$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Yerköy’de 500 Bin dekar alanda hububat ekimi yapılacak

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat’ta çiftçiler hububat ekim çalışmalarına başladı.
Kuraklık sebebiyle zor bir yıl geçiren Yozgatlı çiftçilerin bir kısmı hububat ekimine başlarken, bir kısmı da tarlalarını ekime hazırlıyor.

Yerköy’de 500 Bin dekar alanda hububat ekimi yapılacak
  • 16.10.2017
  • 623 kez okundu

 

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat’ta çiftçiler hububat ekim çalışmalarına başladı.
Kuraklık sebebiyle zor bir yıl geçiren Yozgatlı çiftçilerin bir kısmı hububat ekimine başlarken, bir kısmı da tarlalarını ekime hazırlıyor.

Mazot, gübre ve tohum gibi girdi maliyetlerinin yüksek olmasından yakınan çiftçiler, ürünlerinin düşük fiyata satılmasından maliyetini kurtaramadıklarını belirtiyor.

Yerköy İlçesine bağlı Orhan Köyü Çiftçilerinden Talip Bozkurt, mazot, gübre ve tohum fiyatlarının yüksek olduğunu belirterek, geçen yıl kilosunu 2 liraya aldığı sertifikalı buğday tohumuyla ekim yaptığını ve hasat sonrası buğdayını 80 kuruşa sattığını söyledi.

Çiftçilerin girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu vurgulayan Bozkurt, hasat döneminde çiftçilerin ürünlerinin ucuza satıldığını ifade etti. Bozkurt, “Tarlamı genelde sertifikalı tohum kullanarak ekimini yapıyorum. Bu yılda yine ekim için kilosu 2 lira 25 kuruşa sertifikalı tohum aldım. Şimdi tarlalarımı sertifikalı tohumla ekimini yapıyorum. Biz çiftçiler olarak girdi maliyetlerinin düşürülmesini istiyoruz. 2 lira 25 kuruştan tohumluk alıyorum tarlamı bunla ekiyorum hasat döneminde aynı buğdayı kilosu 80 kuruşa zor satıyorum. Gübrenin tonu Bin 300 lira, mazotun litresi 5 liraya yaklaştı. Hal böyle olunca biz çiftçiler emeğimizin karşılığını alamıyoruz. İki buçuk ton buğday satıp bir ton tohum alıyorsun. Sadece gübreye verdiğim para 15-20 bin lirayı buluyor. Mazot, ilaç ve diğer masrafları da içine katınca zarar bile ediyoruz. Üstelik kendi işçiliğimizi hesaplamıyoruz.  Örneğin 30 bin liralık buğday satıyorsak bunun 26-27 bin lirası masrafa gidiyor. Ayrıca, mevsim dolayısıyla Güneydoğuda buğdaylar İç Anadolu Bölgesine göre erken hasat oluyor ve ürünlerini yüksek fiyattan satıyor. Bizim buralara geldiğinde ise fiyatlar düşüyor. Devletimiz destek veriyor ancak yeterli olmuyor. Özellikle, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın bu konuda biz çiftçilerin emeğimizin karşılığını alabileceğimiz fiyatı ürünlerimize vermesini istiyoruz. ” dedi.
Necati Özer’de benzer ifadeler kullanarak şunları kaydetti: “Son yıllarda mevsimin kurak geçmesinden dolayı özellikle hububat hasat döneminde ürünlerimizde verimde düşüş oldu. Hal böyle olunca verilen fiyatlarında biz çiftçileri tatmin etmemesi çiftçilikle geçimini sağlayan bizleri sıkıntıya soktu. Mazot ve gübre fiyatları her yıl artarken biz buğdayımızı bir önceki yılla aynı fiyattan satmak zorunda kalıyoruz. İnşallah bu yıl devletimiz biz çiftçilerin yüzünü güldürecek şekilde yani emeğimizin karşılığı olan bir fiyattan ürünlerimizi satarız.”diye konuştu.

İL GENELİNDE 3,5 MİLYON DEKAR ALANDA EKİM YAPILACAK
Yerköy Ziraat Odası Başkanı Bahri Yılmaz’da ilçe genelinde yaklaşık 500 bin dekar alanda ekim yapılacağını belirterek, bölge çiftçisinin Ekime başladığını söyledi. Yılmaz, “ İlçemizde bu yıl yaklaşık 500 bin dekar alanda hububat ekimi yapılacak. İl genelinde ise yaklaşık 3,5 milyon dekar alanda ekim yapılacak. Yerköy çiftçimiz şuanda ekime başlamış durumda ve Kasım ayı içerisinde ekim işleri bitmiş olur. Bu vesile ile çiftçilerimize kazasız belasız ekim işlerini tamamlamalarını diliyorum. İnşallah bol bereketli bir kış sezonu geçiririz ve ürünlerimiz hasat sezonunda kaliteli ve bol verimli olur.”temennisinde bulundu.

 

1996 yılı, Diyarbakır’ın Kulp İlçesi kırsalında bölücü  terör örgütü PKK ile girilen çatışmada kafasından, boynundan ve kolundan yaralanarak  bir süre...
Vali Polat, 1923 doğumlu Cumhuriyet çınarlarını unutmadı
Yozgat Valisi Ziya Polat, Cumhuriyet’imizle yaşıt 1923 doğumlu nine ve dedeleri evinde ziyaret ederek bir süre sohbet etti, gönüllerini aldı.
Sarıkaya’da kaldırım yenileme çalışmalarına başlandı
Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, ilçede Nevzat Şener Bulvarı güzergahında yer alan kaldırımlarda yenileme çalışmalarına başladıklarını söyledi.
Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı
Cumhuriyet’in kuruluşunun 97’nci yılı ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da coşkuyla kutlandı.  
Bilal Şahin: En büyük yatırım insana olan yatırımdır
Yozgat İl genelinde yaptığı hizmetler ve hayır işleri ile adından söz ettiren Yozgat ve İstanbul Kraft Torba Ambalaj Grubu Yönetim...
Yozgat’ta 4 DEAŞ militanı tutuklandı
Yozgat’ta DEAŞ terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Irak uyruklu 4 DEAŞ militanı, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Sorgun Belediyesinden örnek teşkil eden hizmetler
Sorgun Belediye Başkanı M Erkut Ekinci, belediye bünyesinde kurduğu atölye ile ilçede ; banklardan kamelyalara, oturma gruplarından, piknik masasına, pergoleden,...
Milletvekili Başer: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağının millet...
Şimşek: Cumhuriyet her şeyden önce büyüyen demokrasi ağacıdır
Yozgat Barosu Başkanı Mehmet Şimşek, Cumhuriyet’in her şeyden önce barışın ve huzurun gölgesinde büyüyen demokrasi ağacı olduğunu söyledi.
Akdağmadeni Belediye Başkanı Yalçın’dan kandil mesajı
Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, yayınladığı mesajında ilçe halkının ve İslam aleminin Mevlid Kandilini kutladı.
Cumhuriyet Bayramı Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı
Tüm yurt genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ