$ DOLAR → Alış: 32,98 / Satış: 33,11
€ EURO → Alış: 35,90 / Satış: 36,04

Bozdağ: Bizden önce devlet yok muydu neden bu yatırımlar yapılmadı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Yozgat’ın sağlıktan eğitime, doğalgazdan, ulaşıma ve diğer yatırımlara AK Parti İktidarları döneminde kavuştuğunu belirterek, “Bizden önce devlet yok muydu, neden bu zamana kadar yapılmadı da bizim dönemimizde yapıldı.”dedi.

Bozdağ: Bizden önce devlet yok muydu neden bu yatırımlar yapılmadı
  • 18.06.2018

 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Yozgat’ın sağlıktan eğitime, doğalgazdan, ulaşıma ve diğer yatırımlara AK Parti İktidarları döneminde kavuştuğunu belirterek, “Bizden önce devlet yok muydu, neden bu zamana kadar yapılmadı da bizim dönemimizde yapıldı.”dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, memleketi Yozgat’ta seçim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Seçim çalışması kapsamında Yeniufuk Gazetesini ziyaret eden Bozdağ,  gazete sahibi Bekir Çaylak’la Yozgat ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Başbakan Yardımcısı Bozdağ, burada yaptığı sohbette, 16 yıllık AK Parti İktidarı döneminde Yozgat’a yapılan ve yapımı devam eden yatırımlara da değindi.

YOZGAT’A TABUR DÜZEYİNDE ASKERİ BİRLİK KURULACAK

Yozgat’a tabur düzeyinde askeri birliğinin kurulacağını vurgulayan Bozdağ, “Yozgat Kapalı Cezaevi bu sene faaliyete geçecek. Buraya Yozgat’ın askeri birlik talebine cevap niteliği taşıyacak olan Yozgat’a tabur düzeyinde askeri birlik kurulacak ve göreve başlayacak. Tabi burada pek çok subay, astsubay, uzman, erbaş olduğu gibi erat’ta olacak ve bu cezaevinin güvenliğini onlar sağlayacaklar. Burası tutuklu ve hükümlülerin, avukatları, eşi dostu ve ziyaretçileri de olması ilimize ekonomik açıdan katkısı da olacak.  En az Bin 500 kişi çalışacak, buradaki tutuklu hükümlülerde Yozgat nüfusuna dahil olacak ve 7-8 bin artış demektir. Lojmanlar ve sosyal donatılar da tamamlandı ve buraya yaklaşık 800 kişilik tabur gelecek. Bunlar aileleri ile buradaki lojmanlarda kalacaklar. Bütün alışverişleri ve diğer işlevleri Yozgat’ımızdan giderecekler. Buda ilimiz ekonomisine ayrı bir gelir demektir.”

2002 YILINDA SAĞLIK PERSONELİ SAYISI BİN 600 İKEN BUGÜN 5 BİN 600 ÇALIŞANIMIZ VAR

Her alanda olduğu gibi sağlık alanında da önemli gelişmelerin yaşandığını vurgulayan Bozdağ, “Yozgat’ta sağlıkta şehir hastanesi ve diğer reformları yaptık. Yozgat’ta 2002 yılında tüm sağlık çalışanlarının mevcudu Bin 600 iken, bugün gelinen noktada 5 Bin 600 civarında çalışanımız var. Yani 5 Bin kişi ilave istihdam edilmiştir. Mesela üniversitede 150 kişi ya vardı ya yoktu. Şuan fakülte hastanemizle beraber 2 Bin kişi çalışıyor. Fabrikalarda 50- 100 kişi çalışıyor işte bunlar ilimiz açısından bacasız fabrika niteliği taşıyor. Kamu hizmeti sunduğu için süreklilik arz ediyor ve piyasadan etkilenmemektedir ve buda  ilimiz için bir değerdir.” diye konuştu.

DİYANET EĞİTİM MERKEZİNİN YAKINDA AÇILIŞINI YAPACAĞIZ

Diyanet Eğitim Merkezinin yakında açılışının yapılacağını kaydeden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, şöyle devam etti: “Diyanet Eğitim Merkezi’nin müdürünü atadık ve yakında resmi açılışını yapacağız, her dönem en az 300 ile 500 arası maaşlı imam, müezzin adaylar olacak ya da meslek içi görevliler olacak. Bunların hepsi devletimizin maaşlı personeli olacak. 150- 200 akademik kadro ve diğer çalışanlar olacak. Bunlar Yozgat’ımızın kültürüne ve değişimine de katkı sağlayacak. Çünkü akademi alimler gelecek buraya orası ayrı bir üniversite. Şimdi adalet akademisi ayrı bir üniversite, orada da her dönem en az 500 kişi olacak. Adliye yardımcı personeli orada meslek öncesi ve meslek içi eğitim alacak ve orası ayrı bir istihdam kapısı olacak.Şimdi hızlı tren 2019 yılında bittiği zaman buda Yozgat’ta ayrı bir ekmek kapısı olacak. Burada, Sorgun’da, Akdağmadeni’nde Gar’ımız olacak ve bunlarda yeni bir istihdam kapısı oluşturacak.”

YOZGAT HAVAALANI 2020 YILINDA FAALİYETE GEÇECEK

“Yozgat havaalanımız inşallah 2020 yılında faaliyete başlayacak. İnşallah Yozgat’ımız için bir ivme kazandıracak”diyen Bozdağ,  “İnşallah 2020 yılına kadar yeni OSB’mizi de faaliyete geçireceğiz. Hem havaalanı hem de yeni OSB’miz yan yana 2 kilometre arayla olacak. Yeni OSB’miz Yozgat mücavir alanı içerisinde olacak. Havaalanı ve yeni OSB’miz belediyemiz sınırları içerisinde olacak. Buraların altyapıları belediyemiz tarafından yapılacak ve buraların gelirleri de belediyemiz bütçesine dahil edilecek. Cumhurbaşkanımız talimat verdi, bakanımız da çalışmalara başladı. Belediye mastır planı yapacak önce şuan belediye başkanımız hazırlıklarına başladı, biz inşallah ondan sonra projelendireceğiz. Tabi bir günde bitirilecek iş değil, çok pahalı bir iş ama biz onu inşallah adını koyduk ve arkasını getireceğiz. Çevre yolu Yozgat için zaruri bir ihtiyaç haline geldi. İnşallah biz çevre yolunu devreye koyacağız, raylı sistem yeni dönemde inşallah kovalayacağımız bir iş olacak.”ifadelerini kullandı.

ET SÜT KURUMU ÇİFTÇİ VE ÜRETİCİLERİN SÜTLERİNİ ALACAK, PAZAR DERDİ ORTADAN KALKACAK

Et Süt Kurumunun süt bölümünün açılarak çiftçi ve üreticilerin sütlerini alacağını vurgulayan Bozdağ, “Et süt kurumunun süt bölümünü açma kararı aldık ve yatırıma koyduk. İnşallah önümüzde ki dönem Yozgat’ın süt bölümüne yatırım yapacağız. Yozgat’ın sütlerini artık et süt kurumu alacak. Pazar derdi ortadan kalkacak. Kırsalda ve şehirlerde hayvancılık yapanlara da büyük bir destek olmuş olacak.”dedi.

YOZGAT BİR SAĞLIK BÖLGESİ OLDU

Şehir Hastanesi, Tıp Fakültesi, Fakülte Hastanesi, Sağlık Yüksek okulları ile beraber Yozgat’ın bir sağlık bölgesi olduğuna işaret eden Bozdağ, “ Şuanda Amasya, Çorum, Tokat, Sivas, Nevşehir, Kırşehir gibi hastanelerden hatta yurtdışından hastanelerimize hasta geliyor. Bu açıdan da bizim sağlıkta da Yozgat merkez oldu. Eğitim de üniversite akademiler, adalet akademisi, diyanet akademisi, Polis Meslek Eğitim Merkezinin dördünün bir arada olduğu İstanbul ve Ankara’nın dışında Türkiye’de il yoktur. Bunlar bizi burada kurtaracak bu hizmet sektörünün ve eğitim alanının devletin bu tür bacasız fabrikalarının burada kalıcı bir şekilde varlığıdır. Şimdi biz bunları Allah’ın izni ile Yozgat’ımıza kazandırdık ve bunlar faaliyete geçtikten sonra Yozgat’ın eğitiminde kültüründe çok değişiklik olacak. Mesela Yozgat ayarında hiçbir il merkezinde iki tane fen fakültesi yoktur. Şimdi bizim Yozgat’ta, Çekerek’te, Yerköy’de, Sorgun’da ve Akdağmadeni’nde var. Tabi bunlar ilimiz eğitimine çok büyük katkı sağlıyor.”şeklinde konuştu.

YOZGAT’TA GÖLET OLABİLECEK BİR DAMLA SU VARSA HEPSİNİ GÖLETE ÇEVİRDİK

Sulama konusunda da büyük yatırımları Yozgat’a kazandırdıklarını vurgulayan Bozdağ, “Yerköy’de İnandık Barajı, Boğazlıyan’da Oğulcuk Barajı, Yozgat Merkez’de Cemil Çiçek Barajı, Akdağmadeni’nde Bahçecik Barajı ve Çekerek’te Süreyya Bey Barajı yani şuanda devam eden eş zamanlı 5 baraj var.  Bunlar 2 Milyar TL’nin üzerinde ki Kattirilyonluk yatırımlardır. Yozgat’ın tarihinde eş zamanlı 5 tane baraj inşaatının sürmesi diye bir olay yok. Bizden önce üç baraj var, birisi Hasbek, birisi Gelingüllü diğeri de Uzunlu’dur. Uzunlu’nun suyu gitti biz iki uzunlu yapılacak kadar para harcadık ve yeniden biz yapmış gibi olduk. Şimdi Yozgat’ta gölet olabilecek bir damla su varsa hepsini gölete çevirdik ihalesini yaptık, bir damla su boşa akmıyor. Göreceksiniz bu sular biriktiğinde Yozgat tarımsal berekete dönecek.”diye konuştu.

KABALI, TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

Kadışehri Kabalı Meyvecilik Projesinin Türkiye’ye örnek olduğunu söyleyen Bozdağ, “ Şuanda hükümet Türkiye’ye bin tane Kabalı yapma kararı aldı ve Kabalı örneğini yayacak. Dünyanın en büyük elma bahçesi 3 Bin dönümle Yozgat’ta, Bin dönüm kiraz ile en büyük kiraz bahçesi, dünyanın en büyük meyve bahçesi Yozgat’ta Kabalı’da. Şimdi bütün Kadışehri’nin dereleri de dahil bütün arazi, buradaki tarlalarının hepsi cazibeli sulanacak. Şimdi Süreyya Barajından Kümbet Ovasına su aktarma kararı alındı. Projesi bitti ve 2019 yılında yatırım programına alıyoruz. Bu sefer Kümbet Ovası, Süreyya Barajından sonra aynen Kabalı gibi olacak.  Şefaatli -Yerköy arasında Karanlık Dere projemiz var. Türkiye’nin en iyi üzümü bence burada yetişiyor. Ayrıca ayva konusunda çok leziz bir ayvası var, çok farklı bir aroması var. Şimdi burayı da yatırım programına koyduk ve çalışmalar başladı. Şimdi üzümcülük konusunda Karanlık Dere, meyvecilik konusunda ise Kabalı merkez olacak.” ifadelerini kullandı.

SORGUN’A ORGANİZE HAYVANCILIK MERKEZİ KURUYORUZ

 

Sorgun’a organize hayvancılık merkezi kurulacağını ifade eden Bozdağ, “ Şimdi bakıyoruz nerde bir imkan var biz bu imkanı Yozgat’ımızın yararına dönüştüreceğiz. Biz bunları vaat olarak yapmıyoruz, bu projeler bizlerin başladığı projelerdir. İnşallah yeni dönemde Yozgat’ımız 4 Sıfırla AK Parti’nin arkasına büyük bir desteği koyduğunda bizim Ankara’dan Yozgat’ımıza aktaracağımız yatırımlar daha da fazla olabilecek. Şimdi bakıyoruz nüfusu bizden fazla olan, Sivas, Çorum, Kırşehir Merkez nüfusu bizden fazla ama  Türkiye’nin ilk Şehir Hastanesi Yozgat’a yapıldı. Peki, nasıl aldık biz bunu? Tamam, bizim siyasi gücümüz var ama esas siyasi güç halkımızdadır. Halkımız bu siyasi gücü desteği vermemiş olsa biz Sayın Cumhurbaşkanımızın yanına gidip ne diyeceğiz? Ne oldu? Bak ilk hastaneyi Cumhurbaşkanımız bize verdi ve ilk açılış burada yapıldı. Şimdi havaalanı oda öyledir. Hızlı tren geliyor, yolumuzu sıcak asfalt yapıyoruz otobana dönüyor şimdi havaalanımızı yapıyoruz. Şimdi eğer Yozgatlının bu desteği duası olmasa şimdi Ankara’da biz istediğimiz kadar güçlü olalım, biz havaalanı getirebilirmiyiz? Esas güç Yozgatlının bize verdiği dua ve destekten geliyor.  Bozok Üniversitemizi kurduk. Tıp fakültesi 5 tane devlet üniversitelerinde koyduk birini Sayın Cumhurbaşkanımız Yozgat’a verdi. Bizim ayarımızdaki üniversitelerde hukuk fakültesi yok. Çorum’da, Kırşehir’de, Nevşehir’de, Tokat’ta yok.  Sivas’ta yeni alındı ve bizden sonra oldu. Tamam biz istedik ama Cumhurbaşkanı onay vermese olur muydu? Olmazdı ama niye verdi onayı Yozgat’ın duası ve desteği var.”diye konuştu.

YOZGAT’IMIZIN SANDIĞA YANSITTIĞI DESTEĞİN SAYESİNDE ANKARA’DA GÜÇLÜYÜZ

Yozgatlıların sandıkta AK Partiye verdiği destekle Ankara’da güçlü olduklarını vurgulayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bizim OSB’ dolmamış ama şimdi ikinci OSB’yi yapıyoruz biz. Normalde verirler mi vermezler. Niye alıyoruz siyasi gücümüz var. Ama sadece Ankara’daki gücümüz için değil, Yozgat’taki bizim sandığa yansıttığımız gücün Ankara’dan Yozgat’a bu aktarımıdır. Şimdi diyelim Adalet Eğitim Merkezi, tamam ben Adalet Bakanıyım yapıyorum, Diyanet Eğitim Merkezi, Başbakan Yardımcısı yapıyorum ama bunların hepsi Kalkınma Bakanlığından geçiyor ve onlar onaylıyor, Başbakandan geçiyor, Başbakan onaylıyor, Cumhurbaşkanından geçiyor Cumhurbaşkanı onaylıyor. Şimdi denmez mi Bekir tamam bakanlığını yapıyor ama olmasın bu demez miydi diyebilirlerdi. Ama denilmedi hayırlı olsun dediler. Bunlar hepsi halkımızın verdiği destek ve dua sayesinde olmuştur.

Yapılan yatırımlar konusunda biz şunları şunları yaptık dediğimizde bazı muhalifler bu zaten devletin görevi diyebiliyor. Ama madem bu devletin görevi bizden önce devlet yok muydu niye bu hizmetleri yatırımları getirmediler. Getirdiler de Yozgat yok mu dedi. Şehir hastanesi getirdiler de Yozgat hayır mı dedi. Üniversiteyi getirdiler de Yozgatlı yok mu dedi. Hızlı tren getirdiler Yozgat hayır mı dedi. Diyanet Eğitim Merkezi, Adli Tıp Kurumu ve diğer saymadığımız yatırımları getirdiler de Yozgatlı yok mu dedi. Bunlar çok büyük ve kısa sürede yapılan ve yapımı devam eden yatırımlardır. Elbette bunları yeterli görmüyoruz. İnşallah yeni dönemde de bu yatırımlara ilave yatırımlarla yolumuza devam edeceğiz. “ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a ziyarette AK Parti İl Başkanı Celal Köse ve partililerde eşlik etti.

 

 

 

 

ReklamReklam
Yerköy İlçe yöneticilerinden Vali Özkan’a ziyaret
Yerköy Kaymakamı Muharrem Coşgun, Yerköy Belediye Başkanı Fatih Arslan, Yerköy TSO Başkanı Coşkun Kahraman ve İl Tarım ve Orman Müdürü...
Düğün sezonu açıldı, kuyumcularda yoğunluk arttı
Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte düğün sezonunun da başlaması, Yozgat'taki kuyumcularda iş yoğunluğunu artırdı.
SMMMO, Yeni hizmet binasının temel atma törenine hazırlanıyor
Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Harun Evcimen, 24 Temmuz'da gerçekleştirilecek olan hizmet binası temel atma töreni...
Trafik kazasında 4 kişi hayatını kaybetti
Yozgat-Kayseri kara yolu üzeri Gökçekışla köyü mevkiinde iki aracın kafa kafaya çarpışması sonucu 4 kişi hayatını kaybetti.
Yozgat için tek yürek
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, AK Parti Yozgat Milletvekili ve TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül, AK Parti Yozgat Milletvekili Süleyman...
Meydan yeri ve camilerde aşure dağıtıldı
Yozgat Valiliği öncülüğünde  hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu gününe denk gelen Aşure günü nedeniyle Cumhuriyet Alanı’nda Vakıflar...
YOBİS tekrardan hizmete sunuldu
Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan'ın önceki dönem başlattığı ve şimdi tekrar faaliyete geçirilen Yozgat Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi (YOBİS), şehir...
DEVA Partisi Yozgat Merkez İlçe Başkanlığına Satılmış Bakır atandı
DEVA Partisi, Yozgat merkez ilçe başkanlığına Satılmış Bakır'ı atadı. Yozgat şoför esnafının sevilen isimlerinden olan Bakır'ın atama yazısı, DEVA Partisi...
Yozgat Emniyeti, başarılı operasyonlarına devam ediyor
Yozgat İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, son günlerde yürüttükleri etkin çalışmalarla uyuşturucu ve diğer suçlara karşı başarılı operasyonlarına devam ediyor.
Lavanta üreticinin gözdesi oldu
Yozgat'ta tarıma ve özellikle alternatif ürünlere yöneldikten sonra lavanta yetiştiriciliği ile dikkatleri üzerine çeken Harun Haliloğlu, 2021 yılında Yozgat'a getirdiği...
İhbarların yüzde 48’i asılsız çıktı
Yozgat’ta 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan ihbarların büyük bir kısmının asılsız olduğu ortaya çıktı. Yozgat Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre,...
Vali Özkan: Anız yakmak toprağın verimini düşürür çölleşmeye sebep olur
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, hasat dönemi ile birlikte anız yangınlarına karşı uyarılarda bulundu. Özkan, anız yangınlarının doğaya ve çevreye...
“15 Temmuz İşgal Girişimi” Konulu konferans düzenlendi
Yozgat Bozok Üniversitesi  Rektörlüğü tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri kapsamında “15 Temmuz İşgal Girişimi”  konulu...
Yozgat Bozokspor’un yeni dönem yol haritası belirlendi
Yozgat Bozokspor'un TFF 3. Lig heyecanı öncesinde şehrin önde gelen isimleri, Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan'ı ziyaret ederek takıma verdikleri...
Vali Özkan Şehit ailelerini makamında ağırladı
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, 23 Aralık 2023 tarihinde Pençe-Kilit Operasyonu Bölgesi'nde bölücü terör örgütü mensupları ile yaşanan çatışmada şehit...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ