$ DOLAR → Alış: 32,44 / Satış: 32,57
€ EURO → Alış: 34,50 / Satış: 34,64

Hasat dönemiyle çiftçinin yoğun çalışma mesaisi başladı

Türkiye’nin coğrafi konumu bakımdan tarım ve hayvancığa oldukça elverişli illeri arasında yer alan Yozgat’ta hububat hasat döneminin başlamasıyla bölge çiftçisi yoğun çalışma mesaisine başladı.

Hasat dönemiyle çiftçinin yoğun çalışma mesaisi başladı
  • 11.07.2018

 

Türkiye’nin coğrafi konumu bakımdan tarım ve hayvancığa oldukça elverişli illeri arasında yer alan Yozgat’ta hububat hasat döneminin başlamasıyla bölge çiftçisi yoğun çalışma mesaisine başladı.

Hasat sezonunun başlamasıyla birlikte çiftçiler, bir yandan arpa, buğday hasadını yaparken, bir yan dan da hayvanlarının saman ihtiyacını temin etmeye çalışıyor. Hububat hasadının yanı sıra, nohut, soğan ve patates hasadını da yapan çiftçiler sabahın erken saatinden itibaren başladıkları çalışmalarını akşam geç saatlere kadar sürdürüyor.

Hasat dönemi devam eden Yerköy’ün Orhan Köyünde çiftçiler, hasadı tamamlanan ürünlerini harman yerinden kamyonlara doldurarak tüccar ve ofisin yolunu tutuyor.

Fatih Özer, isimli çiftçi bir yandan biçerdöverle tarlasının hasadını yaptırırken diğer taraftan hayvanlarının saman ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını söyledi. Özer, “Çitçilerimiz için en yoğun çalışma dönemi bu aylar içerisinde gerçekleşiyor. Mevsimin en sıcak dönemine denk gelen bu çalışma biz çiftçilerin işlerini yapmasını zorlaştırıyor. Şuan ürünlerimizi traktörlerle ve kamyonlarla ofise götürüyoruz. Hasadı yapılan tarlamızın sapını ise saman yada balya olarak yaptırarak hayvanlarımızın saman ihtiyacını karşılıyoruz. Buğdayımızın bir kısmını tohumluk için ayırıyor ekim ayında tarlamızın ekimini yapacağız. Şuan bu ayırdığımız tohumluk buğdayımızı ilçeye götürerek selektörden geçireceğiz. Ekim ayı içerisinde de tarlalarımızın tekrar ekimini yapacağız.”dedi.

Kışın sadece hayvancılık işi yapıldığını yazın ise baharla birlikte buna tarımında dahil olduğunu vurgulayan Özer, “Çiftçilerimizin kışa göre yazın işleri daha yoğun oluyor. Çünkü kışın tarım yapılamadığı için genelde havyalarımızla uğraşıyoruz. Yazın ise bu iş yoğunluğu daha da artıyor bir taraftan hububat hasadı, diğer taraftan hayvanlarımızın yem ihtiyacını karşılama sonrasında ise tekrar ekim hazırlığı derken yılın 12 ayı çalışıyoruz.”diye konuştu.

Ahmet Turan’da benzer ifadeler kullanarak yazın çalışmanın zorluğundan bahsetti Turan kış mevsimine kadar çiftçinin tarla, bağ ve bahçe işlerinin devam ettiğini vurguladı.

 

 

ReklamReklam
Bozdağ: Ortaya çıkan sonucun sorumluları bizleriz
Bozdağ, yaptığı konuşmada, "Bu mesajı doğru okumak ve gereklerini de dosdoğru yerine getirmek bizlerin birinci önceliği olacaktır. Ortaya çıkan...
Vali Özkan, Polis Haftası dolayısıyla polislerle bir araya geldi
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Türk Polis Teşkilatının 179. kuruluş yıldönümü ve Polis Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlik kapsamında, İl Emniyet...
Şahan, İlçelerde partililerle bayramlaştı
AK Parti Yozgat Milletvekili Süleyman Şahan, Yozgat ve ilçelerinde düzenlenen bayramlaşma programlarına katılarak partililer ve vatandaşlarla bayram sevincini paylaştı.
Sedef, esnaf ve vatandaşlarla bayramlaştı
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, Ramazan Bayramı'nın coşkusunu yaşamak ve hemşehrileriyle bir araya gelmek amacıyla esnafları...
Akgül: Bayramlar birlik beraberlik kardeşliktir
AK Parti Yozgat Milletvekili ve TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül, mübarek Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte bayram sevincini birlikte yaşadıklarını...
Videokonferansla Erdoğan’la bayramlaştılar
AK Parti Yozgat İl Teşkilatı, Yozgat milletvekilleri Telekonferans yönetimi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bayramlaştı.  
Vali Özkan, huzurevi sakinlerini misafir etti
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, göreve başladığı günden itibaren halkla kurduğu sıcak iletişimi ve farklı uygulamalarıyla dikkat çekiyor.
Bakan Yerlikaya,  3 günün bilançosunu açıkladı
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ramazan Bayramı tatilinin ilk üç gününde meydana gelen trafik kazalarına ilişkin bilançoyu kamuoyuyla paylaştı.
Elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti
Yozgat'ın Yenifakılı ilçesinde ikamet eden (K.K.) isimli şahıs, elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetti. Olay, 09 Nisan 2024 tarihinde meydana geldi.
YSK, 6 İl ve 10 İlçe için yapılan başvuruları karara bağladı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), siyasi partilerin Van, Şırnak, Amasya, Kırklareli, Bingöl ve Ardahan illeri ile 10 ilçe için yaptıkları başvuruları...
Yozgat Valisi Özkan, Şehitlik ziyaretinde bulundu
Ramazan Bayramı arifesinde, Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili Ethem Sedef ve il protokolü, şehitlik...
Vali Özkan ve Milletvekili Sedef, jandarma personelinin bayramını kutladı
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, beraberinde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili Ethem Sedef ile birlikte Muslubelen Trafik Uygulama Noktası'nda...
Türk Polis Teşkilatı’nın 179. yaşı törenle kutlandı
Türk Polis Teşkilatı'nın 179. kuruluş yıl dönümü ve Polis Haftası dolayısıyla Yerköy ilçesinde şehitlik anıtına çelenk sunum töreni gerçekleştirildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ