$ DOLAR → Alış: 18,55 / Satış: 18,62
€ EURO → Alış: 18,34 / Satış: 18,41

Yıldız: Mevduatlarınızı yatırıma çevirin

Oran Kalkınma Ajansı (ORAN) Yozgat Yatırım Ofisi Koordinatörü Timur Yıldız, işadamlarına seslenerek mevduatlarını yatırıma çevirmeleri tavsiyesinde bulundu.

Yıldız: Mevduatlarınızı yatırıma çevirin
  • 06.08.2018
  • 1.119 kez okundu

Oran Kalkınma Ajansı (ORAN) Yozgat Yatırım Ofisi Koordinatörü Timur Yıldız, işadamlarına seslenerek mevduatlarını yatırıma çevirmeleri tavsiyesinde bulundu.

ORAN Yozgat Yatırım Ofisi Koordinatörü Timur Yıldız, yaptığı açıklamada, Yozgat Valiliği koordinasyonunda Yozgat’a özel sektör yatırımları için çalışma ve araştırmaların devam ettiğini söyledi.

Yıldız, “Bu kapsamda döviz mevduatında 1 Milyar 593 Milyon TL ile Türkiye 34. Sırada yer almasını fırsata çevrilmesi için çalışmalara devam etmekteyiz. Geçen yıl Yozgat’ta düzenlenen biri yurt dışındaki diğeri yurt içindeki Yozgatlı İş Adamları Zirveleri için özel hazırlanan 15 adet ön fizibilitenin toplam maliyeti 125 Milyon TL civarındadır. Bu mevduat rakamı ile ORAN Yozgat YDO’da yatırımcılarımızla paylaştığımız ön fizibilitelerin maliyetleri göz önüne alındığında 13 adet fabrika, üretim, hizmet işletmesi kurulabilmektedir. Yaklaşık 700 kişi istihdam edilebilir ve aileleri ile birlikte bu rakam 3 Bin 500 kişi için geçim kaynağı olabilir. Özellikle dövizin artışının fırsata çevrilebileceği şu dönem yatırım için uygun bir zamanlama niteliği taşımaktadır.”dedi.

 

Türkiye ve Yozgat için kalkınma çalışmaları açısından en önemli sektörler arasında gösterilen Bankacılık sektörüne ilişkin önemli veriler elde ettiklerini kaydeden Yıldız, “Geçen yıl yaptığımız çalışmalarda Yozgat’ta faaliyet gösteren bankacılık verileri kullanılarak hazırlanmış olup, çalışmanın ilk kısmı Banka çalışanları sayısı, ATM sayısı, POS sayısı, üye işyerleri sayısına ilişkin bilgiler içermektedir. Buna göre; Çalışmanın 2.kısmında ise mevduat hesap adetleri, mevduatın illere göre dağılımı, kredilerin illere göre dağılımı incelenerek Yozgat’ta bankacılık sektörünün diğer illere nazaran konumu tespit edilmeye çalışılmış ve karar alıcılara yol göstermesi amacıyla öne çıkan hususlar belirtilmiştir. Bu çalışmaya göre mevduat adedi bakımından Yozgat 959 Bin 104 adet mevduatla Türkiye’de 45.sırada yer almaktadır.  Kredilerin illere göre dağılımı incelendiğinde 4 Milyar 44 Milyon TL ile Yozgat 47.sırada yer alarak kredi kullanım oranı açısından Düzce, Bolu, Nevşehir gibi görece daha gelişmiş illere göre önde yer almaktadır. Bu yönüyle kalkınma çalışmaları başta olmak üzere diğer çalışmalar gerçekleştirilirken Yozgat’ta verilecek teşvik ve hibe desteklerinde faiz indirimi ve faiz desteği içeren programların Yozgat’ta yer alan firmalar için önem arz edeceği düşünülebilir.”diye konuştu.

YOZGAT DÖVİZ TEVDİAT HESABINA GÖRE İLLER SIRALAMASINDA 34.SIRADA

Yozgat’ın döviz tevdiat hesaplarına göre iller sırlamasında 34.sırada yer aldığını söyleyen Yıldız, “

Çalışmanın en çarpıcı kısımlarından bir tanesi de mevduat hesaplarının illere göre dağılımı incelendiğinde özellikle döviz tevdiat hesapları açısından Yozgat’ın 1 Milyar 593 Milyon TL ile 34.sırada olmasıdır.  Yozgat’ta yer alan döviz tevdiat hesaplarında Türkiye’de diğer illere nazaran Yozgat iyi bir konumda yer almakla birlikte döviz kurlarındaki artışla birlikte mevduatlarda yer alan bu tutarların ekonomiye kazandırılması Yozgat açısından önem arz etmektedir. Ayrıca ülke çapında uygulanan ve uygulanacak olan TL’nin değerinin korunması, artırılması çalışmalarına ve bölgesel kalkınmaya da katkı sunması amacıyla Yozgat’taki döviz tevdiat hesapları mevduat sahiplerinin hesaplarındaki dövizleri TL’ye çevirerek yatırıma dönüştürmesi için önemli bir fırsat dönemi olduğu düşünülmekte ve çalışmada bu konuya değinilerek çağrı yapılmaktadır. Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksi(SEGE) çalışmasına göre yapılan sınıflandırmaya göre Yozgat ile aynı seviyede bulunan 5.Bölge illeri ile Yozgat’a ait mevduat hesap adedi, mevduat toplamı ve kredilerin grafiksel karşılaştırılması da çalışmada yer almaktadır. “ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

ReklamReklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ