$ DOLAR → Alış: 32,44 / Satış: 32,57
€ EURO → Alış: 34,71 / Satış: 34,85

Bulut: Bilirkişilik yenileme eğitim süresi 2021 yılı sonuna uzatıldı

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, Kovid-19 salgını sebebiyle 2018  yılında  sicil  ve    listeye    kaydedilen bilirkişilerin yenileme eğitimine katılmak için öngörülen sürenin 2021 yılı sonuna kadar uzatıldığını söyledi.

Bulut: Bilirkişilik yenileme eğitim süresi 2021 yılı sonuna uzatıldı
  • 24.11.2020

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, Kovid-19 salgını sebebiyle 2018  yılında  sicil  ve    listeye    kaydedilen bilirkişilerin yenileme eğitimine katılmak için öngörülen sürenin 2021 yılı sonuna kadar uzatıldığını söyledi.

 

Yozgat SMMMO  Başkanı Ahmet Bulut, Pandemiden dolayı yapılması gereken bilirkişilik  eğtimleri’nin ve  Halen bilirkişilik yapmakta olan kişilerin yenileme  eğitimleri hakkında açıklamada bulundu.

Başkan Bulut, “Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bilirkişilik Yönetmeliği’nin “Bölge kurulunun görevleri” başlıklı 21 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde “Bilirkişiliğe kabule ve bilirkişilerin sicile ve listeye kaydedilmesine karar vermek”. ve aynı fıkranın (c) bendinde “Sicile kayıtlı bilirkişilerin temel ve alt uzmanlık alanlarına göre bölge listesini oluşturmak.” bilirkişilik bölge kurullarının görevleri arasında sayılmıştır. Bilirkişilik bölge kurullarınca anılan Yönetmelik kapsamında ilk listeler 2018 yılında oluşturulmuş olup ihtiyaca binaen   2019   yılında   yeni   bilirkişiler,   bölge   kurulları   listelerine   eklenmiştir.Aynı Yönetmeliğin “Temel eğitim” başlıklı 30 uncu maddesinin altıncı fıkrasında “Teorik eğitim ve uygulama eğitiminin içeriği, yöntemi ile usul ve esasları bu alanlardaki ihtiyaca göre Daire Başkanlığınca güncellenebilir.” hükmü, sekizinci fıkrasında,”Bilirkişilere, bilirkişilik eğitim izni verilen kuruluşlarca teorik ve uygulamalı, toplam altı saatten az olmamak üzere üç yılda bir defa yenileme eğitimi verilir. Bilirkişiler yenileme eğitimine sicile kaydedildiği tarihten itibaren üçüncü yılın içinde katılmak zorundadır. Yenileme eğitimine katılmayan bilirkişiler bu eğitimi almadıkça yeniden bilirkişilik yapmak için başvuruda bulunamaz.” hükmü yer almakta olup bilirkişilik sicil ve listesine kayıtlı bilirkişilerin sicile kaydedildiği tarihten itibaren üçüncü yılın içinde   bilirkişilik   yenileme   eğitimine   katılmak   zorunda   oldukları   belirtilmiştir.Bu  kapsamda,  2018  yılında  sicile  ve  listeye  kaydedilen  bilirkişilerin  2020  yılı  içerisinde yenileme  eğitimine  katılmaları  ve  devamında  yeniden  bilirkişilik  yapmak  isteyenlerin başvurularının alınması Daire Başkanlığımızca planlanmıştı. Bu kapsamda, yukarıda anılan Yönetmelik  maddesinin  altınca  fıkrası  çerçevesinde,  ihtiyaca  göre  teorik  ve  uygulama eğitimlerinin  ve  yenileme  eğitimlerinin  içeriği,  yöntemi,  usul  ve  esaslarının  güncellenmesi konusunda  bir  çalışma  başlatılarak  eğitim  müfredatının  güncel  gelişmeler  ve  ihtiyaçlar doğrultusunda  daha  etkin  ve  verimli  bir  eğitim  yapılması  amaçlanmış  ve  bu  çalışmalar tamamlanıncaya kadar bilirkişilik temel ve yenileme eğitimlerinin 12 Şubat 2020 tarihinden itibaren geçici süre ile durdurulmasına karar verilmişti. 2018 yılı itibariyle bilirkişilik sicili ve bölge bilirkişi listelerine  kaydı  yapılmış  olup  3  yıllık  süreleri  yıl  sonu  itibariyle  dolacak  olan  bilirkişilerin listedeki  kayıtları  uzatma  nedeniyle  devam  edeceğinden  bu  aşamada  bilirkişilik  bölge kurullarına yeniden başvurmalarına gerek bulunmamaktadır. Salgının seyrine göre durumun yeniden değerlendirilmesi halinde ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.”diye konuştu.

ReklamReklam
Yozgat’ta şiddetli rüzgar çatıları uçurdu: Vatandaşlar uyarıldı
Yozgat'ın akşam saatlerinde etkisi artan şiddetli rüzgar, ilde bazı binaların çatılarını uçurarak olumsuz etkiler yarattı. Yozgat Valiliği, yaşanan bu durum...
Tecimer: Bayram boyunca 1050 personelimiz görev yapacak
Yozgat’ta İl Emniyet Müdürü Recep Tecimer, Kurban Bayramı süresince il genelinde 400’ü trafik, 650’si asayiş tedbirleri olmak üzere toplamda 1050...
Yozgat’ta jandarma teşkilatının 185. kuruluş yıl dönümü kutlandı
Türk Jandarma Teşkilatı’nın kuruluşunun 185. yıl dönümü ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da düzenlenen törenle kutlandı.
Başkan Arslan: Birlik ve beraberlik içinde nice bayramlara
Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, bayramların milletin birlikte yaşama ve aydınlık bir geleceği bir arada kucaklama arzusunun tazelendiği günler...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ