$ DOLAR → Alış: 32,44 / Satış: 32,57
€ EURO → Alış: 34,71 / Satış: 34,85

Bulut: Ekonomide görünmeyen kahramanlar Mali Müşavirlerdir

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, pandemi sürecinde meslektaşlarının yaşadığı sorunlara değinerek, ekonomik alanda mücadelenin görünmeyen kahramanlarının Mali Müşavirler olduğunu söyledi.

Bulut: Ekonomide görünmeyen kahramanlar Mali Müşavirlerdir
  • 07.09.2020

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, pandemi sürecinde meslektaşlarının yaşadığı sorunlara değinerek, ekonomik alanda mücadelenin görünmeyen kahramanlarının Mali Müşavirler olduğunu söyledi.

SMMMO Başkanı Ahmet Bulut, yaptığı açıklamada; Covid-19 sürecinden etkilenen ekonomik faaliyetleri canlandırmak ve normalleştirebilmek adına bazı iş sektörlerinde KDV indirimleri yapıldığını ve kira ödemeleri tevkif atında indirime gidildiğini hatırlatarak, “ Bu zor süreçte her zaman devletin yanında olan, biz mali müşavirlere maalesef hiçbir katkı gelmedi.”dedi.

Pandemi sürecinde  meslektaşlarının yaşadığı sorunlara değinen Başkan Bulut, “Ne var bunda canım, herkes evden çalışsın denilebilir ve denildi de. Olay bu kadar basit değil. Bunu diyen her halde mali müşavirin ne iş yaptığını bilmeden laf olsun diye konuşuyor. Çok da zor değildi 2020 yılı sonuna kadar Bizde de KDV indirimi yapılabilirdi. Sonrada hep beraber ekonomik alanda mücadele diyoruz. Tabi nasıl olacaksa.”diye konuştu.

BİZE DEĞER KAZANDIRAN ŞEYLER, YAPTIĞIMIZ İŞLERDİR

Kendilerine değer kazandıran şeylerin, yaptıkları işler olduğunu vurgulayan Bulut, “Ekonomik alanda mücadelenin görünmeyen kahramanları arasında Biz mali müşavirler yer almaktadır. Sistemden mali müşavirleri çıkarttığınızda mükellef-devlet arasındaki iletişimin, bir anlamda sağlıklı ekonomik faaliyetlerin yürümesi mümkün değildir. Mali müşavirin çalışabilmesi ve verileri girebilmesi için mükelleflerden alış satış faturaları, tahsilat makbuzları, çek senet görüntüleri ve banka ekstreleri gibi belgelerin fiili olarak alınması ve yakın temasa girilmesi. Mükelleften alınan evrakların hepsi elden alınan evraklar/kâğıtlar üzerine bulaşmış bir virüsün bütün aileye bulaşma riski söz konusu olmasıdır. Bu yüzden mali müşavirlerin evden çalışmaları, virüsle etkin mücadele kapsamında mümkün olmadı, olmazda.”şeklinde konuştu.

2020 YILI ÇOK YÖNLÜ ZORLUKLARLA BAŞLADI

2020 yılının çok yönlü zorluklarla başladığını ve aynı zorluklarla devam ettiğini söyleyen SMMMO Başkanı Bulut, “Bütün yaşam faaliyetlerini zora sokan ve küresel sorun olarak ülkemizi de etkileyen COVİD-19 salgınıdır. Salgınla hem sağlık hem de ekonomik anlamda (birbirini tamamlayan alanlar-sağlık olmazsa ekonomi, ekonomi olmazsa sağlık alanında mücadele edilemez) mücadele edilmektedir. 2019 sonu ve 2020 başlarında Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) öncülüğünde özel sektörde sistematik elektronik dönüşümler (dijitalleşme) başlatıldı. Ülkemizde e-dönüşüm kapsamı iyice genişlemiş ve birçok mükellef grubu e-defter, e-fatura, e-arşiv, e-müstahsil makbuzu, e-serbest meslek makbuzu gibi elektronik belgeler ile tanışmıştı. Tabii ki bu tanışmada kilit aktör mali müşavirlerdi. Esnaf odaları kendi üyelerine bunları anlatıp eğitim vereceğine maalesef  bu iş yine bizlere düştü. 11 Martta ilk koronavirüs vakası görülmesinden sonra hızla artan vakalar nedeniyle GİB ilk adımı attı ve önce yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerini, ardından mart ayındaki diğer beyannameleri (KDV, Muhtasar, Ba-Bs formları) erteledi. Bu arada ülkede 19 Mart 2020 tarihi itibariyle birçok işletme zorunlu olarak kapatıldı ve üretim durduruldu. Açık kalan işletmeler ise kısmi çalışma pozisyonu alarak personel azaltmaya ya da mevcut personeli daha az çalıştırmaya başladılar.

Bu süreçte kanunlarımızda yer alan fakat pek kullanılmayan Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) gündeme geldi. KÇÖ kısaca, bir işçinin hiç çalışmaması ya da eksik çalışması sonucunda ücretinde yaşanan düşüşün İş-Kur tarafından işsizlik ödeneği ile finanse edilmesidir. KÇÖ alınabilmesi için işverenin başvuru yapması ve bordro puantajlarının sisteme girmesi gerekmektedir. Bu işi hiçbir işveren yapamayacağından iş yükü yine mali müşavirlere kalmıştı. Mali müşavirler KÇÖ ile uğraşırken 17/04/2020 tarihinde ücretsiz izin desteği çıkarıldı. Bu destek KÇÖ’den yararlanamayan ve ücretsiz izne çıkarılmış olan personele günlük belli bir miktar üzerinden yapılan yardımdı. Bu paranın işçi tarafından alınabilmesi için işveren başvurusu gerekmekte idi. Yine işverenlerin rolünü muhasebeci ve mali müşavirler üstlendi. Yüzbinlerce kişi ücretsiz izin parası alsın diye mali müşavirler gece gündüz, hiç olmadığı kadar mesai harcayarak çalıştı. Sistemde yaşanan aksaklıklar (SGK ile İş-Kur sistemlerinin uyumsuzlukları vs.) nedeniyle ortaya çıkan hataların düzeltilmesi için yüzlerce dilekçe verildi. Bu arada ülkede sokağa çıkma yasakları başlamıştı. İlk sokağa çıkma yasağı uygulamasında mali müşavirler istisna kapsamında değillerdi. Bu nedenle yetişmesi gereken işler yetişmiyor, evrak girişleri için evlerde çalışılmak zorunda kalınıyordu. Mali müşavirler tüm geçimini müşterilerinden yaptığı tahsilatla sağlamaktadır. Sektörde açık olarak tahsilat sorunu yaşanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Bulut, meslektaşlarının, meslek odalarından (TÜRMOB) devletten beklentilerini şöyle sıraladı: “KDV indirimi ve Öncelikle bir mali müşavirin imza atacağı beyanname sayısına yasal kısıtlama getirilsin. Bugünkü teknolojiyle bu kısıtlama çok kolayca yapılabilir. Bu sayede mali müşavirler arasında tutulan defter sayısında (küçük-büyük sınıflandırması yapılarak) bir dengeleme söz konusu olabilir ve haksız rekabetin önüne geçilir. Mevzuat değişiklikleri, yapılandırma ve ertelemeler gibi işlemlerde kamu idaresinin olası sorunlarının asgariye indirmesi için meslek temsilcilerinin görüşleri mutlaka alınmalıdır. Ve özellikle mali müşavirlerce önceden talep edilen erteleme kararları son güne bırakılmamalıdır. Ve özellikle bizlerin beyannamelerle muhatap olduğu gelir idaresi ile  SGK’nın sistemlerini tam işler hazır hale getirmeden  yeni beyannameler çıkarmaması.”

 

ReklamReklam
Yozgat’ta şiddetli rüzgar çatıları uçurdu: Vatandaşlar uyarıldı
Yozgat'ın akşam saatlerinde etkisi artan şiddetli rüzgar, ilde bazı binaların çatılarını uçurarak olumsuz etkiler yarattı. Yozgat Valiliği, yaşanan bu durum...
Tecimer: Bayram boyunca 1050 personelimiz görev yapacak
Yozgat’ta İl Emniyet Müdürü Recep Tecimer, Kurban Bayramı süresince il genelinde 400’ü trafik, 650’si asayiş tedbirleri olmak üzere toplamda 1050...
Yozgat’ta jandarma teşkilatının 185. kuruluş yıl dönümü kutlandı
Türk Jandarma Teşkilatı’nın kuruluşunun 185. yıl dönümü ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da düzenlenen törenle kutlandı.
Başkan Arslan: Birlik ve beraberlik içinde nice bayramlara
Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, bayramların milletin birlikte yaşama ve aydınlık bir geleceği bir arada kucaklama arzusunun tazelendiği günler...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ