$ DOLAR → Alış: 7,49 / Satış: 7,52
€ EURO → Alış: 9,04 / Satış: 9,08

Belediye Başkanı Arslan,Belediyeyi altından kalkamayacağı borç batağına sürüklemedik

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, belediye olarak en fazla kamulaştırmanın yapıldığı dönemin içerisinde olduklarını kamuoyunda söylenenin aksine İller Bankası’na 18 milyon lira kredi borçlarının olduğunu ve belediyeyi altından kalkamayacağı bir borç batağına da sürüklemediklerini belirtti.

Belediye Başkanı Arslan,Belediyeyi altından kalkamayacağı borç batağına sürüklemedik
  • 04.01.2018
  • 500 kez okundu

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, belediye olarak en fazla kamulaştırmanın yapıldığı dönemin içerisinde olduklarını kamuoyunda söylenenin aksine İller Bankası’na 18 milyon lira kredi borçlarının olduğunu ve belediyeyi altından kalkamayacağı bir borç batağına da sürüklemediklerini belirtti.

Belediye Başkanı Kazım Arslan, beraberinde Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu ve Meclis üyeleri ile birlikte Belediye Meclis Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında  belediyenin çalışmalarını değerlendirdi.   Arslan, kamuoyunda çıkan söylentilere açıklık getirerek, göreve geldiklerinde belediye bütçesinin 53 milyon 634 bin lira olduğunu vurguladı. Başkan Arslan,”Dışarıda birtakım afaki şeyler konuşulduğu için bu rakamları vatandaşımızla da paylaşmamız gerekiyor. Ortada gizli saklı bir şey yok. 2017 yılında ise gerçekleşen bütçemiz 99 milyon 488 bin lira. Yani yaklaşık bütçemizin gerçekleşme oranını 2’’ye katlamış durumdayız” dedi.

KAMUOYUNDA HER GÜN KREDİ ALIYORMUŞ GİBİ LANSE EDİLİYOR

Yozgat Belediyesi’nin kamuoyunda her gün kredi arıyormuş gibi lanse edilmesini de eleştiren Başkan Arslan,”Borçlanmayla ilgili bir takım talepte bulunuyoruz ve borçlanmayla ilgili yetki alıyoruz. Ama bu kamuoyuna sanki her gün kredi arıyormuşuz gibi borç alıyormuşuz gibi yansıyor. Biz aldığımız yetkileri bugüne kadar İller Bankası’ndan aldığımız kamulaştırma kredisi hariç kullanmadık. Onu herkesin bilmesi lazım. 30 milyon liralık, 20 milyon liralık, 25 milyon liralık yetki aldık. Ama değişik sebeplerle bizden kaynaklanan ya da İller Bankası’ndan kaynaklanan sebeplerle biz de bu kredileri kullanmadık. Yani dolayısıyla belediyeyi altından kalkamayacağı bir yük altına bir borç batağına da sürüklemedik. Bunun da kamuoyu tarafından bilinmesi lazım.” diye konuştu.

Göreve geldiklerinde İller Bankası’na belediyenin 10 milyon lira kredi borcunun olduğunu anımsatan Arslan,”Şu anda ise 18 milyon lira İller Bankası’na kredi borcumuz var. Yani 8 milyon civarında bir kredi kullandık. Bunun da tamamını kamulaştırma kredisi olarak kullandık. Yozgat tarihinde belediye olarak en fazla kamulaştırmanın yapıldığı dönem bu dönemdir. Çünkü Yozgat kabuk değiştiriyor, şekil değiştiriyor. Bunu yaparken de ciddi kamulaştırma maliyetleri ortaya çıkıyor. Dışarıda söylendiği gibi çok büyük rakamlar değil. Bunun karşılığında da yaklaşık 65 tane bina kamulaştırıldı. 5 milyon 600 lira kamulaştırma kredisi kullanıldı. 2 milyon lira da devam eden kamulaştırmalarla ilgili kenarda bekleyen kredi var. Bu 8 milyon lira artışın tamamı kamulaştırma için kullanıldı. Bu kamulaştırma karşılığında da 65 tane mülk bizim mülkümüz olarak belediyeye geçti. Bunun içerisinde arsalar var, kamulaştırdığımız konaklar var ve kamulaştırma yoluyla binayı yıktıktan sonra açtığımız cadde ve sokaklar var. Bunların hepsi kamu menfaatidir” şeklinde konuştu.

“Sadece eskiden devam eden yükler bizi sıkıntıya koyuyor.”diyen başkan Arslan, “ Zaman zaman bu bizim kredi kullanmamızı da güçleştiriyor. Geldiğimiz dönem itibariyle 67 milyon lira hazine borcumuz halen duruyor. Bu Mehmet Erdemir’in başkanlığı döneminde devam eden ve Yusuf Başer, Ali Açıkgöz başkanlığında devam eden SSK’ya 28 milyon lira, emekli sandığına 9 milyon lira, TEDAŞ’a 8 milyon lira, hazineye 67 milyon lira, İller Bankası’na 10 milyon lira cari borçta 10 milyon lira olmak üzere teslim aldığımız bütçede 132 milyon lira borçla devraldığımız bir belediye söz konusu. Ama biz yatırım yapmak için gerekirse borçlanırız. Aklı başında bir yatırım yapıyorsanız borçlanma da da bir mahsur yok. Dolayısıyla buradan aldığımız borçlanma yetkilerinin hepsini biz borçlanmadık ve bunun kamuoyuna belediye habire borçlanıyor diye yansıtılması yanlıştır.”ifadelerini kullandı.

Yozgat İl Jandarma Komutanlığı tarafından temel eğitimlerini tamamlayan 46 acemi er için yemin töreni düzenlendi.
Destici’den Vali Polat’a ziyaret
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Yozgat Valisi  Ziya Polat'a nezaket ziyaretinde bulundu.
İl Başkanı Başer Mazbatasını aldı
AK Parti Yozgat İl Başkanı Yusuf Başer, İl Seçim Kurulundan İl Başkanlığı Mazbatasını aldı.
Başer, yatırım ve projeleri görüştü
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, il genelinde yapımı devam eden  baraj ve göletlerin ödenek...
Sağlık Sen Yozgat Şubesinden Alan’a tepki
Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas,  Sağlık çalışanlarının özlük haklarına yönelik taleplerini ‘rüşvetçilikle’ ilişkilendiren Yeni Akit’in Haber Müdürü Murat...
Sedef’ten Şefaatli Belediye Başkanı Karacay’a ziyaret
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İ Ethem Sedef, Şefaatli Belediye Başkanı Müjdat Karaca’yı makamında ziyaret etti.
Şerefli: Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı
Memur-Sen Yozgat  İl Temsilcisi Kenan Şerefli, “Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı, vergide adalet için oran sabitlenmeli, matrah artmalıdır" dedi.
Saraykent Belediyesinde toplu iş sözleşmesi sevinci
Saraykent Belediyesi ile Hizmet İş Sendikası Yozgat Şube Başkanlığı arasında 3 yıl süreli toplu iş sözleşmesi imzalandı.
Diyanet Vakfı Yozgat Şubesinden 400 öğrenciye kıyafet yardımı
Yozgat İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı ile WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu iş birliğiyle Yozgat’taki 400 ihtiyaç sahibi öğrenciye...
Erciyas: Hayal kırıklığı yaşamaktan yorulduk
Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas, sağlık çalışanlarının bugüne kadar Kovid-19 salgınına karşı verdiği mücadelede birçok kıymetli neferini şehit...
Koranavirüse karşı aşı uygulaması başladı
Yozgat’ta Koranavirüse karşı (Corona Vac) aşı uygulaması ilk olarak sağlık çalışanlarından başlamak üzere yapılmaya başlandı.
Ticaret Borsası modern yeni hizmet binasını hizmete açtı
Yozgat Ticaret Borası son derece modern olarak tasarlanan Onur Kaytan Plaza'da bulunan yeni hizmet binasını düzenlenen törenin ardından dualar ve...
Türkiye’nin 1 numarası Kolatar Ev Konsepti Mondi Mağazası oldu
Yozgat’ta sahipliğini Ali ve Mustafa Kolatar kardeşlerin yaptığı Kolatar İstikbal ve Mondi mağazaları, 2020 yılı içerisinde Türkiye genelinde  İstikbal ve...
Yozgat Şehir Hastanesinde aşı odaları hazırlandı
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan, aşı uygulamalarının sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığının genelgesi...
Engelli evde bakım hizmeti destek miktarları artırıldı
Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti’nden (SED), engeli evde bakım hizmeti ödemeleri için yapılan destek miktarlarını artırıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ