$ DOLAR → Alış: 32,44 / Satış: 32,57
€ EURO → Alış: 34,71 / Satış: 34,85

Başkan Ekinci: Vatandaşlarımızın da daha duyarlı davranmasını istiyoruz

Sorgun Belediye Başkanı M Erkut Ekinci, belediye olarak koronavirüs hastalığına karşı gerekli tüm tedbir ve önlemleri aldıklarını belirterek, vatandaşlardan da bu konuda daha duyarlı davranmalarını istediklerini söyledi.

Başkan Ekinci: Vatandaşlarımızın da daha duyarlı davranmasını istiyoruz
  • 18.03.2020

Sorgun Belediye Başkanı M Erkut Ekinci, belediye olarak koronavirüs hastalığına karşı gerekli tüm tedbir ve önlemleri aldıklarını belirterek, vatandaşlardan da bu konuda daha duyarlı davranmalarını istediklerini söyledi.

Belediye Başkanı M Erkut Ekinci, dünya ve ülke gündemini meşgul eden koronavirüs hastalığı ve belediyenin çalışmalarını gazetemize değerlendirdi.

 

Dünya genelinde ortaya çıkan koranavirüs hastalığının bütün ülkelerde sayısı az olarak başladığını sonradan yaygınlaştığını vurgulayan Başkan Ekinci, “Ülkemizde de şuan benzer bir durum söz konusu. İlk birkaç kişide çıkmıştı bugün itibariyle 47’ye yükseldi. Dolayısıyla bu hızlı bir şekilde yaygınlaşacağa benziyor. Hükümetimiz de bu konuda gerekli tedbirleri alıyor. Özellikle Sağlık Bakanlığımızın çok ciddi tedbirleri var. Bu tedbirleri alıyorken vatandaşımızın da bu alınan tedbirlere harfiyen uyması gerekir. Vatandaşlarımızın bu konuya ciddi davranması ve duyarlılık göstermesi gerekir. Bunla ilgili Sorgun Belediyesi olarak toplantı yaptık ve yapmış olduğumuz toplantıyı canlı olarak yayınladık. Orada vatandaşlarımıza da gerekli uyarılarda da bulunduk. Belediye olarak vatandaşlarımızın yoğun olduğu parklar ve sosyal alanların tamamını dezenfekte ediyoruz. Kamu kurumlarımıza dezenfekte ilaçları gönderdik ve kurumların girişinde vatandaşlarımız kendilerini dezenfekte etsinler istiyoruz. Bunu biraz daha yaygın olarak devam ettirmeyi planlıyoruz. “dedi.

BİZ TOPLUM OLARAK GEREKLİ TEDBİRLERİ ALIP UYGULARSAK BU SÜRECİ EN İYİ ŞEKİLDE ATLATIRIZ

Toplum olarak gerekli tedbirleri alıp uyguladıkları takdirde bu süreci en iyi şekilde atlatacaklarına inandıklarını kaydeden Başkan Ekinci, “Bizim en fazla zorlanacağımız konulardan bir tanesi, toplum olarak sıcakkanlı insanlar olduğumuz için samimiyetimizi sarılarak tokalaşarak gösteriyoruz. Bunu bir defa bu süreçte bırakmamız gerekiyor. Yani mümkün olduğu kadar temastan uzak durmamız gerekiyor. Bunu yaparken de her iki taraf içinde alınganlık olmayacak. Belki kendisinde olabilir karşıdakine bulaştırabilir, belki karşısındakinde olabilir ve kendine bulaştırabilir. Bu hususa dikkat etmemiz gerekir. Özellikle ailelerimiz çocuklarını bu süreçte dışarı çıkarmamalarını istiyoruz. Çocuklar bizim en değerli varlıklarımızdır. Aile bireylerimiz evin ya da başka ihtiyaçları karşısında bir kişi çıkarak bu ihtiyaçları karşılamalarını istiyoruz. En azından bu tedbiri kendimiz almamız gerekir. Umreden gelen vatandaşlarımızda belirlenen süre içerisinde kendilerini tecrit etmeleri ve bir süre evden çıkmamaları konusunda dikkat etmeleri lazım. Aynı şekilde yurt dışından gelen vatandaşlarımızın da aynı hassasiyeti göstermelerini istiyoruz. Toplum olarak gerekli hassasiyeti hepimizin göstermesi gerekir. Biz toplum olarak gerekli tedbirleri alıp uygularsak bu süreci en iyi şekilde atlatacağımıza inanıyorum. Aksi takdirde bu koranavirüs hastalığı diğer ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemizde ve bölgemizde de yaygınlaşır.”diye konuştu.

BELEDİYE HİZMETLERİNDE BİR AKSAMA SÖZ KONUSU OLMADI

İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge doğrultusunda bazı personellere izin verdiklerini vurgulayan Ekinci, belediye hizmetlerinde bir aksamanın söz konusu olmadığını belirtti.

Başkan Ekinci, “Koronavirüs hastalığına karşı belediye olarak gerekli alınması gereken tüm tedbirlerimizi almış bulunuyoruz. Bu konuda İçişleri Bakanlığımız bir genelge yayınladı. Biz 65 yaş üzerindekiler ve kronik hastalıkları olanları, çocuklu anneleri ve gebe olanlara 12 gün boyunca izin verdik. Belediye hizmetleri aksatmadan devam ettirmek zorunda vermiş olduğumuz bu izinler bizim çalışmalarımızı etkilemedi. Bundan sonraki süreçte de umarım etkilemez. Belediye çalışanlarımızda biraz tedirgin ve bizler onları korumak zorundayız. Belediye olarak yapmamız gereken işleri daha önceden planlı ve programlı yaptığımız için bu şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Korana nedeniyle yapacağımız programlara etkisi oldu. Fakat belediyemizin hizmet noktasında şuana kadar her hangi bir aksama söz konusu olmadı.”şeklinde konuştu.

ŞEHİR MERKEZİNE 174 ARAÇLIK OTOPARK YAPACAĞIZ

Otopark sorununa kalıcı çözüm üretmek için şehir merkezine 174 araçlık bir otopark yapacaklarını söyleyen Başkan Ekinci, “Şuanda Cumhuriyet Caddesi ve Atatürk Bulvarının asfaltını döşeyeceğiz. Yaklaşık bir hafta 10 gün içerisinde çalışmalara başlarız ve ramazan bitmeden asfalt çalışmasını bitirmeyi planlıyoruz. Bununla beraber şehir merkezinde otopark çalışmamız var, yaklaşık 174 araçlık bir otopark çalışmamız var şuanda ona başlıyoruz. Şehir Meydanı ile ilgili çalışmalarımız var. Mayıs ayı gibi bu şehir meydanına başlayacağız ve orayı da bitireceğiz. Bir de kentsel dönüşümle ilgili bazı çalışmalarımız var. Bunla ilgilide vatandaşlarımızla görüşmeye başladık. Bu uzun süreçli bir proje ve önümüzdeki sene yazın itibariyle bu projemize de başlamış oluruz.”dedi.

PROJELERİMİZ İÇİN ŞUANA KADAR HİÇ BİR YERDEN KREDİ KULLANMADIK

Başkanlık görevini devraldıkları günden bu yana yapılan çalışmalarda ve projeler için hiçbir yerden tek kuruş kredi kullanmadıklarını vurgulayan Başkan Ekinci, yapılan çalışmaları ve hizmetleri tamamen belediyenin kaynakları ile gerçekleştirdiklerini belirtti.

Başkan Ekinci, “Biz bu projelerimizi yaparken kredi kullanmadan yapıyoruz. Şuana kadar hiçbir kredi kullanmadık, herhangi bir yeren bir para girişi de olmadı, tamamen kendi kaynaklarımızla bu çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bazı belediyelerimizde kredi alarak, yada hükümet projesiyle bu çalışmaları yürütmeye çalışıyor. Sorgun Belediyesinin farkı bütün yaptığı işleri kendi parasıyla yapıyor olmasıdır.  Yine bu seneye kadar yapmış olduğu altyapı ve üst yapı çalışmalarımızı da bu yıl 9. Ay itibariyle başlatacağız bununla ilgilide programımız hazır. Dere ıslah çalışmasına da yine önümüzdeki aylarda başlayacağız. Yani şuana kadar belediyemizin belirlemiş olduğu çalışmalar plan ve programımız dahilinde devam ediyor.”diye konuştu.

ReklamReklam
Yozgat’ta şiddetli rüzgar çatıları uçurdu: Vatandaşlar uyarıldı
Yozgat'ın akşam saatlerinde etkisi artan şiddetli rüzgar, ilde bazı binaların çatılarını uçurarak olumsuz etkiler yarattı. Yozgat Valiliği, yaşanan bu durum...
Tecimer: Bayram boyunca 1050 personelimiz görev yapacak
Yozgat’ta İl Emniyet Müdürü Recep Tecimer, Kurban Bayramı süresince il genelinde 400’ü trafik, 650’si asayiş tedbirleri olmak üzere toplamda 1050...
Yozgat’ta jandarma teşkilatının 185. kuruluş yıl dönümü kutlandı
Türk Jandarma Teşkilatı’nın kuruluşunun 185. yıl dönümü ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da düzenlenen törenle kutlandı.
Başkan Arslan: Birlik ve beraberlik içinde nice bayramlara
Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, bayramların milletin birlikte yaşama ve aydınlık bir geleceği bir arada kucaklama arzusunun tazelendiği günler...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ