enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
42,8103
EURO
50,1687
ALTIN
5.952,34
BIST
11.341,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Yozgat
Parçalı Bulutlu
3°C
Yozgat
3°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
6°C
Cuma Çok Bulutlu
7°C
Cumartesi Az Bulutlu
8°C
Pazar Çok Bulutlu
6°C

Bir öğrenci beslenme maliyeti 3 bin lirayı aşıyor

Bir öğrenci beslenme maliyeti 3 bin lirayı aşıyor

Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte, gıda fiyatlarındaki artış aileler için ciddi bir maliyet yükü oluşturdu. Basit bir sandviçin fiyatı 130 TL seviyesine ulaşırken, bir çocuğun aylık beslenme masrafı 3 bin TL’yi aşıyor.

BESLENME ÇANTASININ GÜNLÜK MALİYETİ
Sadece temel gıda ürünlerinden oluşan bir günlük öğün:

200 ml meyve suyu: 15 TL

200 ml süt: 14 TL

Bir adet muz: 15 TL

Bir çocuk için simit, peynir, meyve suyu ve kuruyemişten oluşan basit bir öğün yaklaşık 142,5 TL’ye, daha kapsamlı bir öğün ise günlük 200 TL’ye mal oluyor. Bu da haftalık 800 TL, aylık 3 bin TL gibi yüksek bir maliyet anlamına geliyor. İki çocuklu aileler için aylık beslenme masrafı 6 bin TL’ye, üç çocuklu ailelerde ise 9 bin TL’ye çıkabiliyor. Derin Yoksulluk Ağı’nın Eylül 2024 araştırmasına göre, yoksulluk koşullarında yaşayan öğrencilerin yüzde 47,3’ü okul kantininden alışveriş yapamıyor, yalnızca yüzde 32’si düzenli olarak beslenme çantası yapabiliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.