$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Yozgat’ta, TKDK ile Yeni Tesisler Hayata Geçiyor

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ta, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun sağladığı desteklerle nohut, mercimek ve fasulye işlenerek ihraç ediliyor.

Yozgat’ta, TKDK ile Yeni Tesisler Hayata Geçiyor
  • 23.11.2020
  • 1.130 kez okundu

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ta, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun sağladığı desteklerle nohut, mercimek ve fasulye işlenerek ihraç ediliyor.


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Yozgat İl Koordinatörlüğünün projeleri teker teker hayata geçiyor. Yozgat tarımının en önemli ürünleri arasında bulunan nohut, mercimek ve fasulye artık Yozgat’ta işlenecek, paketlenecek ve ihracatı da yapılacak.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) aracılığıyla çiftçilere birçok kalemde hibe destekler veriliyor.
Yozgat’ın birçok bölgesinde TKDK’nın sağladığı hibelerle yapılan yatırımlar yükselmeye devam ediyor. Dünyaca bilinen kokulu mercimekte işlenerek paketlenecek ve ihraç edilecek.
TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, Boğazlıyan’da bakliyat işleme ve paketleme tesisini yerinde inceledi. TKDK’den aldığı destekle işleme ve paketleme tesisi kuran Özkan Uzel ile bir süre görüşen Türker, Yozgat’ın tarımsal ürün çeşitliliği açısından oldukça zengin olduğunu belirterek, “Kurum olarak, üretenin, yatırım yapanın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.
Bakliyat sektörünün üç temel ürününün fasulye, mercimek ve nohut olduğunu aktaran Türker, ürünlerin işlenerek, paketlenmesinin Yozgat’ta da yapılacağını kaydetti.

TKDK Yozgat İl Koordinatörü Türker, “Projelerimizin inşaat süreçlerini takip etmek amacıyla ilçelerimize sık sık ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Bu ziyaretlerden bir tanesini Boğazlıyan’da bulunan Uzel Bakliyat işletmesine gerçekleştirdik. Daha önce il dışında yaptığımız tanıtımlar dolayısı ile TKDK’nın hibe destekleri hakkında bilgi edinen proje sahibimiz Özkan Uzel 6. Çağrı döneminde Yozgat il Koordinatörlüğümüze projesini sunmuştur. Projesi kabul edilen Uzel Bakliyat, projesinin inşaatını ve makine ekipmanlarını çok kısa sürede tamamlamış ve işletmesi hasat döneminde çalışmaya başlamıştır. Projesinin toplam yatırım tutarı 2.860.000-TL, hibe tutarı ise 1.855.000-TL’dir. Projesinde son teknoloji makine ve ekipmanlar ile nohut, mercimek ve fasulye gibi bakliyatların işleme ve paketlemesini yapmaktadır. İşletmesinde yıl içerisinde 14 personel istihdamı sağlayacaktır. İşletmesinde ziraat mühendisi de bulunmakta ve üretim yapan bölge çiftçisine teknik bilgi konusunda yardımcı olmaktadır. İşletmesini ziyaretimiz sırasında tarafımıza gelecek yıl sonunda ihracata da başlayacağını, bakliyat üretimi için bölge çiftçisi ile sözleşmeli üretim de yapacağını beyan etmiştir. Projelerimiz arasında bizi heyecanlandıran ve Yozgat’ta yatırımcılarımıza örnek oluşturabilecek bir projemiz olarak görmekteyiz. Bu projeler sayesine tarımsal alanlarımızda üretilen nohut, mercimek ve fasulye gibi ürünlerimiz artmakta ve çiftçimiz ürünlerini daha rahat pazarlama imkânına kavuşmaktadır. İşlenmiş ve paketlenmiş ürünlerimiz üzerinde Yozgat yazısını görmek bizi heyecanlandırmakta ve daha farklı projeler için de motive etmektedir. Bu projeler sayesinde yakın bir zamanda bakliyat üretiminin daha fazla artmasını ve Yozgat’ta işlenmesi ve paketlenmesini beklemekteyiz. Bu projelerimizin yeni yatırımcılarımız için örnek teşkil etmesini ve Yozgat’ımıza hayırlı olmasını temenni ederim.”diye konuştu.

Yozgat Valisi Ziya Polat ve Belediye Başkanı Celal Köse, Avrupa Spor ve Hareketlilik Haftası nedeniyle Spor Vadisi’nde düzenlenen Spor Şenliği’ne...
Bilal Şahin İlahiyat Fakültesinde mezuniyet sevinci
Bozok Üniversitesi Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi’nde 2020-2021 akademik yılı lisans eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler düzenlenen törenle diplomalarını aldı.
Down sendromlu çocuğu bulmak için emniyet seferber oldu
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde kaybolan 5 yaşındaki Emir Talha Erdem isimli down sendromlu çocuk için polis ekipleri seferber oldu.
Musatafa Yağız’a Nefes Ol
Antalya’da yaşayan Didem (36) ve Gökhan (39) Gülmez çiftinin bebeği SMA hastalığıyla mücadele ediyor.
Kaçırılmak istenen öğrenciyi moto kurye kurtardı
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde kaçırılmak istenen öğrenciyi moto kurye kurtardı.
Yozgat en yüksek iller sıralamasında ilk 7’de
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11-17 Eylül arasındaki vaka sayılarını açıkladı. Yozgat en yüksek iller arasında ilk 7’de yer alarak, yüzde...
Bozkır’ın Tezenesi vefatının 9. yıl dönümünde anılıyor
Bozkırın Tezenesi" olarak bilenen ve 25 Eylül 2012'de vefat eden halk ozanı merhum Neşet Ertaş, başta memleketi Kırşehir olmak üzere...
Vali Polat, Şehit babası Şahin’in cenazesine katıldı
Yozgat Valisi Ziya Polat, 2004 yılında Hakkari’nin Çukurca’da şehit olan Jandarma Asteğmen Süleyman Şahin'in vefat eden babası Murat Şahin'in Yerköy...
Başkan Köse: Ortak paydamız Yozgat
Başkanlık görevine geldiği günden bu yana esnaf ve vatandaş ziyaretlerini sürdüren ve istişare toplantıları düzenleyen Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse,...
Yozgat’ta yaban hayatı fotokapanla görüntülendi
Yozgat’ta ormanlık alanlara kurulan fotokapanla; yaban hayatı görüntülendi.
Divanev Yozgat Mağazası açıldı
Yozgat’ta yarım asırdır mobilya sektöründe faaliyet gösteren Köksallar Mobilya bünyesinde hizmet verecek Divanev Yozgat Mağazası, kalabalık bir davetli katılımıyla düzenlenen...
Yozgat’ta kamu kurum misafirhaneleri öğrencilere açıldı
Yozgat Valisi Ziya Polat, ilgili kamu kurum müdürleri ile yaptığı toplantı sonrası il genelinde kamu kurumlarına ait misafirhanelerin, yurt bulamayan...
Sağlıklı yaşam için pedal çevirdiler
“Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında Yozgat Belediyesi tarafından “Bisiklet Sürme Etkinliği kapsamında düzenlenen bisiklet turunda katılımcılar sağlıklı yaşam için pedal çevirdi.
Kavşakta düzenleme çalışması yapıldı
Yozgat Belediyesi tarafından Esentepe Mevkiinde petrol istasyonun olduğu güzergahta yeniden düzenleme yapılarak orta refüj kaldırıldı, yeniden yol açıldı.
İki sporcu Kayseri Bölge Karmasına seçildi
Yozgat Belediyesi Bozokspor Kulübü sporcuları, başarılarına yeni başarı eklemeyi sürdürüyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ