$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Yozgat’ta hububat ekimi başladı

Türkiye’nin tahıl ambarı olarak bilinen illerin başında gelen Yozgat’ta çiftçiler 2021 yılı hasadı için buğday ekimine başladı.

Yozgat’ta hububat ekimi başladı
  • 23.09.2020
  • 1.059 kez okundu

Türkiye’nin tahıl ambarı olarak bilinen illerin başında gelen Yozgat’ta çiftçiler 2021 yılı hasadı için buğday ekimine başladı.

Yozgat bölgesinde çiftçiler tarlalarını ekime hazırlarken, daha önceden bütün hazırlıklarını tamamlayan bazı çiftçiler ise buğday ve arpa ekimine başladı.
Sorgun İlçesine Bağlı Alcı Köyü çiftçilerinden Osman Duygu, her yıl olduğu gibi bu yılda Ekim ayı girmeden tarlasını ilk eken çiftçi olarak yaklaşık 150 dekar tarlasının buğday ekimini yaptı.
Tohum ve gübresini aylar öncesinden temin ederek ekeceği tarlalarının hazırlıklarını tamamlayan Osman Duygu, 150 dekar tarlasının ekimini gerçekleştirdi.
Duygu, “Yozgat ve bölgemizde her yıl olduğu gibi bu yılda ilk buğday ekimini ben yapıyorum. Hububat hasat döneminde tohum ve gübremizi önceden temin ediyorum. Çünkü ekime doğru tohum, gübre ve mazot fiyatları arttığından dolayı önceliği bu işlere ayırıyorum.”dedi.

TARIMLA UĞRAŞMAYI SEVİYORUM

Kendisinin emekli olduğunu, çiftçilik ve tarımla uğraşmayı sevdiğini söyleyen Duygu, “Tarımla yani toprakla uğraşmayı seviyorum. Eskiden yani çocukluk dönemlerimizde tarımla uğraşmak daha zordu. Sapanla öküzle tarla ektiğimizi, tırpanla, orakla biçtiğimizi hatırlıyorum. Günümüzde ise şartlar değişti, Teknoloji gelişti, bu bakımdan biz çiftçiler, en fazla bir hafta içinde hem tarlamızın hazırlığını hem de ekimini yapabiliyoruz.   Geçen yıl herk diye tabir edilen tarlamızın ekim hazırlığını bir ay öncesinden kazayağı, tızkaro işlemlerini tamamladım. Hafta sonu çocuklarımda yardıma gelince buğday ekim işini yaptık. Yozgat’ta buğday ve arpa ekimi, Kasım ayı sonuna kadar devam ediyor. Çiftçilerimizin yağmura yakalanmadan hububat ekimini yapmaları menfaatlerine olacaktır.”diye konuştu.

Oğuz Duygu’da kendisinin kamuda çalıştığını hafta sonu babasına yardım için köye geldiğini söyledi.

Duygu, “Babam tarım işlemlerine büyük önem verir  ve titizlikle hububat ekimini gerçekleştirir. Köyümüzde de zaten her yıl ilk hububat ekimini her zaman babam yapmaktadır. Babamın tek başına ekim yapmasının zor olacağından bende kardeşimle birlikte hafta sonu babama yardıma geldim ve ekim işlerini tamamladık. Normalde bölgemizde ekim ayına en az bir ay gibi bir süre olmasına rağmen babam her yıl bu ayda buğdayı toprakla buluşturarak ekim işlemini tamamlar. Erken ekmek yada geç ekmenin verime ne derece etkisi olduğunu hububat hasat döneminde değerlendirdiğimizde pek bir farkın olmadığını gördük. Önemli olan kış sezonu ve bahar mevsimlerinde bol yağışlı geçmesi gerekir.  Bu vesile ile bütün çiftçilerimize kazasız belasız bir şekilde ekim işlerini tamamlamalarını diliyor, bol yağışlı bir sezon geçirmemizi temenni ediyorum.”dedi.

Yozgat Valisi Ziya Polat ve Belediye Başkanı Celal Köse, Avrupa Spor ve Hareketlilik Haftası nedeniyle Spor Vadisi’nde düzenlenen Spor Şenliği’ne...
Bilal Şahin İlahiyat Fakültesinde mezuniyet sevinci
Bozok Üniversitesi Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi’nde 2020-2021 akademik yılı lisans eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler düzenlenen törenle diplomalarını aldı.
Down sendromlu çocuğu bulmak için emniyet seferber oldu
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde kaybolan 5 yaşındaki Emir Talha Erdem isimli down sendromlu çocuk için polis ekipleri seferber oldu.
Musatafa Yağız’a Nefes Ol
Antalya’da yaşayan Didem (36) ve Gökhan (39) Gülmez çiftinin bebeği SMA hastalığıyla mücadele ediyor.
Kaçırılmak istenen öğrenciyi moto kurye kurtardı
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde kaçırılmak istenen öğrenciyi moto kurye kurtardı.
Yozgat en yüksek iller sıralamasında ilk 7’de
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11-17 Eylül arasındaki vaka sayılarını açıkladı. Yozgat en yüksek iller arasında ilk 7’de yer alarak, yüzde...
Bozkır’ın Tezenesi vefatının 9. yıl dönümünde anılıyor
Bozkırın Tezenesi" olarak bilenen ve 25 Eylül 2012'de vefat eden halk ozanı merhum Neşet Ertaş, başta memleketi Kırşehir olmak üzere...
Vali Polat, Şehit babası Şahin’in cenazesine katıldı
Yozgat Valisi Ziya Polat, 2004 yılında Hakkari’nin Çukurca’da şehit olan Jandarma Asteğmen Süleyman Şahin'in vefat eden babası Murat Şahin'in Yerköy...
Başkan Köse: Ortak paydamız Yozgat
Başkanlık görevine geldiği günden bu yana esnaf ve vatandaş ziyaretlerini sürdüren ve istişare toplantıları düzenleyen Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse,...
Yozgat’ta yaban hayatı fotokapanla görüntülendi
Yozgat’ta ormanlık alanlara kurulan fotokapanla; yaban hayatı görüntülendi.
Divanev Yozgat Mağazası açıldı
Yozgat’ta yarım asırdır mobilya sektöründe faaliyet gösteren Köksallar Mobilya bünyesinde hizmet verecek Divanev Yozgat Mağazası, kalabalık bir davetli katılımıyla düzenlenen...
Yozgat’ta kamu kurum misafirhaneleri öğrencilere açıldı
Yozgat Valisi Ziya Polat, ilgili kamu kurum müdürleri ile yaptığı toplantı sonrası il genelinde kamu kurumlarına ait misafirhanelerin, yurt bulamayan...
Sağlıklı yaşam için pedal çevirdiler
“Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında Yozgat Belediyesi tarafından “Bisiklet Sürme Etkinliği kapsamında düzenlenen bisiklet turunda katılımcılar sağlıklı yaşam için pedal çevirdi.
Kavşakta düzenleme çalışması yapıldı
Yozgat Belediyesi tarafından Esentepe Mevkiinde petrol istasyonun olduğu güzergahta yeniden düzenleme yapılarak orta refüj kaldırıldı, yeniden yol açıldı.
İki sporcu Kayseri Bölge Karmasına seçildi
Yozgat Belediyesi Bozokspor Kulübü sporcuları, başarılarına yeni başarı eklemeyi sürdürüyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ