$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Yozgatlı besici: Canlı Hayvan ithaline değil, ithal ete karşıyız

Yozgat’ın Sarıhacılı Mahallesinde 66 yaşındaki İdris Sarı kendi imkanları ile kurduğu hayvan üretim tesisinde hayvancılıkla uğraşarak geçimini sürdürüyor. Sarı, canlı hayvan ithaline karşı olmadıklarını belirterek, lop ve karkas diye tabir etilen hazır kesilmiş halde ithal edilen ete karşı olduklarını söyledi.

Yozgatlı besici: Canlı Hayvan ithaline değil, ithal ete karşıyız
  • 31.01.2018
  • 634 kez okundu

 

Yozgat’ın Sarıhacılı Mahallesinde 66 yaşındaki İdris Sarı kendi imkanları ile kurduğu hayvan üretim tesisinde hayvancılıkla uğraşarak geçimini sürdürüyor. Sarı, canlı hayvan ithaline karşı olmadıklarını belirterek, lop ve karkas diye tabir etilen hazır kesilmiş halde ithal edilen ete karşı olduklarını söyledi.

Yozgat’ın Sarıhacılı köyü, şimdilerde Mahallesi olan Sarıhacılı Mahallesinde eski ağırını yıkarak yerine kendi imkanları ile hayvan üretim tesisi kuran İdris Sarı, büyükbaş hayvancılık üzerine faaliyetini sürdürüyor.

Yozgat’ın coğrafi konumu itibariyle tarım ve hayvancılığa çok elverişli bir şehir olduğunu vurgulayan Sarı, bunun özellikle hayvancılıkla değerlendirilmesinin Yozgat ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yozgat ziyaretinde Sorgun Veterinerlik Fakültesine koordineli olarak Tarım ve Hayvancılığa Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kurulması talimatının bölgede hayvancılığın gelişmesine büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Sarı, şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanımızın hayvancılığın gelişmesine yönelik konuşması biz üreticiler için müjde niteliğindedir. Bugün bakıyoruz köylerimizde genç nüfus kalmıyor büyük şehirlere göç ediyor. Bunun sebebi köylerimizde hayvancılık yapılmadığından kaynaklanıyor. Eskiden köylerde en az 5 bin 10 bin küçükbaş hayvan sürüsü görürdük. Şimdilerde ise pek çok köyümüzde küçükbaş hayvancılık yapılmıyor. Oysa bugün bir koyunun ortalama fiyatı en az Bin TL.  Aynı şekilde büyükbaş hayvancılıkta köylerimizde yarı yarıya düştü. Bunun tabi çeşitli nedenleri var. Yem ve girdi maliyetlerinin yüksek olması ister istemez hayvancılık sektörünü etkiliyor.”

ÇİFTÇİMİZ ÜRETİCİMİZ HAYVAN YEM İHTİYACINI KENDİSİNİN ÜRETMESİ LAZIM

Hayvancılıkta en büyük sorunun yem ihtiyacı olduğunu kaydeden Sarı, bunun tek çözümünün çiftçilerin hayvan yemini kendisinin üretmesi gerektiğini söyledi.

Sarı,” Köyünde çiftçilik yapan bu yönde geçimini sağlayan vatandaşlarımız sadece tarıma dayalı yani sadece arpa ve buğday ekimi ile uğraşırsa bir şey kazanamaz. Bunun yanı sıra diğer ürünler ve eğer hayvancılıkta yapıyorsa mutlaka yonca, silajlık mısır, fiğ gibi ürünler ekerek bunlardan hayvan yemi ihtiyacını kendisi karşılayabilir. Bu ürünlere de zaten devletimiz önemli ölçülerde destek vermektedir. Ben birkaç yıldır kendi hayvan yemini kendim üretiyorum. Bu şekilde hayvanlarımız daha sağlıklı ve üretim kapasitesinde de ciddi derecelerde artış oldu. Yem ihtiyacını bende satın alarak bu işi yapmaya kalksam hiçbir şey kazanamaz aksine belki de zarar ederdim.”diye konuştu.

İTHAL HAYVANA KARŞI DEĞİLİZ FAKAT İTHAL ETE KARŞIYIZ

Ülkede ve Yozgat’ta hayvancılığın gelişmesi için canlı hayvan ithaline karşı olmadıklarını belirten Sarı, lop, karkas diye tabir edilen kesilmiş olarak gelen et ithaline karşı olduklarını vurguladı.  Sarı, “Bende  Amerika’dan ithal angus ve hereford cinsi 100 büyükbaş hayvan ithal ettim. Şuan bakımını biz kendimiz yapıyoruz. Bunun yanı sıra yine yerli büyükbaş hayvanlarımız var. Bu şekilde hayvancılık üretimimizi sürdürüyoruz. “dedi.

KESİMHANE PROJEMİZE YAKINDA BAŞLAYACAĞIZ

Hayvancılık faaliyetlerini çok yönlü geliştirerek sürdüreceklerini vurgulayan Sarı, “İşletmemizde şuan için hayvan üzerine üretim yapıyoruz. Devletimiz hayvancılığın gelişmesine yönelik ciddi oranlarda destek vererek katkı sunuyor. Bizde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’nın hibe desteklerinden yararlanmak için bir proje hazırladık ve projemiz kabul edildi.  Kesimhane projemizle hayvancılık üretimimizi farklı şekilde sürdüreceğiz. Kesimhane projemizin tamamlanması ile bölgemizde besicilerimiz hayvanlarını hijyenik koşullarda kesimhanemize getirerek kesimini yaptırabileceklerdir.”diye konuştu.

 

1996 yılı, Diyarbakır’ın Kulp İlçesi kırsalında bölücü  terör örgütü PKK ile girilen çatışmada kafasından, boynundan ve kolundan yaralanarak  bir süre...
Vali Polat, 1923 doğumlu Cumhuriyet çınarlarını unutmadı
Yozgat Valisi Ziya Polat, Cumhuriyet’imizle yaşıt 1923 doğumlu nine ve dedeleri evinde ziyaret ederek bir süre sohbet etti, gönüllerini aldı.
Sarıkaya’da kaldırım yenileme çalışmalarına başlandı
Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, ilçede Nevzat Şener Bulvarı güzergahında yer alan kaldırımlarda yenileme çalışmalarına başladıklarını söyledi.
Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı
Cumhuriyet’in kuruluşunun 97’nci yılı ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da coşkuyla kutlandı.  
Bilal Şahin: En büyük yatırım insana olan yatırımdır
Yozgat İl genelinde yaptığı hizmetler ve hayır işleri ile adından söz ettiren Yozgat ve İstanbul Kraft Torba Ambalaj Grubu Yönetim...
Yozgat’ta 4 DEAŞ militanı tutuklandı
Yozgat’ta DEAŞ terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Irak uyruklu 4 DEAŞ militanı, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Sorgun Belediyesinden örnek teşkil eden hizmetler
Sorgun Belediye Başkanı M Erkut Ekinci, belediye bünyesinde kurduğu atölye ile ilçede ; banklardan kamelyalara, oturma gruplarından, piknik masasına, pergoleden,...
Milletvekili Başer: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağının millet...
Şimşek: Cumhuriyet her şeyden önce büyüyen demokrasi ağacıdır
Yozgat Barosu Başkanı Mehmet Şimşek, Cumhuriyet’in her şeyden önce barışın ve huzurun gölgesinde büyüyen demokrasi ağacı olduğunu söyledi.
Akdağmadeni Belediye Başkanı Yalçın’dan kandil mesajı
Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, yayınladığı mesajında ilçe halkının ve İslam aleminin Mevlid Kandilini kutladı.
Cumhuriyet Bayramı Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı
Tüm yurt genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ