$ DOLAR → Alış: 8,52 / Satış: 8,55
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Bozdağ: Bizden önce devlet yok muydu neden bu yatırımlar yapılmadı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Yozgat’ın sağlıktan eğitime, doğalgazdan, ulaşıma ve diğer yatırımlara AK Parti İktidarları döneminde kavuştuğunu belirterek, “Bizden önce devlet yok muydu, neden bu zamana kadar yapılmadı da bizim dönemimizde yapıldı.”dedi.

Bozdağ: Bizden önce devlet yok muydu neden bu yatırımlar yapılmadı
  • 18.06.2018
  • 672 kez okundu

 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Yozgat’ın sağlıktan eğitime, doğalgazdan, ulaşıma ve diğer yatırımlara AK Parti İktidarları döneminde kavuştuğunu belirterek, “Bizden önce devlet yok muydu, neden bu zamana kadar yapılmadı da bizim dönemimizde yapıldı.”dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, memleketi Yozgat’ta seçim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Seçim çalışması kapsamında Yeniufuk Gazetesini ziyaret eden Bozdağ,  gazete sahibi Bekir Çaylak’la Yozgat ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Başbakan Yardımcısı Bozdağ, burada yaptığı sohbette, 16 yıllık AK Parti İktidarı döneminde Yozgat’a yapılan ve yapımı devam eden yatırımlara da değindi.

YOZGAT’A TABUR DÜZEYİNDE ASKERİ BİRLİK KURULACAK

Yozgat’a tabur düzeyinde askeri birliğinin kurulacağını vurgulayan Bozdağ, “Yozgat Kapalı Cezaevi bu sene faaliyete geçecek. Buraya Yozgat’ın askeri birlik talebine cevap niteliği taşıyacak olan Yozgat’a tabur düzeyinde askeri birlik kurulacak ve göreve başlayacak. Tabi burada pek çok subay, astsubay, uzman, erbaş olduğu gibi erat’ta olacak ve bu cezaevinin güvenliğini onlar sağlayacaklar. Burası tutuklu ve hükümlülerin, avukatları, eşi dostu ve ziyaretçileri de olması ilimize ekonomik açıdan katkısı da olacak.  En az Bin 500 kişi çalışacak, buradaki tutuklu hükümlülerde Yozgat nüfusuna dahil olacak ve 7-8 bin artış demektir. Lojmanlar ve sosyal donatılar da tamamlandı ve buraya yaklaşık 800 kişilik tabur gelecek. Bunlar aileleri ile buradaki lojmanlarda kalacaklar. Bütün alışverişleri ve diğer işlevleri Yozgat’ımızdan giderecekler. Buda ilimiz ekonomisine ayrı bir gelir demektir.”

2002 YILINDA SAĞLIK PERSONELİ SAYISI BİN 600 İKEN BUGÜN 5 BİN 600 ÇALIŞANIMIZ VAR

Her alanda olduğu gibi sağlık alanında da önemli gelişmelerin yaşandığını vurgulayan Bozdağ, “Yozgat’ta sağlıkta şehir hastanesi ve diğer reformları yaptık. Yozgat’ta 2002 yılında tüm sağlık çalışanlarının mevcudu Bin 600 iken, bugün gelinen noktada 5 Bin 600 civarında çalışanımız var. Yani 5 Bin kişi ilave istihdam edilmiştir. Mesela üniversitede 150 kişi ya vardı ya yoktu. Şuan fakülte hastanemizle beraber 2 Bin kişi çalışıyor. Fabrikalarda 50- 100 kişi çalışıyor işte bunlar ilimiz açısından bacasız fabrika niteliği taşıyor. Kamu hizmeti sunduğu için süreklilik arz ediyor ve piyasadan etkilenmemektedir ve buda  ilimiz için bir değerdir.” diye konuştu.

DİYANET EĞİTİM MERKEZİNİN YAKINDA AÇILIŞINI YAPACAĞIZ

Diyanet Eğitim Merkezinin yakında açılışının yapılacağını kaydeden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, şöyle devam etti: “Diyanet Eğitim Merkezi’nin müdürünü atadık ve yakında resmi açılışını yapacağız, her dönem en az 300 ile 500 arası maaşlı imam, müezzin adaylar olacak ya da meslek içi görevliler olacak. Bunların hepsi devletimizin maaşlı personeli olacak. 150- 200 akademik kadro ve diğer çalışanlar olacak. Bunlar Yozgat’ımızın kültürüne ve değişimine de katkı sağlayacak. Çünkü akademi alimler gelecek buraya orası ayrı bir üniversite. Şimdi adalet akademisi ayrı bir üniversite, orada da her dönem en az 500 kişi olacak. Adliye yardımcı personeli orada meslek öncesi ve meslek içi eğitim alacak ve orası ayrı bir istihdam kapısı olacak.Şimdi hızlı tren 2019 yılında bittiği zaman buda Yozgat’ta ayrı bir ekmek kapısı olacak. Burada, Sorgun’da, Akdağmadeni’nde Gar’ımız olacak ve bunlarda yeni bir istihdam kapısı oluşturacak.”

YOZGAT HAVAALANI 2020 YILINDA FAALİYETE GEÇECEK

“Yozgat havaalanımız inşallah 2020 yılında faaliyete başlayacak. İnşallah Yozgat’ımız için bir ivme kazandıracak”diyen Bozdağ,  “İnşallah 2020 yılına kadar yeni OSB’mizi de faaliyete geçireceğiz. Hem havaalanı hem de yeni OSB’miz yan yana 2 kilometre arayla olacak. Yeni OSB’miz Yozgat mücavir alanı içerisinde olacak. Havaalanı ve yeni OSB’miz belediyemiz sınırları içerisinde olacak. Buraların altyapıları belediyemiz tarafından yapılacak ve buraların gelirleri de belediyemiz bütçesine dahil edilecek. Cumhurbaşkanımız talimat verdi, bakanımız da çalışmalara başladı. Belediye mastır planı yapacak önce şuan belediye başkanımız hazırlıklarına başladı, biz inşallah ondan sonra projelendireceğiz. Tabi bir günde bitirilecek iş değil, çok pahalı bir iş ama biz onu inşallah adını koyduk ve arkasını getireceğiz. Çevre yolu Yozgat için zaruri bir ihtiyaç haline geldi. İnşallah biz çevre yolunu devreye koyacağız, raylı sistem yeni dönemde inşallah kovalayacağımız bir iş olacak.”ifadelerini kullandı.

ET SÜT KURUMU ÇİFTÇİ VE ÜRETİCİLERİN SÜTLERİNİ ALACAK, PAZAR DERDİ ORTADAN KALKACAK

Et Süt Kurumunun süt bölümünün açılarak çiftçi ve üreticilerin sütlerini alacağını vurgulayan Bozdağ, “Et süt kurumunun süt bölümünü açma kararı aldık ve yatırıma koyduk. İnşallah önümüzde ki dönem Yozgat’ın süt bölümüne yatırım yapacağız. Yozgat’ın sütlerini artık et süt kurumu alacak. Pazar derdi ortadan kalkacak. Kırsalda ve şehirlerde hayvancılık yapanlara da büyük bir destek olmuş olacak.”dedi.

YOZGAT BİR SAĞLIK BÖLGESİ OLDU

Şehir Hastanesi, Tıp Fakültesi, Fakülte Hastanesi, Sağlık Yüksek okulları ile beraber Yozgat’ın bir sağlık bölgesi olduğuna işaret eden Bozdağ, “ Şuanda Amasya, Çorum, Tokat, Sivas, Nevşehir, Kırşehir gibi hastanelerden hatta yurtdışından hastanelerimize hasta geliyor. Bu açıdan da bizim sağlıkta da Yozgat merkez oldu. Eğitim de üniversite akademiler, adalet akademisi, diyanet akademisi, Polis Meslek Eğitim Merkezinin dördünün bir arada olduğu İstanbul ve Ankara’nın dışında Türkiye’de il yoktur. Bunlar bizi burada kurtaracak bu hizmet sektörünün ve eğitim alanının devletin bu tür bacasız fabrikalarının burada kalıcı bir şekilde varlığıdır. Şimdi biz bunları Allah’ın izni ile Yozgat’ımıza kazandırdık ve bunlar faaliyete geçtikten sonra Yozgat’ın eğitiminde kültüründe çok değişiklik olacak. Mesela Yozgat ayarında hiçbir il merkezinde iki tane fen fakültesi yoktur. Şimdi bizim Yozgat’ta, Çekerek’te, Yerköy’de, Sorgun’da ve Akdağmadeni’nde var. Tabi bunlar ilimiz eğitimine çok büyük katkı sağlıyor.”şeklinde konuştu.

YOZGAT’TA GÖLET OLABİLECEK BİR DAMLA SU VARSA HEPSİNİ GÖLETE ÇEVİRDİK

Sulama konusunda da büyük yatırımları Yozgat’a kazandırdıklarını vurgulayan Bozdağ, “Yerköy’de İnandık Barajı, Boğazlıyan’da Oğulcuk Barajı, Yozgat Merkez’de Cemil Çiçek Barajı, Akdağmadeni’nde Bahçecik Barajı ve Çekerek’te Süreyya Bey Barajı yani şuanda devam eden eş zamanlı 5 baraj var.  Bunlar 2 Milyar TL’nin üzerinde ki Kattirilyonluk yatırımlardır. Yozgat’ın tarihinde eş zamanlı 5 tane baraj inşaatının sürmesi diye bir olay yok. Bizden önce üç baraj var, birisi Hasbek, birisi Gelingüllü diğeri de Uzunlu’dur. Uzunlu’nun suyu gitti biz iki uzunlu yapılacak kadar para harcadık ve yeniden biz yapmış gibi olduk. Şimdi Yozgat’ta gölet olabilecek bir damla su varsa hepsini gölete çevirdik ihalesini yaptık, bir damla su boşa akmıyor. Göreceksiniz bu sular biriktiğinde Yozgat tarımsal berekete dönecek.”diye konuştu.

KABALI, TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

Kadışehri Kabalı Meyvecilik Projesinin Türkiye’ye örnek olduğunu söyleyen Bozdağ, “ Şuanda hükümet Türkiye’ye bin tane Kabalı yapma kararı aldı ve Kabalı örneğini yayacak. Dünyanın en büyük elma bahçesi 3 Bin dönümle Yozgat’ta, Bin dönüm kiraz ile en büyük kiraz bahçesi, dünyanın en büyük meyve bahçesi Yozgat’ta Kabalı’da. Şimdi bütün Kadışehri’nin dereleri de dahil bütün arazi, buradaki tarlalarının hepsi cazibeli sulanacak. Şimdi Süreyya Barajından Kümbet Ovasına su aktarma kararı alındı. Projesi bitti ve 2019 yılında yatırım programına alıyoruz. Bu sefer Kümbet Ovası, Süreyya Barajından sonra aynen Kabalı gibi olacak.  Şefaatli -Yerköy arasında Karanlık Dere projemiz var. Türkiye’nin en iyi üzümü bence burada yetişiyor. Ayrıca ayva konusunda çok leziz bir ayvası var, çok farklı bir aroması var. Şimdi burayı da yatırım programına koyduk ve çalışmalar başladı. Şimdi üzümcülük konusunda Karanlık Dere, meyvecilik konusunda ise Kabalı merkez olacak.” ifadelerini kullandı.

SORGUN’A ORGANİZE HAYVANCILIK MERKEZİ KURUYORUZ

 

Sorgun’a organize hayvancılık merkezi kurulacağını ifade eden Bozdağ, “ Şimdi bakıyoruz nerde bir imkan var biz bu imkanı Yozgat’ımızın yararına dönüştüreceğiz. Biz bunları vaat olarak yapmıyoruz, bu projeler bizlerin başladığı projelerdir. İnşallah yeni dönemde Yozgat’ımız 4 Sıfırla AK Parti’nin arkasına büyük bir desteği koyduğunda bizim Ankara’dan Yozgat’ımıza aktaracağımız yatırımlar daha da fazla olabilecek. Şimdi bakıyoruz nüfusu bizden fazla olan, Sivas, Çorum, Kırşehir Merkez nüfusu bizden fazla ama  Türkiye’nin ilk Şehir Hastanesi Yozgat’a yapıldı. Peki, nasıl aldık biz bunu? Tamam, bizim siyasi gücümüz var ama esas siyasi güç halkımızdadır. Halkımız bu siyasi gücü desteği vermemiş olsa biz Sayın Cumhurbaşkanımızın yanına gidip ne diyeceğiz? Ne oldu? Bak ilk hastaneyi Cumhurbaşkanımız bize verdi ve ilk açılış burada yapıldı. Şimdi havaalanı oda öyledir. Hızlı tren geliyor, yolumuzu sıcak asfalt yapıyoruz otobana dönüyor şimdi havaalanımızı yapıyoruz. Şimdi eğer Yozgatlının bu desteği duası olmasa şimdi Ankara’da biz istediğimiz kadar güçlü olalım, biz havaalanı getirebilirmiyiz? Esas güç Yozgatlının bize verdiği dua ve destekten geliyor.  Bozok Üniversitemizi kurduk. Tıp fakültesi 5 tane devlet üniversitelerinde koyduk birini Sayın Cumhurbaşkanımız Yozgat’a verdi. Bizim ayarımızdaki üniversitelerde hukuk fakültesi yok. Çorum’da, Kırşehir’de, Nevşehir’de, Tokat’ta yok.  Sivas’ta yeni alındı ve bizden sonra oldu. Tamam biz istedik ama Cumhurbaşkanı onay vermese olur muydu? Olmazdı ama niye verdi onayı Yozgat’ın duası ve desteği var.”diye konuştu.

YOZGAT’IMIZIN SANDIĞA YANSITTIĞI DESTEĞİN SAYESİNDE ANKARA’DA GÜÇLÜYÜZ

Yozgatlıların sandıkta AK Partiye verdiği destekle Ankara’da güçlü olduklarını vurgulayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bizim OSB’ dolmamış ama şimdi ikinci OSB’yi yapıyoruz biz. Normalde verirler mi vermezler. Niye alıyoruz siyasi gücümüz var. Ama sadece Ankara’daki gücümüz için değil, Yozgat’taki bizim sandığa yansıttığımız gücün Ankara’dan Yozgat’a bu aktarımıdır. Şimdi diyelim Adalet Eğitim Merkezi, tamam ben Adalet Bakanıyım yapıyorum, Diyanet Eğitim Merkezi, Başbakan Yardımcısı yapıyorum ama bunların hepsi Kalkınma Bakanlığından geçiyor ve onlar onaylıyor, Başbakandan geçiyor, Başbakan onaylıyor, Cumhurbaşkanından geçiyor Cumhurbaşkanı onaylıyor. Şimdi denmez mi Bekir tamam bakanlığını yapıyor ama olmasın bu demez miydi diyebilirlerdi. Ama denilmedi hayırlı olsun dediler. Bunlar hepsi halkımızın verdiği destek ve dua sayesinde olmuştur.

Yapılan yatırımlar konusunda biz şunları şunları yaptık dediğimizde bazı muhalifler bu zaten devletin görevi diyebiliyor. Ama madem bu devletin görevi bizden önce devlet yok muydu niye bu hizmetleri yatırımları getirmediler. Getirdiler de Yozgat yok mu dedi. Şehir hastanesi getirdiler de Yozgat hayır mı dedi. Üniversiteyi getirdiler de Yozgatlı yok mu dedi. Hızlı tren getirdiler Yozgat hayır mı dedi. Diyanet Eğitim Merkezi, Adli Tıp Kurumu ve diğer saymadığımız yatırımları getirdiler de Yozgatlı yok mu dedi. Bunlar çok büyük ve kısa sürede yapılan ve yapımı devam eden yatırımlardır. Elbette bunları yeterli görmüyoruz. İnşallah yeni dönemde de bu yatırımlara ilave yatırımlarla yolumuza devam edeceğiz. “ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a ziyarette AK Parti İl Başkanı Celal Köse ve partililerde eşlik etti.

 

 

 

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İ Ethem Sedef, Yozgat ve ilçelerinde sürdürdüğü ziyaretlerde vatandaşların yoğun ilgi ve sevgisi ile...
Belediye Meclisi toplandı
Yozgat Belediyesi Ağustos ayı olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı Celal Köse başkanlığında yapıldı.
İkinci doz aşı olmayan giremeyecek
Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu, 2. doz aşısını yaptırmayan müşterilerini 5 Ağustos 2021 tarihinden itibaren iş yerlerine almayacaklarını açıkladı.
SMMMO Başkanı Bulut’tan mükelleflere uyarı
SMMMO Başkanı Ahmet Bulut,gerçek faydalanıcı bilgisi verme yükümlülüğü getirilen kurumlar vergisi mükellefleri dâhil bütün mükellefler ile diğer kişilerin ilk bildirimlerini...
Jandarma, 70 küçükbaş hayvanı bularak sahibine teslim etti
Yozgat İl ve Yenifakılı İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri Yenifakılı İlçesinde A.Ç, isimli şahsa ait 70 küçükbaş hayvanı bularak sahibine teslim...
Makine Parkına yeni araç takviyesi
Yozgat Belediyesi, ilde hizmet kalitesini daha da artırmak için belediye makine parkına yeni araç takviyesi yaptı.
Yozgat Şehir Hastanesi’nde bir ilk daha
Kurulduğu günden bu yana fiziki ve genel durumu bakımından gelişimini hızla sürdüren Yozgat Şehir Hastanesi bir ilke daha imza atarak...
“Telafide bende varım” öğrencilerinden Yazıcı’ya ziyaret
Sorgun Yeşilyurt İlkokulunda  “telafide bende varım” eğitimi gören öğrenciler, velileri, Okul Müdürü Raci Ateş, Sınıf öğretmeni Ali Palalı  ile birlikte...
Sedef, vatandaş ziyaretlerini sürdürüyor
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İ Ethem Sedef, yoğun geçen ilçe ve belde ziyaretlerinin ardından Yozgat’ta esnaf ve vatandaşları...
Komiser yardımcılarından Başkan Köse’ye ziyaret
Yozgat’a yeni atanan Komiser yardımcıları  il yöneticileri ziyaretleri kapsamında Vali Polat ziyaretinin ardından Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse’yi makamında ziyaret...
Taşçı: Hiçbir menfaat gözetmeksizin çalışmalarımızı sürdürüyoruz
Diva Sen  Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Şube Başkanı Osman Taşçı, 2005 yılında kurulan ve 2012 yılında Yozgat’ta faaliyete başladıklarını...
MTTB Yozgat İl Temsilciliğine Yurdusever atandı
Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Yozgat İl Temsilciliği görevine Muhammed Emin Yurdusever atandı.
Yozgat’ta ormanlık alanlara giriş 31 Ağustos’a kadar yasaklandı
Yozgat Valiliği, İl genelindeki bütün ormanlık alanlara girişin 31 Ağustos’a kadar yasakladığını duyurdu.
Koyunlara çarpmamak için kaza yaptı:1 kişi öldü,2 kişi yaralandı
Yozgat’ta, koyun sürüsüne çarpmamak için sürücüsünün ani manevra yaptığı otomobilin şarampole devrildiği kazada 1 kişi hayatını kaybetti, 2 kişide yaralandı....
Yozgat’ta bürokratlardan aşı kampanyasına destek
Yozgat Valiliği tarafından “aşı olmayan kalmasın” kampanyasına  Yozgat bürokratları da aşı olarak destek verdi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ