$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,25 / Satış: 9,28

Yozgat’ta soğan hasadı başladı

Yozgat’ın en fazla soğan üretimi yapılan ilçesinin başında gelen Aydıncık’ta soğan hasadı başladı.

Yozgat’ta soğan hasadı başladı
  • 27.09.2017
  • 616 kez okundu

Yozgat’ın en fazla soğan üretimi yapılan ilçesinin başında gelen  Aydıncık’ta soğan hasadı başladı.

İlçede Mikoriza Mantarı kullanımı ile ekimi yapılan yapılan demonstrasyonda verimde yüzde  10 artış sağlandı.

Aydıncık’taki soğan hasadını yerinde inceleyen Yozgat Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir ve şube müdüreleri çiftçilerden bilgi aldı.

Fikret Erdoğan, isimli çiftçi kendi tarlasında mikoriza mantarı ile ekim yaptığını ve verimin daha iyi olduğunu belirterek, Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü ve personeline ilgilerinden dolayı teşekkür etti. Erdoğan, “Soğan, bu bölgede çok ekilen bir ürünümüzdür. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile birlikte denediğimiz mikoriza mantarı ile ; soğanın veriminin arttığını, mikoriza mantarı ile ekilen soğanın daha iri olduğunu, hem de soğanın su ihtiyacına dayanıklılığını artırdığını gözlemledik. Bütün çiftçilerimize tavsiye ediyorum.” dedi.

İl Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir’de çiftçilerin daha kaliteli ürün elde etmesi için gerekli çalışmaları zaman zaman birlikte yaptıklarını belirterek, örnek olarak ekimi yapılan soğan tarlasının hasadında kaliteli bol verim elde edildiğini söyledi.

Özdemir, “Toprağı ve bitkiyi koruyan, doğada tabii bir şekilde bulunan ve üretimi dünyada yeni geliştirilmiş olan mikoriza mantarının çiftçi şartlarında kullanılarak verimi artırmak ve çevreye faydalı tarım yöntemlerini yaygınlaştırmak amacıyla daha önce Domates ve Şeker Pancarı demonstrasyonlarında sağlamış olduğumuz başarıyı Soğanda da ilk defa deneyerek başarı sağladık.  Mikoriza Mantarı; doğada tabii bir şekilde bulunan faydalı toprak mikroorganizmaları olup bitki köklerine yapışıp bitkinin kökleri üzerinde ayrıca kendi kök uzantılarını oluşturmaktadır.  Böylece bitki ile birlikte yaşayan kök sisteminin gerçek bir uzantısı gibi daha fazla kök salmasını sağlayarak köklerin giremedikleri ve uzanamadıkları yerlere girmekte ve orada bulunan bitki besin elementlerinin ve suyun bitki tarafından daha iyi alınabilmesini sağlamaktadır. Böylelikle üretim ve verim artışı sağlamaktadır. Küresel ısınma ve iklim değişikliklerin gündemde olduğu bu dönemde daha az gübre ve su kullanımının sağlanması hem ülke ekonomimiz açısından hem de çevresel olarak ülkemiz ve dünyamız açısından büyük önem taşımaktadır.”dedi.

AYDINCIK’TA 10 BİN DEKAR ALANDA SOĞAN ÜRETİMİ YAPILMAKTADIR

Aydıncık’ta her yıl 10 bin dekar alanda soğan üretimi yapıldığını kaydeden Özdemir, “ Soğan Aydıncık ilçemizde çok yaygın olarak ekilen bir ürünümüzdür. Özellikle Kümbet Ovası soğan üretimi yönüyle önemli bir üretim sahası oluşturmaktadır. Her yıl burada 10.000 dekar alanda üretim yapılmaktadır. Ayrıca bu bölgede üretilen soğanlar tat ve aroma yönüyle tüketici tarafında daha fazla beğenilmektedir.  Özellikle Kazankaya soğanı meşhurdur. Hatta bazı soğan satıcıları soğan satışını artırmak için Aydıncık veya Kazankaya soğanı olduğunu özellikle belirterek satmaktadırlar.  Mikoriza mantarı ile ilgili demonstrasyon çalışmalarında geçen yıllarda ki çalışmalarda sağlanan başarıdan sonra bu yılda Aydıncık İlçemizin  Kazankaya köyünde yapılan Soğanda  mikoriza mantarının verime etkilerini çiftçimize göstermek amacıyla Fikret Erdoğan isimli çiftimize ait 6 dekar alanda Mikoriza Mantarı ile ekim yapılmıştı. Bu demonstrasyonlarda ekimden sonra yaşanan aşırı soğuk hava, dolu yağmasından dolayı dolu zararı ve de bölgedeki su sıkıntı yaşanmasına rağmen mikoriza ile ekilen parselden normal ekilen parsele göre başarı sağlanarak  yüzde 10 verim artışı sağlanmıştır. Sonuçlar tüm çiftçilerimize duyurularak mikoriza mantarı ile kaplanmış soğan üretimini tavsiye ediyoruz.”  diye konuştu.

Vali Yardımcısı Adem Yılmaz ise soğan hasadındaki verim artışı ile ilgili şunları söyledi: “Yozgat’ımız genelde tarımsal üretim yönünden Buğday, Arpa, Nohut ve Mercimek ile anılmaktadır. İlimizde elbette bu ürünler önemli bir üretim sahası oluşturmaktadır. Oysa İlimizde ekonomik anlamda Aydıncık İlçemizde Soğan, Yerköy İlçemizde kavun, Akdağmadeni ilçemizde salep üretimi önemli bir yere sahiptir ve önemli üretim alanları bulunmaktadır. Bu nedenle önemli bir üretim alanı bulunan bu ürünlerin gerekli tanıtımını yapmamız gereklidir. Bu ürünlerin tanıtımını yaptığımız takdirde bu ürünlere talep artacak olup buna bağlı olarak üretim artacak,  ve çiftçimiz daha fazla kazanacaktır.  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü burada üretimi daha da artırmak gayesiyle yapılan mikoriza mantarıyla üretimi yüzde 10 artırdıklarını belirmektedirler. Bu tür çalışmalar üretimimizin artırılması ve çiftçilerimizin daha çok kazanmaları açısından çok önemli bir çalışmadır. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz ve teknik personellerine çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.”

 

Yozgat Valisi Ziya Polat,  19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında muhtarların gününü kutladı.
Başkan Köse: Muhtarlarımız demokrasimizin mihenk taşıdır
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Türkiye’de 1829 tarihinden günümüze muhtarlıkların faaliyetini sürdürdüğünü belirterek, muhtarların demokrasinin mihenk taşlarından birisi olduğunu söyledi.
Başkan Ekinci: Muhtarlarmız yerel yönetimlerin omurgasını oluşturmaktadır
Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci, muhtarların önemli bir görevi yerine getirdiğini belirterek, yerel yönetimlerin omurgasını muhtarların oluşturduğunu söyledi.
Yazıcı, Sorgun ve Saraykent’te öğrencilerle bir araya geldi
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, ilçelerde okul ziyaretleri kapsamında Sorgun ve Saraykent’te okulları ziyaret ederek sınıflarda öğrencilerle bir...
TKDK’dan 48 Projeye 8 Milyon 207 Bin 400 TL hibe desteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, IPARD 9. Çağrı Dönemi Birinci Grupta desteklenmek üzere seçilen...
Araç sahiplerine kışlık bakım uyarısı
Yozgat’ta oto tamir ustaları yaklaşan kış mevsimi öncesi araçlarının bakımlarını yaptırmaları hususunda uyardı.
Yozgat’ta otobüs devrildi: 17 yaralı
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde, belediye otobüsünün  kontrolden çıkarak devrilmesi sonucu meydana gelen kazada 16 kişi yaralandı.
MHP İl Başkanlığında Irgatoğlu dönemi başladı
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 13.Olağan Kongresinde İl Başkanlığına önceki dönem Merkez İlçe Başkanı Tekin Irgatoğlu seçildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz doğalgazı 2023 yılında milletimize kavuşturmak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisi'nde yeni rezervi açıkladı. Erdoğan, “Tuna1 kuyusunda keşfettiğimiz 405 milyar metreküp doğalgazı burada kurulacak...
İnce, Yozgat’ta esnafları ziyaret etti
4 Eylül'de Sivas'ta başlattığı "Bin Günde Memleket Hareketi" programı kapsamında Tokat’tan sonra Yozgat'a gelen Eski CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce,...
DEVA Partisi Yozgat Merkez İlçe Başkanlığına Bulut seçildi
Ali Babacan liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Yozgat Merkez İlçe 1. Olağan Kongresinde tek liste ile gidilen...
Başsavcı Uçak’tan suç mağdurlarına yönelik hassas bir çalışma
Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, adliyede ilk defa uygulanacak olan suç mağdurlarına yönelik yeni bir çalışmayı hayata geçirerek; bilgilendirme, yönlendirme,...
Milli Eğitim’den 28 Bin 81 öğrenci kodlama eğitim aldı
Yozgat Valiliği himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Koordinesinde 2017 yılında kurulan KoduluYoz programından 28 Bin 81 öğrencinin eğitim aldığı bildirildi.
Atatürk’ün Yozgat’a gelişi törenle kutlandı
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Yozgat’a gelişinin 96’ncı yıl dönümü, Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle kutlandı.
Yozgat Hayvan Hastanesi ve Borsası 2021 yılında hizmete girecek
Yozgat’ın Çalatlı köyü yakınlarında toplam 95 Bin Metrekare alana kurulacak proje ile ilde hayvancılığın gelişmesine büyük katkı sağlaması planlanan Hayvan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ