$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Yozgat TSO’da ihracat ve devlet destekleri anlatıldı

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Taylan Alakoç ve Meclis Başkanı Sinan Çelik’e Ekonomi Bakanlığı yetkilileri Yozgat’a yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Yozgat TSO’da ihracat ve devlet destekleri anlatıldı
  • 27.11.2017
  • 529 kez okundu

 

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Taylan Alakoç ve Meclis Başkanı Sinan Çelik’e Ekonomi Bakanlığı yetkilileri Yozgat’a yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Yozgat TSO’da düzenlenen toplantıya TSO Başkanı Taylan Alakoç, Meclis Başkanı Sinan Çelik’in yanı sıra AK Parti Yozgat İl Başkanı Celal Köse,  İthalat Genel Müdür Yardımcısı Ferüdün Başer, İhracat Daire Başkanı Ahmet Canlı, EAD Daire Başkanı Murat Ertekin, Dış Ticaret Uzmanı Fundagül Bacı, Dış Ticaret Uzmanı Nart Baybers, Dış Ticaret Uzmanı Fatih Turgay Eldem, İhracatçılar Birliği Temsilcisi Uzmanı Mahmut Oğuzhan ve Yozgat OSB Müdürü Erdoğan Öztürk katıldı.

Yapılan ziyaretle ilgili heyet Başkanı İthalat Genel Müdür Yrd. Ferüdün Başer, “Yozgat’ta sıcak karşılandık. Firmalarımız gereken ilgi ve alakayı sağ olsunlar gösterdiler. Firmalarımızın yararlanabileceği devlet destekleri başta olmak üzere, mevcut durumları ve nelerden yararlandıkları hakkında bilgiler verdik. Bundan sonraki süreçte de firmalarımızın yanında olacağız. Ziyaretimiz esnasında gereken bilgileri ve talepleri topladık. Bakanlık olarak desteklerimizin daha verimli kullanımı konusunda hazırlamış olduğumuz “Ekonomi Bakanlığı Devlet Yardımları Rehberi” kitabını işletme temsilcilerimize verdik. Bundan sonraki süreçte yine gereken bilgileri bizlere ulaşarak alabilirler” dedi.

 

Yozgat TSO Başkanı Taylan Alakoç’ta Yozgat’ın sosyo-ekonomik durumu hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Alakoç,“Bugün burada olmanız bizleri çok memnun etti. Ticaret ve Sanayi Odası olarak Bakanlığımızdan iki talebimiz var. İlimizin eksiklerinde birisi Gümrük Müdürlüğü. Sadece Yozgat Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren firmalarımızın yıllık ihracatı 450 milyon Türk lirasıdır. Bu rakamda ilimizde bu müdürlüğün açılabilmesi için yeterli olduğu kanaatindeyiz. Bir diğer ve en husus ise Yozgat’ın teşvik sıralamasında 6. Sırada yer alması gerekirken 5. Sırada yer alıyor olması. Bu konuyu gerek bizler gerekse sanayicilerimiz her platforma dile getirdiler. Bakanlığımızın gerekli çalışmaları yapmasını bekliyoruz” dedi.

Toplantıda;  işletme rejimi, ihracata yönelik devlet destekleri ve uygulamaları, ithalatta uygulanan ticaret politikası savunma araçları, ilave gümrük vergileri ile telafi edici vergi uygulamaları, yatırım teşvik mevzuatı kapsamında uygulanan destekler, serbest bölgeler, yurt dışı müteahhitlik ve müşavirlik faaliyetleri, çeşitli hizmet sektörlerine yönelik destekler, Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen ürün güvenliği uygulamaları ile genel olarak ürün belgelendirme, teknik engeller ve bazı tarım ürünleri ihracatında ticari kalite denetimleri konularında detaylı bilgileri verildi.

Toplantı sonrası, ileriki günlerde  TSO öncülüğünde ve Ekonomi Bakanlığı desteği ile “Yatırım Teşviki ve Devlet Destekleri” bilgilendirme toplantısı yapılması kararı alındı.

 

Yozgat İl genelinde yaptığı hizmetler ve hayır işleri ile adından söz ettiren Yozgat ve İstanbul Kraft Torba Ambalaj Grubu Yönetim...
Yozgat’ta 4 DEAŞ militanı tutuklandı
Yozgat’ta DEAŞ terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Irak uyruklu 4 DEAŞ militanı, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Sorgun Belediyesinden örnek teşkil eden hizmetler
Sorgun Belediye Başkanı M Erkut Ekinci, belediye bünyesinde kurduğu atölye ile ilçede ; banklardan kamelyalara, oturma gruplarından, piknik masasına, pergoleden,...
Milletvekili Başer: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağının millet...
Şimşek: Cumhuriyet her şeyden önce büyüyen demokrasi ağacıdır
Yozgat Barosu Başkanı Mehmet Şimşek, Cumhuriyet’in her şeyden önce barışın ve huzurun gölgesinde büyüyen demokrasi ağacı olduğunu söyledi.
Akdağmadeni Belediye Başkanı Yalçın’dan kandil mesajı
Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, yayınladığı mesajında ilçe halkının ve İslam aleminin Mevlid Kandilini kutladı.
Cumhuriyet Bayramı Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı
Tüm yurt genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ