$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Yozgat Sivil İnisiyatif Platformundan ABD’ye Kudüs tepkisi

Yozgat Sivil İnisiyatif Platformunu Oluşturan STK temsilcileri ABDnin, Tel Avivdeki ABD Büyükelçiliğinin Kudüse taşınmasına yönelik açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Yozgat Sivil İnisiyatif Platformundan ABD’ye Kudüs tepkisi
  • 07.12.2017
  • 484 kez okundu

 

Yozgat Sivil İnisiyatif Platformunu Oluşturan STK temsilcileri ABDnin, Tel Avivdeki ABD Büyükelçiliğinin Kudüse taşınmasına yönelik açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Yozgat Cumhuriyet Meydanında toplanan Yozgat Sivil inisiyatif Platformu Yozgat Sivil inisiyatif Platformu adına basın açıklaması yapan Memursen Yozgat İl Temsilcisi Kenan Şerefli, İnsanlık tarihinin en kanlı, en şedit dönemlerinin yaşandığı bir zaman diliminde olduklarını söyledi.

KUDÜS İNSANLIĞIN ORTAK MİRASIDIR

Şerefli, “Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarını sürdürmek isteyen ABD, Siyonizmin emir eri Trump Kudüs üzerinden yeni bir hamle yaparak, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmiştir. Tarihsel gerekçeleri ile bu alçak kararı tanımayan, dünyanın bu devrine itiraz eden vicdan sahiplerinin, inananların sesi olarak, ihtarda bulunmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Kudüs’ü işgal eden İsrail’e, İsrail’e destek veren ABD’ye ve bütün bunlara sessiz kalanlara Kudüs insanlığın ortak mirasıdır, özgürlük Kudüs’ün hakkıdır, Kudüs sonsuza kadar Filistin’in başkentidir iradesini yansıtmak için buradayız.”dedi.

ABD BU HAMLESİYLE KUDÜS’Ü SAVAŞ ALANINA DÖNÜŞTÜRMEYİ AMAÇLAMAKTADIR

ABD’nin bu hamlesiyle insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip Kudüs’ü savaş alanına döndürmeyi amaçladığını vurgulayan Şerefli,  “ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma” ve “Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasına” yönelik kararını açıklayan ABD ve Başkanı Trump, bu kararın alınmasına sebep olan siyonistler ihtarımızın öncelikli muhataplarıdır. ABD aldığı bu kararla, diplomatik ve ekonomik zeminde devam eden, örtülü üçüncü dünya savaşının ateşli bölümünü İslam coğrafyası üzerinde gerçekleştirmek istemektedir. ABD bu hamlesiyle, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, Kudüs’ü savaş alanına dönüştürmeyi amaçlamaktadır. Oysa Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir. Kudüs’ün bu vasıflarının yok edilmesine izin verilmemelidir. Kudüs’ün insanlığın ortak mirası olması gerçeğine ihanet ettirilmemelidir.”diye konuştu.

KUDÜS İLK KIBLEMİZ ONURUMUZDUR

Kudüs bizim ilk kıblemiz onurumuzdur diyen Şerefli, “Aziz dava arkadaşlarım. Görünen odur ki Kudüs; çökmekte olan köhne dünya düzeninin merkezindeki ABD de yaşanan iktidar çatışmasını gizleme aparatı olarak seçilmiştir. ABD – İsrail ortak yapımı bu kirli strateji eğer engellenmezse, şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için daha da büyük sorunların kapısı aralanacaktır. Buradan diyoruz ki, korsan İsrail Kudüs’ü başkent yapmak gibi bir hataya düşmemeli, ABD İsrail’in başkentinin Washington olduğunu idrak etmelidir. Kudüs, bizim nazarımızda bir mihenktir. Her bir karışı İlahi vahyi insanlığa bildiren peygamberlerin izlerini taşıması hasebiyle Kudüs; insan olma şuuru, selamete erme bilinci ve sulhun mihengidir. Kudüs, varoluşumuzun ve medeniyet kodlarımızın ifadesidir. Kudüs ilk kıblemizdir, onurumuzdur. Buradan güçlü bir ihtarı da kendimizden başlayarak millete ve ümmete yapıyoruz. İslam coğrafyasında günü kurtarma politikaları peşinde koşan, şahsi ikballerini önceleyen devlet yöneticileri uyanın artık. Bir gün sıranın kendisine geleceğini düşünemeyen büyük oyunu göremeyenler uyanın artık. Zaman bir olma, diri olma zamanıdır. İnancımızın ve tarihimizin bize verdiği sorumluluğun farkında olma zamanıdır. Nasıl ki, Hz. Ömer’in fethiyle, Selahaddin Eyyubi’den bu yana medeniyetimizin önemli merkezlerinden biri olan Kudüs’ü Haçlılara karşı yüz yıllar boyu savunduysak; Nasıl ki, Yavuz Sultan Selim Han’ın hilafetiyle birlikte Kudüs’ü bütün inançların barış adalarından biri yaptıysak; Nasıl ki, Abdülhamid Han’ın mücadelesiyle Siyonizmi Filistin ve Kudüs’ten uzak tuttuysak; Şimdi de aynı şuurla mücadelemizi sürdürüp, haçlı artığı düşünceleri payanda olarak kullanan emperyalizme ve siyonizme karşı durma zamanıdır.”şeklinde konuştu.

KUDÜS KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

İsrail ve işbirlikçi ABD Kararlarınızı tanımadıklarını vurgulayan Şerefli, “Kudüs kırmızı çizgimizdir.” dedi. Şerefli, sözlerini şöyle tamamladı: “ Kardeşlerim şimdi şiddetten boğulmuş, krizlerle boğuşan bütün insanlık, doğru ve adil bir söz bekliyor. Anadolu bu sözü söylemeye hazırdır. Ümmetin gönlü bu hakikate açıktır. Bu konudaki inancımız ve kararlığımız tamdır. Şimdi bu inanç ve kararlılıkla Kudüs’ün siyonizme başkent yapılmasını engellemek için harekete geçmek, birlikte ses vermek ve insanlığın beklediği o sözü söylemek için buradayız. Buradan bütün Dünyaya, Emperyalistlere, Siyonistlere ve uşaklarına sesleniyoruz. İsrail ve işbirlikçi ABD Kararlarınızı tanımıyoruz, Kudüs kırmızı çizgimizdir. İnanç ve kararlılıkla, Filistinli kardeşlerimizi, Mescid-i Aksa’yı selamlıyoruz. Yalnız değilsiniz davanız davamızdır. Yaşasın başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti.”

 

 

1996 yılı, Diyarbakır’ın Kulp İlçesi kırsalında bölücü  terör örgütü PKK ile girilen çatışmada kafasından, boynundan ve kolundan yaralanarak  bir süre...
Vali Polat, 1923 doğumlu Cumhuriyet çınarlarını unutmadı
Yozgat Valisi Ziya Polat, Cumhuriyet’imizle yaşıt 1923 doğumlu nine ve dedeleri evinde ziyaret ederek bir süre sohbet etti, gönüllerini aldı.
Sarıkaya’da kaldırım yenileme çalışmalarına başlandı
Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, ilçede Nevzat Şener Bulvarı güzergahında yer alan kaldırımlarda yenileme çalışmalarına başladıklarını söyledi.
Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı
Cumhuriyet’in kuruluşunun 97’nci yılı ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da coşkuyla kutlandı.  
Bilal Şahin: En büyük yatırım insana olan yatırımdır
Yozgat İl genelinde yaptığı hizmetler ve hayır işleri ile adından söz ettiren Yozgat ve İstanbul Kraft Torba Ambalaj Grubu Yönetim...
Yozgat’ta 4 DEAŞ militanı tutuklandı
Yozgat’ta DEAŞ terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Irak uyruklu 4 DEAŞ militanı, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Sorgun Belediyesinden örnek teşkil eden hizmetler
Sorgun Belediye Başkanı M Erkut Ekinci, belediye bünyesinde kurduğu atölye ile ilçede ; banklardan kamelyalara, oturma gruplarından, piknik masasına, pergoleden,...
Milletvekili Başer: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağının millet...
Şimşek: Cumhuriyet her şeyden önce büyüyen demokrasi ağacıdır
Yozgat Barosu Başkanı Mehmet Şimşek, Cumhuriyet’in her şeyden önce barışın ve huzurun gölgesinde büyüyen demokrasi ağacı olduğunu söyledi.
Akdağmadeni Belediye Başkanı Yalçın’dan kandil mesajı
Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, yayınladığı mesajında ilçe halkının ve İslam aleminin Mevlid Kandilini kutladı.
Cumhuriyet Bayramı Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı
Tüm yurt genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ