$ DOLAR → Alış: 32,44 / Satış: 32,57
€ EURO → Alış: 34,71 / Satış: 34,85

15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısı ile Cumhuriyet Meydanında program düzenlendi.

15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü
  • 16.07.2020

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısı ile Cumhuriyet Meydanında program düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, Yozgat halkı maske ve sosyal mesafe kurallarına uyarak meydanı doldurdu.

Programda Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ve Yozgat Milletvekili Yusuf Başer’in günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Vali Ziya Polat’ta , derin bir kederi ve büyük bir gururu aynı anda yüreklerinde hissettiklerini belirterek, “Bir taraftan 251 vatandaşımızı bir gecede kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken, diğer taraftan da dünyada eşine az rastlanır bir direnişle tarih yazmanın gururunu yaşıyoruz. Tarihin kaydettiği en büyük ihanet girişimlerinden biri olan 15 Temmuz gecesi aziz milletimiz, Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın dirayeti ve çağrısıyla, dilde tekbir, kalplerde sarsılmaz iman ile gök kubbeden bayrağımızı, minarelerden ezanımızı dindirmeyerek darbe girişimini püskürtmüş ve bertaraf etmiştir. 15 Temmuz milli iradenin vesayete, cesaretin ihanete, milletin hainlere galebe çaldığı, insanlık tarihine altın harflerle yazılmış büyük bir demokrasi mücadelesinin adıdır. Bu mücadelenin ve zaferin sahibi sizler gibi vatanına sahip çıkanlardır. 15 Temmuz tıpkı İstiklal Harbimiz gibi Türk milletinin topyekun kıyamıdır, dirilişidir, şahlanışıdır. Anadolu toprakları o gece bir kez daha bize vatan kılınmıştır. Allah’ın inayeti, milletin dirilişi, yüzmilyonlarca kardeşimizin duasıyla Türkiye yeniden felaha kavuşmuştur. O tarihi gece boyunca gözlerimizi yaşartan, göğsümüzü kabartan birçok kahramanlık hikayesine de şahitlik ettik.”dedi.

YOZGAT’TA ŞANINA YARAŞIR HASSASİYETLE DİRENİŞE SES VERMİŞTİR

“Yozgat da şanına yaraşır bir hassasiyetle en erken sokağa çıkmış ve gecenin koyu karanlığını delen salaları, tekbir sesleri ile direnişe ses vermiştir. “diyen Vali Polat, “15 Temmuz bize şu hakikati bir kez daha göstermiştir ki, Bu millet asil bir millettir. Bu millet cesur, kahraman ve hürriyetine canı pahasına sahip çıkan bir millettir. Bu millet vatan söz konusu olduğunda aynı safta buluşma erdemi gösteren necip bir millettir. Bu millete hizmet etmenin bahtiyarlığını yaşıyorum. Asil Milletimiz ; “Sahipsiz vatanın batması haktır. Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.” Mısralarından aldığı güçle, Çanakkale ruhunu yeniden yaşamış ve tarihe altın harflerle yazılan bir direniş ve diriliş öyküsüne, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi”ni eklemiştir. Bu zafer vesilesiyle, şanlı geçmişimizden devralınan 15 Temmuz ruhu mukaddes bir emanet olarak korumaya ve geleceğimizin inşasına ışık tutmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, “Vatan yürekte başlayıp. şehadetle biter” diyerek, şanlı tarihimize destan yazan, mukaddes kanlarıyla bu topraklan bizlere vatan kılan kahraman şehitlerimizin aziz hatıralarının önünde saygıyla eğiliyor, üstün cesaret ve fedakârlıklarından dolayı gazilerimize ve milletimize şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından program, 15 Temmuz konulu kum sanatı gösterisi, düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi, dereceye giren eserlerin sergilenmesi ve şiirlerin okunması, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Şehitleri Sancak Koşusu ve katılım belgesi verilmesi, Yozgat Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Korosu tarafından kahramanlık türkülerinin okunması, 15 Temmuz temalı video gösterimi ve tüm camilerde aynı anda okunan selaların ardından program sona erdi.

Programa; Yozgat Valisi Ziya Polat, AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Belediye Başkanı Celal Köse, İl Jandarma Komutanı  Albay Bilgihan Yeşilyurt, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, AK Parti Yozgat İl Başkanı Çelebi Dursun, MHP Yozgat İl Başkanı Ferhat Altan, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

 

 

ReklamReklam
Yozgat’ta şiddetli rüzgar çatıları uçurdu: Vatandaşlar uyarıldı
Yozgat'ın akşam saatlerinde etkisi artan şiddetli rüzgar, ilde bazı binaların çatılarını uçurarak olumsuz etkiler yarattı. Yozgat Valiliği, yaşanan bu durum...
Tecimer: Bayram boyunca 1050 personelimiz görev yapacak
Yozgat’ta İl Emniyet Müdürü Recep Tecimer, Kurban Bayramı süresince il genelinde 400’ü trafik, 650’si asayiş tedbirleri olmak üzere toplamda 1050...
Yozgat’ta jandarma teşkilatının 185. kuruluş yıl dönümü kutlandı
Türk Jandarma Teşkilatı’nın kuruluşunun 185. yıl dönümü ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da düzenlenen törenle kutlandı.
Başkan Arslan: Birlik ve beraberlik içinde nice bayramlara
Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, bayramların milletin birlikte yaşama ve aydınlık bir geleceği bir arada kucaklama arzusunun tazelendiği günler...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ