$ DOLAR → Alış: 18,55 / Satış: 18,62
€ EURO → Alış: 18,34 / Satış: 18,41

Başkentte ustalara vefa ve saygı töreni

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Mezunları Vakfı, yarım yüzyıllık gazeteci ve sanatçıları düzenlenen törende ödüllendirdi.

Başkentte ustalara vefa ve saygı töreni
  • 28.05.2018
  • 939 kez okundu

 

 

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Mezunları Vakfı, yarım yüzyıllık gazeteci  ve sanatçıları düzenlenen törende ödüllendirdi.

YOZGATLI DUAYEN GAZETECİYE 50.YIL ONUR ÖDÜLÜ

Mesleğinde yarım yüzyılı geride bırakan  Yozgat Gazetesi  sahibi  ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Hakan Kiracı’ya  da  üzerinde “Bir mesleğin varoluşunun birinci koşulu, ustaların varlığıdır.Bir usta olarak ,mesleğinizde geride bıraktığınız  50 yılın onurunu bizimle paylaştığınız  için şükranlarımızı sunarız” yazılı  onur ödülü verildi. Ustalara ödüllerini iletişim fakültesi öğrencileri verdi.

Ankara Üniversitesi  İletişim Fakültesi Mezunları Vakfı  (İLEV) ‘Meslekte 50 yıl onur günü’ kapsamında  Başkentte  düzenlediği  törende 23 duayen gazeteci ve sanatçıya  ‘50.yıl onur ödülü’ ile A.Ü iletişim fakültesi atölyelerinde çalışan  başarılı öğrencilere ‘öğrenci emek’ ödüllerini  dağıttı.

Program sonunda ise plaket ve çiçeklerle ödüllendirilen duayen  gazetecilerin  fakülte ve İlev’in  digital arşivleri için stüdyo resimleri çekildi.

A.Ü.İletişim fakültesi  MTÖ  salonunda gerçekleştirilen   ‘Meslekte 50.yıl onur günü ‘töreninde ilk konuşmayı İLEV başkanı Ali İnandım, yaptı.

Konuşmasında usta-kalfa ve çırak ilişkilerine değinen İLEV Başkanı ve Milliyet Gazetesi yazarı Ali İnandım, şunları söyledi: “Bir ülkenin,bir toplumun başına gelebilecek en kötü şeylerden birisidir usta-çırak ilişkisinin azalması  ya  da bitmesi..Bu,bilgi ve tecrübe devredilmiyor demektir.Keşfedilmiş bilgiyi yeniden keşfetmek ,tecrübeyi tekrar tekrar baştan edinmek zorunda kalmak  demektir.

Usta ; süzülmüş,damıtılmış,demlenmiş bilgi ve tecrübe  demektir.Çırak  olur,kalfa olur, ustamızı geçersek gelişiriz.”

Meslekte 50 yılı onur günü töreninin 2.konuşmacısı  Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkan vekili Savaş Kıratlı, cemiyetin bu önemli etkinliğe katkılarını sürdüreceğini belirtti.

Ankara Üniversitesi  İletişim Fakültesi  Dekanı  Prof.Dr. Abdülrezzak Altun ise ustalara’ vefa ve saygı’ amacıyla  meslekte 50.yıl onur günü etkinliğinin ilk kez 2000 yılında başladığını ve 2003 yılından itibaren de geleneksel hale getirildiğini belirterek “1965 yılında kurulan okulumuzun ilk mezunlarını gelecek yıldan itibaren burada ağırlayacağız “dedi. Altun ,fakülte digital arşiv dönemine geçtiğini  ifade etti.

Sunumunu Gülden Özel’in gerçekleştirdiği törende Usta gazeteci ve sanatcılara ödüllerini fakültenin başarılı öğrencileri, öğrencilere  de ‘emek’ ödüllerini akademisyenler verdi.

Meslekte 50 yıl onur günü nedeniyle ödüllendirilen gazeteciler ve öğrenciler onuruna Ankara Gazeteciler Cemiyeti salonunda bir  kokteyl  verildi. Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı  Nazmi Bilgin kokteylde  yaptığı konuşmada Türk basının sorunlarına değinerek, dünyada basın özgürlüğü sıralamasında Türkiye’nin 157.sırasında yer aldığını vurguladı. Türkiye’de  son dönemde bir gazeteci kuşağının kaybedildiğini  ifade eden Bilgin, “Yenisini kaybetmemeliyiz.Yeni bir kuşak yetiştirmeliyiz.Onun için önemsediğimiz genç iletişimcilerle her zaman dayanışma içinde olmaya kararlıyız”dedi.

Yozgat’ın yarım yüzyıllık gazetecisi Osman Hakan Kiracı’nın meslek hayatında bugüne kadar  edindiği ödül sayısı, 50.yıl onur ödülüyle birlikte 21’e yükseldi.

 

ReklamReklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ