$ DOLAR → Alış: 32,44 / Satış: 32,57
€ EURO → Alış: 34,71 / Satış: 34,85

Durusoy: İmam Hatip okulları bilgili inançlı nesiller yetiştirmektedir

Hak Savunucuları Derneği Yozgat Şube Başkanı Hüseyin Durusoy, İmam Hatip Okulları’nın ortaokul ve lise bölümlerinden oluştuğunu belirterek, İmam Hatip Okullarının temel gayesinin kendisi ve yaşadığı toplum için bilgili, kültürlü, başarılı, kendine güvenen, inançlı gençler yetiştirmek olduğunu söyledi.

Durusoy: İmam Hatip okulları bilgili inançlı nesiller yetiştirmektedir
  • 14.09.2020

Hak Savunucuları Derneği Yozgat Şube Başkanı Hüseyin Durusoy, İmam Hatip Okulları’nın ortaokul ve lise bölümlerinden oluştuğunu belirterek, İmam Hatip Okullarının temel gayesinin kendisi ve yaşadığı toplum için bilgili, kültürlü, başarılı, kendine güvenen, inançlı gençler yetiştirmek olduğunu söyledi.

Hak Savunucuları Derneği Başkanı Hüseyin Durusoy, yaptığı açıklamada İmam Hatip okullarının önemine değindi.

Durusoy, İmam Hatip okullarının normal ortaokul ve lise müfredatına ek olarak dini ve ahlaki eğitim veren, mesleğe ve üniversiteye öğrenci yetiştiren, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenen resmi devlet okulları olduğunu vurguladı.

Başkan Durusoy, “İmam Hatip Okullarının temel gayesi kendisi ve yaşadığı toplum için bilgili, kültürlü, başarılı, kendine güvenen, inançlı gençler yetiştirmek; 21. yüzyılda gelişen ihtiyaçlara cevap verecek bireyler olarak onları hayata hazırlamak; insana değer veren, problemlere çözüm üretebilen milli ve manevi değerlerini koruyan ve geliştiren kişilikli insanlar olarak onları yetiştirmektir. İmam Hatip Okulları sosyal bilimler, beşeri bilimler, fen bilimleri ile birlikte İslami ilimleri aynı müfredat altında gösteren Türkiye’ye özgü bir tecrübedir. Bu tecrübeden başta Türk cumhuriyetler olmak üzere yirmi (20)nin üzerinde ülke istifade etmektedir. Diğer okullarda ki zorunlu derslerin tamamı İmam Hatip Okullarında mevcuttur. Öğrencilerimiz diğer ortaokul ve lise öğrencilerinin sahip oldukları bilginin yanısıra İslam dininin temel kaynaklarını ve yöntemlerini tefsir, hadis, ilmihal, hitabet, Peygamber efendimizin hayatı, Kur’an-ı kerim  ve Arapça derslerini doğru kaynaklardan ve formasyon sahibi eğitimcilerden edinmektedirler. İmam Hatip Okullarında Arapçanın yanında İngilizce de zorunlu ikinci dil olarak öğretilmektedir. Hatta bazı imam hatipler okullarında İngilizce eğitim yapılmaktadır.İmam Hatip Liselerini bitiren öğrencilerimiz. Hem Milli savunma Üniversitelerini hem de Mühendislik Fakültelerini ,Tıp Fakültelerini, Diş Hekimliği fakültelerini, Eczacılık fakülteleri. Hukuk Fakültelerini ve Eğitim Fakültelerini de hiçbir katsayı problemi ile karşılaşmadan tercih yapabilmektedirler. Bunun yanı sıra istedikleri diğer meslekler ile spor, sanat, sosyal bilimler gibi diğer bölümlere de gidebilmektedirler. Aynı şekilde İmam Hatip Lisesi Mezunları Polis okullarını da edebilmektedirler.”diye konuştu.

İSLAM GÜZEL AHLAKTIR, CEMİYET DİNİDİR, İLİM DİNİDİR

“İslam güzel ahlaktır, cemiyet dinidir, ilim dinidir.” diyen Durusoy, “ Birinci Kaynağı Kurandır ve Peygamber efendimizin hayatıdır. İslam da nefsi terbiye etmek esastır.İnsan ilim ile iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırır ve iyilik yapmaya yönelir. İyiliğin yanı sıra kötülüklerden kaçmak ve nefsi ile mücadele etmek şarttır. Eğitim; iyiyi, doğruyu, güzeli, hakikati anlatmak içindir.Hayat bir okuldur, insan ilim öğrenerek kemale ermek için dünyaya gelmiştir. Bu sebeple çocuklarımıza dinimizi ve değerlerimizi öğretmek zorunluluğumuz vardır. İmam Hatip Okulları milli ve manevi değerlerine bağlı, belirli bir hedefi olan, hem beşeri bilimlerde, hem de fen ve sosyal bilimlerin de kendini yetiştirmiş. Topluma faydalı, düşünen ve düşündüğünü söylemekten çekinmeyen, hitabeti kuvvetli, araştırmayı seven aktif gençler yetiştirmeyi ilke edinmesiyle ailelerin ve öğrencilerin tercih sebebidir.”şeklinde konuştu.

ReklamReklam
Yozgat’ta şiddetli rüzgar çatıları uçurdu: Vatandaşlar uyarıldı
Yozgat'ın akşam saatlerinde etkisi artan şiddetli rüzgar, ilde bazı binaların çatılarını uçurarak olumsuz etkiler yarattı. Yozgat Valiliği, yaşanan bu durum...
Tecimer: Bayram boyunca 1050 personelimiz görev yapacak
Yozgat’ta İl Emniyet Müdürü Recep Tecimer, Kurban Bayramı süresince il genelinde 400’ü trafik, 650’si asayiş tedbirleri olmak üzere toplamda 1050...
Yozgat’ta jandarma teşkilatının 185. kuruluş yıl dönümü kutlandı
Türk Jandarma Teşkilatı’nın kuruluşunun 185. yıl dönümü ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da düzenlenen törenle kutlandı.
Başkan Arslan: Birlik ve beraberlik içinde nice bayramlara
Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, bayramların milletin birlikte yaşama ve aydınlık bir geleceği bir arada kucaklama arzusunun tazelendiği günler...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ