$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,25 / Satış: 9,28

65 yaşında çalışma azmi ile gençlere örnek oluyor

Son yıllarda yaşanan et fiyatlarındaki artışlar Yozgat’ta köylü ve üreticileri hayvancılığa yönelmesine sebep oldu. Bunun bir örneğini ise Sarıhacılı köyünde şimdilerde Yozgat’ın Mahallesi olan Sarıhacılı Mahallesinde 65 yaşındaki İdris Sarı kendi imkanları ile kurduğu hayvan üretim tesisinde gösteriyor.

65 yaşında çalışma azmi ile gençlere örnek oluyor
  • 21.06.2017
  • 507 kez okundu

Son yıllarda yaşanan et fiyatlarındaki artışlar Yozgat’ta köylü ve üreticileri hayvancılığa yönelmesine sebep oldu. Bunun bir örneğini ise Sarıhacılı köyünde şimdilerde Yozgat’ın Mahallesi olan Sarıhacılı Mahallesinde 65 yaşındaki İdris Sarı kendi imkanları ile kurduğu hayvan üretim tesisinde gösteriyor.

Yozgat’ta yaklaşık 40 yıldır sanayide kalorifer kazanı üzerine faaliyetini sürdüren  İdris Sarı  ilerleyen yaşına rağmen uzun yıllar sürdürdüğü kendi mesleği olan kalorifer kazanı imalatını torunlarına bırakarak, kendi çabası ile devletten herhangi bir destek almadan köyüne 250 başlık tesis kurdu.  Yozgat’a bağlı Sarıhacılı köyü, şimdilerde Yozgat’ın mahallesi olan Sarıhacılı Mahallesinde kurduğu tesiste hayvanların temizliğinden yemlenmesi işlerini kendisi yapıyor.

KÖYDEN ŞEHRE GÖÇ ÜRETİMLE DURDURULUR

Köyde yaşayan insanların mutlaka üretim yapması gerektiğini vurgulayan Sarı, “Köyden şehre göçen insanlar refah seviyem  yükselsin iyi bir gelecek kurayım hayaliyle yerlerini yurtlarını bırakıp büyük şehirlere gidiyor. Halbuki en güzel yurt kendi yerleridir. Şehirlerde de ekmek kolay kazanılmıyor. Örneğin gece gündüz çalışıyorsun büyük emek harcıyorsun aldığın ancak asgari ücretin üstüne çıkamıyorsun. Tek kişi çalışıyorsa tabi bu paraylada ev geçindirmek gerçekten sıkıntılı ve zordur. Halbuki elindeki imkanlar dahilinde köyünde bahçesinde, ağırında küçük az bir sermaye ile başlasa gerçekten şehirdeki hayattan daha rahat bir yaşam sürebilir. Köyde yaşayan insanların üretim yapmadıkları için şehirlere göçmek durumunda kaldıklarını görüyoruz.”dedi.

HAYVANSAL ÜRÜNLERİ KENDİ ŞARKÜRETİMİZDE SATIŞA SUNUYORUZ

Yıllardır şehirde esnaflık yaptığını belirten İdris Sarı, ikiz kardeşi Nuh Sarı ile birlikte kurdukları aile şirketinde faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade etti. ‘Birlikten kuvvet doğar’  ata sözünü  hatırlatan Sarı, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan elde ettikleri ürünleri  Un Pazarındaki kendi şarkütelerinde halkın hizmetine sunduklarını ifade etti. Sarı, “Ben bu yaşıma kadar hep çalıştım ve hala çalışmaktayım. Çocuk yaşta Ankara’da çırak olarak başladığım kazan imalatı işlerinde kendimi yetiştirerek memleketimize döndüm ve kazan üzerine kardeşimle birlikte işyerini açtık. 40 yıldır bu işle uğraşıyoruz. Son yıllarda hayvancılığın önemi artınca düşündüm köydeki eski ağır hayvancılık için pek uygun değildi. Herhangi bir kredi yada destek almadan kendi imkanlarımızla modern bir tesisi yaparak bu işe girdim. Sabah erkenden ağıra girip hayvanlarla uğraşıyorum. Hayvanları seviyorum ve işimide severek yapıyorum zaten bir insan severek yaptığı her işte başarılı olur. Un Pazarı içerisinde açtığımız şarküteride, et ve süt ürünlerini burada halkımızın tüketimine sunuyoruz. Şuan ikiz kardeşim, oğullarım ve yeğenlerle işimizi sürdürüyoruz.”diye konuştu.

KESİMHANE PROJEMİZE YAKINDA BAŞLAYACAĞIZ

Hayvancılık faaliyetlerini çok yönlü geliştirerek sürdüreceklerini kaydeden Sarı, “İşletmemizde şuan için hayvan üzerine üretim yapıyoruz. Devletimiz hayvancılığın gelişmesine yönelik ciddi oranlarda destek vererek katkı sunuyor. Bizde Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu hibe desteklerinden yararlanmak için bir proje hazırladık. Kesimhane projemizle hayvancılık üretimimizi farklı şekilde sürdüreceğiz. İmkanı olan az ama dürüst bir şekilde çalışarak işe başlarsa başaramayacağı şey yoktur. Ben 65 yaşındayım bu yaşıma kadar çalıştım ve hala çalışmaktayım.”ifadelerini kullandı.

 

Yozgat Valisi Ziya Polat,  19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında muhtarların gününü kutladı.
Başkan Köse: Muhtarlarımız demokrasimizin mihenk taşıdır
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Türkiye’de 1829 tarihinden günümüze muhtarlıkların faaliyetini sürdürdüğünü belirterek, muhtarların demokrasinin mihenk taşlarından birisi olduğunu söyledi.
Başkan Ekinci: Muhtarlarmız yerel yönetimlerin omurgasını oluşturmaktadır
Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci, muhtarların önemli bir görevi yerine getirdiğini belirterek, yerel yönetimlerin omurgasını muhtarların oluşturduğunu söyledi.
Yazıcı, Sorgun ve Saraykent’te öğrencilerle bir araya geldi
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, ilçelerde okul ziyaretleri kapsamında Sorgun ve Saraykent’te okulları ziyaret ederek sınıflarda öğrencilerle bir...
TKDK’dan 48 Projeye 8 Milyon 207 Bin 400 TL hibe desteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, IPARD 9. Çağrı Dönemi Birinci Grupta desteklenmek üzere seçilen...
Araç sahiplerine kışlık bakım uyarısı
Yozgat’ta oto tamir ustaları yaklaşan kış mevsimi öncesi araçlarının bakımlarını yaptırmaları hususunda uyardı.
Yozgat’ta otobüs devrildi: 17 yaralı
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde, belediye otobüsünün  kontrolden çıkarak devrilmesi sonucu meydana gelen kazada 16 kişi yaralandı.
MHP İl Başkanlığında Irgatoğlu dönemi başladı
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 13.Olağan Kongresinde İl Başkanlığına önceki dönem Merkez İlçe Başkanı Tekin Irgatoğlu seçildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz doğalgazı 2023 yılında milletimize kavuşturmak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisi'nde yeni rezervi açıkladı. Erdoğan, “Tuna1 kuyusunda keşfettiğimiz 405 milyar metreküp doğalgazı burada kurulacak...
İnce, Yozgat’ta esnafları ziyaret etti
4 Eylül'de Sivas'ta başlattığı "Bin Günde Memleket Hareketi" programı kapsamında Tokat’tan sonra Yozgat'a gelen Eski CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce,...
DEVA Partisi Yozgat Merkez İlçe Başkanlığına Bulut seçildi
Ali Babacan liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Yozgat Merkez İlçe 1. Olağan Kongresinde tek liste ile gidilen...
Başsavcı Uçak’tan suç mağdurlarına yönelik hassas bir çalışma
Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, adliyede ilk defa uygulanacak olan suç mağdurlarına yönelik yeni bir çalışmayı hayata geçirerek; bilgilendirme, yönlendirme,...
Milli Eğitim’den 28 Bin 81 öğrenci kodlama eğitim aldı
Yozgat Valiliği himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Koordinesinde 2017 yılında kurulan KoduluYoz programından 28 Bin 81 öğrencinin eğitim aldığı bildirildi.
Atatürk’ün Yozgat’a gelişi törenle kutlandı
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Yozgat’a gelişinin 96’ncı yıl dönümü, Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle kutlandı.
Yozgat Hayvan Hastanesi ve Borsası 2021 yılında hizmete girecek
Yozgat’ın Çalatlı köyü yakınlarında toplam 95 Bin Metrekare alana kurulacak proje ile ilde hayvancılığın gelişmesine büyük katkı sağlaması planlanan Hayvan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ