$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Arkeolojik yüzey araştırması 3. etap 2019 yılı çalışmaları tamamlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ile Yozgat Bozok Üniversitesi adına Yozgat ve İlçelerinde “Klasik, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerinin” araştırıldığı Arkeolojik Yüzey araştırması tamamlandı.

Arkeolojik yüzey araştırması 3. etap 2019 yılı çalışmaları tamamlandı
  • 17.07.2019
  • 1.159 kez okundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ile Yozgat Bozok Üniversitesi adına Yozgat ve İlçelerinde “Klasik, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerinin” araştırıldığı Arkeolojik Yüzey araştırması tamamlandı.

Arkeolojik Yüzey araştırması Yozgat Bozok Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hacer Sancaktar başkanlığında gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi olarak Nevşehir Koruma Kurulu uzmanlarından Oruç Durmuş denetiminde yürütülen 2019 çalışmaları Yozgat Bozok Üniversitesi, Hitit Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi ilgili bölümlerinden öğretim üyeleri ve öğrencilerinin katılımıyla başarıyla tamamlandı.

Lojistik olarak,Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğü ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı ve Çekerek Kaymakamlığı tarafından lojistik ve altyapı desteği sunulan araştırmanın üçüncü yılında Çekerek, Aydıncık ve Kadışehri ilçelerinde yeni yerleşimler tespit edilerek taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının yerinde belgelenmesi yapıldı.

Mevcut tespitler ışığında Yozgat’ın Anadolu kültür tarihi içerisindeki yeri konusunda çok önemli sonuçlara ulaşıldı. Bu sonuçlar Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen bilimsel toplantılarda ve yayın organlarında bilim dünyasına sunulacaktır. Projenin 3 yıllık etabı sonucunda elde edilen verilerin tamamı yazım aşamasında olan ve 2019 yılı içerisinde basılması planlanan bir kitapta derlenecek.

Proje kapsamında; kaymakamlıklar, belediye başkanlıkları ve köy muhtarlıkları ile koordinasyon içerisinde bir çalışma yürütülerek yerel yönetimlere kültürel mirasın korunmasına yönelik bilgilendirmeler yapıldı.

 

 

Başhekim Kozan’ın ataması asaleten yapıldı
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekim Vekili olarak görev yapan Uzman Dr. Mustafa Kozan, hastaneye Başhekim olarak asaleten atandı.
Şube Müdürlerine veda yemeği
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapan Şube Müdürleri; Metin Halıcı, Öner Tikilo ve Adem Öztürk’ün farklı illere tayinlerinin çıkması...
Bahçesinde kenevir yetiştirirken yakalandı
Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Sorgun İlçesinde evinin bahçesinde kenevir yetiştiren bir kişiyi suçüstü yakalandı.
Yozgat Barosu’ndan “Çoklu Baro” açıklaması
Yozgat Barosu Başkanı Mehmet Şimşek, çoklu baro sisteminin baroların parçalanmasına neden olacağını belirterek, çoklu baronun; bağımsız savunma yerine siyasete ya...
Başer: Barolar iyi bir demokrasi sınavı vermemiştir
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, Avukatlık Kanunu ve Barolarla ilgili yapılan kanun teklifi üzerine...
Vali Polat’tan Şehit ailesine ziyaret
Yozgat Valisi Ziya Polat, 1992 Yılında, Tunceli’nin Pülümür İlçesinde bölücü terör örgütü PKK ile girilen çatışmada Şehit düşen Uzman Çavuş...
Başkan Ekinci: İnsan sağlığı bizim için her şeyden önemli
Başkan Ekinci,  asbestli boruların değiştirilmesine yönelik çalışma başlattıklarını vurgulayarak, “Adım adım Asbestli borulardan kurtuluyoruz.”dedi.
Belediyede Toplu İş Sözleşmesi sevinci
Kırşehir’in Çiçekdağı İlçe Belediyesinde sözleşme sevinci yaşandı. Hizmet-İş Sendikası Yozgat Şubesine bağlı çalışan 64 işçiyi kapsayan 2 yıl süreli toplu...
Kurbanlıklarınızı Ünsür Besi Çiftliğinden temin edebilirsiniz
Kurbanlıklarınızı Ünsür Besi Çiftliğinden temin edebilirsiniz
Yozgat Amatöründe bir ilk
Yozgat’ta da koronavirüs salgını sebebiyle oynanamayan ikinci amatör küme ligindeki takımlar, TFF Amatör İşler Kurulu ile TFF İl Temsilciliği kararı...
Yozgat’ta otomobil şarampole yuvarlandı: 5 yaralı
Yozgat’ta kontrolden çıkan otomobilin şarampole yuvarlandığı kazada, 5 kişi yaralandı.
Vali Polat, Termal Tesiste incelemede bulundu
Yozgat Valisi Ziya Polat, Saraykent’te yapımı tamamlanmak üzere olan Termal Tesis inşaatında incelemelerde bulundu.
Tinel’e Daimi Encümen Üyeliği görevi
Yozgat Belediyesi Meclis Üyesi Nuri Tinel, Belediye Meclisi Daimi Encümen Üyeliğine seçildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ