız bir kısım eti kıyma çektiriyoruz. Yaklaşık 15 kilogram et getirdim. Bunun yarısını da sucuk yaptıracağım.” diye ifade etti.

Halim Duygu’da benzer ifadeler kullanarak,  kurban etinin bir kısmını kıyma çektirmek için getirdiğini söyledi. Duygu, “Kurbanda 6 kişi ortak büyükbaş hayvan kestik. Kıymalık olarak ayırdığımız eti makinede çektirip, bir kısmını da burada sucuk yaptıracağız. Fakire fukaraya da kurban payından verdik, Allah‘a şükür.” diye konuştu.

Bayramın ilk günü marketlerini açtıklarını ifade eden Kiler Market İşletme Müdürü Ahmet Yüzbaşıoğlu ve kardeşi Muhammet Yüzbaşıoğlu, bayramın birinci günü öğleden sonra başlayan yoğunuğun gece geç saatlere kadar sürdüğünü söyledi. Ahmet Yüzbaşıoğlu,  “Her yıl olduğu gibi bu yıl da kurbanda vatandaşlarımız kıymalık olarak ayırdığı kurban etlerini marketimize getirerek kıyma olarak çektiriyor. Bazı vatandaşlarımız da kıyma olarak çektirdikleri etin sucuk yapılmasını istiyor. Biz marketi bayramın birinci öğleyin açtık. Açtığımız satten itibaren gece geç saate kadar vatandaşlarımızın yoğunluğu oldu. Bu yoğunluğun bir 3-5 gün daha devam edeceğini tahmin ediyoruz. Çünkü kurban tatilini memlektelerinde geçiren vatandaşımız Yozgat’a döndüğünde kıymalık ayırdığı kurban etini çektirmek için market ve kasaplara gidecek.”diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ