$ DOLAR → Alış: 7,49 / Satış: 7,52
€ EURO → Alış: 9,04 / Satış: 9,08

Aynı ağaç dalında kartal ve kuş yavruları komşuluk yapıyor

Yozgat’ın Yerköy İlçesine bağlı Orhan Köyü kırsalında kartal ve kuş yavrularının bir ağaç dalındaki yuvalarda yaşamlarını sürdürmesi görenleri hayrete düşürüyor.

Aynı ağaç dalında kartal ve kuş yavruları komşuluk yapıyor
  • 01.06.2017
  • 803 kez okundu

 

Yozgat’ın Yerköy İlçesine bağlı Orhan Köyü kırsalında kartal ve kuş yavrularının bir ağaç dalındaki yuvalarda yaşamlarını sürdürmesi görenleri hayrete düşürüyor.

Yavru kartallar yuvasında annesinin getirdiği kuşlar, fareler ve diğer türleri yiyerek beslenmesine rağmen, yanı başında duran iki adet yuvadaki kuşlara dokunmamasına görenler bir anlam veremiyor.

Hasan İnan isimli köy sakini, her yıl bu dönemde kartalların çalılık bölgesindeki ağaca yaptığı yuvada yavrularını büyüttüğünü söyledi. İnan, “Mantar toplamak için genelde buralara geliyorum.  Ağaçtaki yuvada iki adet yavru kartal olduğunu farkettim. Daha önceki yıllarda da yine aynı şekilde kartal yavrularını görmüştüm. Fakat bu sefer aynı ağaç dalında iki adet te kuş yuvası gördüm. İçerisinde de yavru kuşlar var, kartllarla kuşlar komşuluk yapıyor.”dedi.

KARTAL YANI BAŞINDAKİ SERÇEYİ YEMİYOR

Ana kartalın gün boyu yavrularını doyurmak için avlandığını kaydeden İnan, buna rağmen kartal’ın yanı başındaki serçe yavrularını yemediğini belirtti. Hasan İnan, şöyle dedi: “Allah’ın hikmetinden sual olunmaz. Normalde yavruları için saatlerce avlanan kartal yanı başındaki yavru serçelere dokunmuyor. Buna bir anlam vermek mümkün dedğil, tamamen takdiri ilahi. Yavru kartal ve kuşlar bir dalta birlikte ötüyor, ses çıkarıyor. Gerçekten çok farklı bir durum.”

Kenan Sezgin’de benzer ifadeler kullanarak, insan oğlunun aynı evi  yada aynı binayı paylaşamadığı bir dönemde yırtıcı bir kuşun başka kuşlarla aynı ağacı paylaşıyor olmasının herkese büyük bir örnek teşkil ettiğini ifade etti.

Yozgat İl Jandarma Komutanlığı tarafından temel eğitimlerini tamamlayan 46 acemi er için yemin töreni düzenlendi.
Destici’den Vali Polat’a ziyaret
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Yozgat Valisi  Ziya Polat'a nezaket ziyaretinde bulundu.
İl Başkanı Başer Mazbatasını aldı
AK Parti Yozgat İl Başkanı Yusuf Başer, İl Seçim Kurulundan İl Başkanlığı Mazbatasını aldı.
Başer, yatırım ve projeleri görüştü
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, il genelinde yapımı devam eden  baraj ve göletlerin ödenek...
Sağlık Sen Yozgat Şubesinden Alan’a tepki
Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas,  Sağlık çalışanlarının özlük haklarına yönelik taleplerini ‘rüşvetçilikle’ ilişkilendiren Yeni Akit’in Haber Müdürü Murat...
Sedef’ten Şefaatli Belediye Başkanı Karacay’a ziyaret
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İ Ethem Sedef, Şefaatli Belediye Başkanı Müjdat Karaca’yı makamında ziyaret etti.
Şerefli: Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı
Memur-Sen Yozgat  İl Temsilcisi Kenan Şerefli, “Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı, vergide adalet için oran sabitlenmeli, matrah artmalıdır" dedi.
Saraykent Belediyesinde toplu iş sözleşmesi sevinci
Saraykent Belediyesi ile Hizmet İş Sendikası Yozgat Şube Başkanlığı arasında 3 yıl süreli toplu iş sözleşmesi imzalandı.
Diyanet Vakfı Yozgat Şubesinden 400 öğrenciye kıyafet yardımı
Yozgat İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı ile WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu iş birliğiyle Yozgat’taki 400 ihtiyaç sahibi öğrenciye...
Erciyas: Hayal kırıklığı yaşamaktan yorulduk
Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas, sağlık çalışanlarının bugüne kadar Kovid-19 salgınına karşı verdiği mücadelede birçok kıymetli neferini şehit...
Koranavirüse karşı aşı uygulaması başladı
Yozgat’ta Koranavirüse karşı (Corona Vac) aşı uygulaması ilk olarak sağlık çalışanlarından başlamak üzere yapılmaya başlandı.
Ticaret Borsası modern yeni hizmet binasını hizmete açtı
Yozgat Ticaret Borası son derece modern olarak tasarlanan Onur Kaytan Plaza'da bulunan yeni hizmet binasını düzenlenen törenin ardından dualar ve...
Türkiye’nin 1 numarası Kolatar Ev Konsepti Mondi Mağazası oldu
Yozgat’ta sahipliğini Ali ve Mustafa Kolatar kardeşlerin yaptığı Kolatar İstikbal ve Mondi mağazaları, 2020 yılı içerisinde Türkiye genelinde  İstikbal ve...
Yozgat Şehir Hastanesinde aşı odaları hazırlandı
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan, aşı uygulamalarının sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığının genelgesi...
Engelli evde bakım hizmeti destek miktarları artırıldı
Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti’nden (SED), engeli evde bakım hizmeti ödemeleri için yapılan destek miktarlarını artırıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ